Cibuľkove dobrodružstvá přehled

Cibuľkove dobrodružstvá
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421202/bmid_cibulkove-dobrodruzstva-CLA-421202.jpg 4 188 188

Cibuľkove dobrodružstvá sú príbehom o slabých a silných, o mocných a nespravodlivo utláčaných, a takisto sú aj výpočtom toho, čo nám rastie v záhrade. Príbeh sa totiž odohráva v zeleninovom kráľovstve. Vládca, knieža Citrón a jeho pravá ruka zlostný rytier Rajčina, kruto zdierajú svojich poddaných. Musia platiť dane zo vzduchu, dažďa, krupobitia... Smiešne absurdný prehrešok privedie Cibuľkovho otca do väzenia a pán Tekvička si postaví najmenší domček na svete. Tieto dve udalosti rozvíria pokojné kráľovstvo a všetko prevrátia naruby. Keď sa však Cibuľko stretne s pánom Krtom, ktorý je, ako inak, alergický na svetlo, všetko sa začne obracať na dobré. Rozprávanie je pretkané šteklivým humorom, plné rôznorodých vtipných figúrok, ako napríklad detektív Mrkvas s opakovacím psom Kopovom, alebo pán Čučoriedka, ktorý býva v gaštančeku a v noci srdečne víta zlodejov, ba ich aj pohostí, a, samozrejme, barón Pomaranč, ktorý je taký vypasený, že musí brucho nosiť na fúriku... Excelentná paródia, kde sa autorovi podarilo jedinečným spôsobom zakamuflovať kritiku spoločnosti, patrí k " zlatému fondu" klasickej literatúry s pôvodnými ilustráciami Ondřeja Sekoru.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky a bajky
Vydáno: , Verbarium

Il di Cipollino, 1951

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Cibuľkove dobrodružstvá. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (42)

MedvedBrtnik
31.05.2024 5 z 5

Nejvíc mě jako dítě fascinovalo, když dával rytíř Rajče za odměnu služtičce Jahůdce papírky od bonbonů :)
Z pohledu dospělého je rozdělení na hodné a chudé vs zlé a bohaté spíše úsměvné.

tuntavala
28.01.2024 5 z 5

Neskutečná alegorie na totalitní vlády!

MiraRunaway
31.10.2023 4 z 5

Náhle se u nás doma zjevila oblíbená kniha z dětství mého manžela. Dost mě překvapilo, že je to něco, co neznám. Zkusili jsme s dcerou přečíst kousek ze zvědavosti, co že to toho tátu bavilo, a úplně nás pohltila. Je vtipná, hezky ilustrovaná a v tématu revoluce je i něco výchovného. Nadčasové dílo.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Cibuľkove dobrodružstvá v seznamech

v Právě čtených4x