Číše a meč, agrese a láska aneb Žena a muž v průběhu staletí přehled

Číše a meč, agrese a láska aneb Žena a muž v průběhu staletí
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406969/bmid_cise-a-mec-agrese-a-laska-aneb-zena-74D-406969.jpeg 4 13 13

Riane Eislerová vypráví příběh začínající tisíce let předtím, než kam sahá nám známá historie. Příběh o tom, jak původně partnerské směřování západní civilizace odbočilo na násilnou cestu nadvlády a dominance, která trvala pět tisíc let. Autorka rozeznává dva modely lidské společnosti, dominanční a partnerský, přičemž dominanční model se zakládá na nadvládě jednoho pohlaví nad druhým, kdežto partnerský model předpokládá rovnoprávnou spolupráci. Ke zlomovému přechodu od partnerského modelu k modelu dominančnímu došlo kdysi v pravěku; dnes se začínají prosazovat různá hnutí preferující partnerský model, který by mohl lépe zajistit mírové přežití lidstva.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: , Alpha book , Argo
Originální název:

The Chalice and The Blade, 1987


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Číše a meč, agrese a láska aneb Žena a muž v průběhu staletí. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (6)

tomas1291
07.03.2023

Update po dočtení: zbývají mi už jenom poznámky, ale můj názor na tuto absolutní bombu feministické literatury to těžko změní. Vyvolala ve mně zájem o feminismus obecně a gender studies zvláště. Zmocni (empower) svojí ženu, zmocni tuto knihu!

tomas1291
17.02.2023

Žen, kterým je hluboce líto žen, které etc., je mi hluboce líto. Kniha je o naší historii, a jsme to my a tato živoucí, snící planeta, kdo, jak by řekl Terence Kemp McKenna, bude výsledky svého konání (i. e. umírající planeta vinou neoliticko-industriální revoluce) jíst v závěrečném jednání. Nemůžu objektivně hodnotit, zatím jsem za stranou 200, ale už teď jsem nadšen. Kniha (nebo spíš femimanifest), ze které čerpal Bard McKenna, sám velký nepřítel ideologičnosti, nemůže být špatná, tím méně ideologicky zaujatá. A taky není. Hodnotil bych ji jako Top knihu (spolu s kanonickými spisy), či právě McKennovým kontrakulturním manifestem Pokrm bohů. Jediné, co mi tady chybí, jsou psychedelické exoferomony Matky přírody, ale chápu, že v době, kdy kniha poprvé vyšla, se evoluční teorie sjeté opice teprve formovala.

Á propos, komunismus je sémantická past. Kdo nečetl Marxe (Judr. Karla Heinricha), past ani neuvidí, leda do ní spadne.

Kudos nakl. Argo a Alpha book za tento klenot.


Sisssi
27.09.2021

Žen, které tvrdí, že jim tato kniha "otevřela oči", je mi hluboce líto. Kniha není o tom, jaká byla naše historie, ale jakou by si ji autorka přála mít. Podle předmluvy autorka "odmítá neutralitu bádání jako předsudek a přiznává praktickou intenci" (!). Už to by mělo být varovně vztyčeným prstem pro čtenáře. Ideologická angažovanost z knihy přímo čiší. Už jen úvod je k popukání, například demagogické formulace typu "je nanejvýš pochopitelné, je logické,...", náledované něčím, co rozhodně není logické či pochopitelné. Černobílá teorie o dominančním a partnerském modelu společnosti neobstojí a snaha zneužívat historii při úvahách o budoucím směřování lidstva na mě působí dost odpudivě. Poslední kapitola je obzvlášť úsměvná. Zvláštní, že podobné škváry milují právě lidé, co jsou jinak velkými demokraty a odpůrci komunismu a spol. Podobnost asi nevidí.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (28. týden)

08.07.2019


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Číše a meč, agrese a láska aneb Žena a muž v průběhu staletí v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených14x
v Doporučených2x
v Mé knihovně28x
v Chystám se číst34x
v Chci si koupit10x