Cit slečny Smilly pro sníh přehled

Cit slečny Smilly pro sníh
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104641/bmid_cit-slecny-smilly-pro-snih-rbK-104641.jpg 4 825 825

Román dánského autora, jehož základní osnovou jsou tajemné okolnosti smrti malého kamaráda hlavní hrdinky, grónského chlapce Izaiáše. Odhalování záhady vede přes tajné archivy pochybných společností a patologických ústavů, přes kodaňské podsvětí na loď, která odplouvá s tajemným posláním k ostrůvku u západního pobřeží Grónska.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

Frøken Smillas fornemmelse for sne, 1992

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Cit slečny Smilly pro sníh. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (189)

mirec88
17.07.2024 4 z 5

Veľmi zvláštna, až prapodivná kniha s vynikajúcou, jemne mysterióznou atmosférou a dosť je film verný tejto knihe a obe si zaslúžia rovnaké hodnotenie 4 hviezdičky, na plný počet to síce nie je, ale jednoznačne je to hypnotické, iné. Môžem vyzdvihnúť výborné psychologické vykreslenie postáv, pomaly plynúcu knihu, ktorú som síce s prestávkami čítal vyše mesiaca, nebolo to proste také čtivé, ale bolo to oproti iným kriminálkam bez krvi a bez brutálnych scén, čo sa mi páčilo. V konečnom dôsledku to bola dosť smutná kniha, určite ju môžem odporučiť.

vin_hanna
16.07.2024 3 z 5

Těšil jsem na tuto knihu, všude jen samá chvála a bohužel bylo očekávání asi trochu vysoké a na konci nenaplněné. Nicméně jazykově a informativně naprosto neporovnatelné s ničím jiným, co jsem četl (možná jen s C. McCarthy, co se týče encyklopedické znalosti daného tématu). Grónská a dánská problematika a vývoj vztahu mezi Inuity a Evropany je velice jedinečným tématem, které mě naprosto chytlo. Pouť po moři k říši ledu byla pro mně asi nejlepší částí celé knihy.
Ačkoliv hlavní hrdinka byla odpadlice, které by bylo lehké fandit nedokázal jsem se s ní ztotožnit. Akčnější scény jsem jí také nebyl schopný uvěřit. Čekal jsem víceméně otevřený konec, ale ukončení příběhu mi přesto vyloženě nesedlo ...
Když to vezmu kolem a kolem, tak je to román s velice zajímavým námětem. Román střídá několik žánru, ale mně osobně samotná četba tolik nechutnala, jak bych si přál. 60%
PS: jsem zvědavý na filmové zpracování - jedná se o velice věrné převedení knižního díla a lidem, kterým se tolik nelíbila kniha jako mně vřele doporučuji

Lenach
18.06.2024

Jedním slovem nádhera. Kdo se rád ďoube v literárním pojetí stavby textu, volbě slov, složitějších větných vazbách…dostane toho plnou náruč (Robert Novotný jako překladatel by měl dostat metál).
Knihu si užíváte v průběhu, nečekáte na posledních pár stran rozuzlení, jako bývá standardem. Navíc je doplněná o spousty reálií o Grónsku, Dánsku a sněhu především….

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (3)

1995 - Deutscher Krimi Preis (2. International)
1994 - CWA Dagger Awards (Silver Dagger for Fiction)
1993 - Glasnyckeln (Skleněný klíč)

Kniha Cit slečny Smilly pro sníh v seznamech

v Právě čtených25x