Srdce v Atlantidě přehled

Srdce v Atlantidě
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1136/bmid_srdce-v-atlantide-IG7-1136.jpg 4 789 789

Povídky a novely série

Sbírka povídek Srdce v Atlantidě vyvolala zuřivé diskuze mezi příznivci Stephena Kinga považovaného za mistra moderního hororu. Jednotlivé příběhy se odehrávají v časovém rozmezí čtyřiceti let. Od začínajícího konfliktu ve Vietnamu, viděného očima univerzitního studenta, který má problémy se závislostí na karetní hře, až po následky, které tato válka zanechala v duši válečného veterána, snažícího se zapomenout na prožité hrůzy. Srdce v Atlantidě je Kingova nová sbírka příběhů, jež jsou vzájemně – ať tak či onak – propojeny. Tradičně se zde prolínají prvky hororové s realistickými. Nic neubírá na vynikající pověsti a vyhledávanosti autora.... celý text

Literatura světová Povídky Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Hearts in Atlantis, 1999

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Srdce v Atlantidě. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (95)

nattotoast
13.05.2024 3 z 5

(SPOILER) Srdce v Atlantidě se výrazně liší od Kingovo typických hororových a fantastických příběhů. Tuto sbírku bych spíše rozdělil do tří hlavních částí - "Ničemní muži", "Hraní karet" a "Vietnamské stigma". Postupně popisuje americké trauma z vietnamské války. První část představuje klid před bouří, kdy Ted a Bobby poslouchají zprávy - mimochodem, "ve Vietnamu se absolutně nic neděje". Druhá část se zabývá studentskými protesty a odráží narůstající napětí a nespokojenost. Třetí a nejsilnější část knihy se věnuje veteránovi, který se snaží vyrovnat s traumatem z války - americkým traumatem vietnamské války.

Pokud hledáte klasický Kingův styl plný hororu a nadpřirozena, budete zklamáni. Nicméně jako svědectví o době a atmosféře během protiválečných protestů v 60. letech je to zajímavé čtení. King se sám zůčastnil protiválečných protestů coby student univerzity v Maine. Poslední část knihy považuji za dobře zakončující celé vyprávění. Přesto bych ocenil, kdyby byla druhá část trochu stručnější, nebo poslední část rozšířená - víme co autor popisuje, ale v této podobě nevíme proč.

Kačudovič
28.04.2024 4 z 5

Další dílo, které se poněkud vymyká Mistrově tvorbě.
Myslím, že čtenář, který se orientuje v amerických dějinách 20. století, bude mít četbu značně "ulehčenou."
Nechci úplně hodnotit jednotlivé části knihy, spíš hodnotím celek. Obecné trauma ve společnosti, které v USA vyvolala válka ve Vietnamu, je zde vyobrazeno perfektně v příbězích několika postav, které život ve stínu tohoto válečného konfliktu nasměroval na různé strany, někdy i nepřímo proti sobě.
Rovněž autorův nápad propojit všechny novely do jednoho celku přidává knize mnohem větší emoční náboj, než by třeba vyvolaly samostatné příběhy na obdobné téma.
Koho historie příliš nebere - snad ho potěší autorova tradičně poctivá, řemeslná práce a možná i poznání, že ne všichni veteráni z Vietnamu se se svými duševními traumaty vyrovnávají tak, jako třeba asi nejznámější z nich - John Rambo :-)

Piotr83
26.04.2024 5 z 5

Chvíli jsem se musel nutit ke čtení, ale nakonec jsem nadmíru spokojen. Není to sice klasický King, ale i tak, za mě, paráda! Zejména poslední dvě povídky (kapitoly).

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Srdce v Atlantidě v seznamech

v Právě čtených12x