Cligés přehled

Cligés
https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83727/bmid_cliges-83727.JPG 4 5 5

Rytířský veršovaný román francouzského básníka z 12. století (považovaného za zakladatele románu). Příběh o Cligésovi, synovi rytíře z družiny krále Artuše. Román má dvě části. V prvé se vypráví o osudech Cligésova otce před narozením syna. Druhá část, hlavní jádro celého románu, je milostným příběhem Cligése a Fenície, milenců, kteří se po zdolání mnoha protivenství a dramatických dobrodružství šťastně dostanou. Příběh, který se odehrává v Cařihradu, Anglii, Řecku a Německu, zavádí nás do středověké šlechtické společnosti.... celý text

Poezie
Vydáno: , Odeon

Cligés

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Cligés. Přihlašte se a napište ho.

PeterRainhard
16.11.2022 5 z 5

Krásný klasický rytířský veršovaný román "Lásky a cti" (jak zní podtitul), ze zlatého období žánru, ještě než se objevila díla prozaická. Jak odpovídá tehdejším literárním kánonům, není nijak rozsáhlý, děj je však poměrně dramatický a rozmáchlý v prostoru i čase. A je samozřejmě vřazen i do symbolického středu středu světa. Ach ano, setkáme se v něm i s králem Artušem a rytíři kulatého stolu (vždyť v blízkosti krále králů neubíhá čas - vždyť tak jako je (středověký) mravní ideál věčný a neměnný, tak nestárne ani král Artuš a jeho druhové). Rozhodně bych vyzdvihl krásný překlad Jiřího Konůpka, který si poradil s věru nelehkým převodem starofrancouzského osmislabičného verše (tzv. oktosylabu) do češtiny s velkou věrností originálu a současně čtivostí.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Cligés v seznamech

Chrétien De Troyes
francouzská, 1135 - 1190
1967  76%Cligés
2015  80%Příběhy rytířů kulatého stolu / Histoires des chevaliers de la Table ronde