Čtyřprocentní vesmír přehled
Richard Panek
Podtitul: Temná hmota, temná energie a hledání zbytku reality. Vědci se v poslední době snaží vysvětlit jeden mimořádně matoucí rys našeho vesmíru: jen čtyři procenta kosmu jsou tvořena hmotou, ze které se skládáme i my, naše knihy, každá planeta a hvězda. O zbytku nevíme vůbec nic. Richard Panek ve své knize líčí, jak vlastně vědci k tomuto závěru došli. Poutavě, názorně a do detailů vypráví o snaze nalézt „temnou“ hmotu i ještě podivnější substanci zvanou temná energie. „Richard Panek napsal dobrodružný příběh pro moderní dobu, o soudobých výzkumnících, kteří se vydávají do hlubin kosmu, avšak ne v kosmických lodích, ale prostřednictvím teleskopů a družic. A stejně jako ve starých dobrodružných knihách najdeme i tady vizionáře, hrdiny, mecenáše a možná i nějaké ty piráty. Podmanivá kniha.“ – Lee Smolin, autor knih Tři cesty ke kvantové gravitaci a Potíže s fyzikou.... celý text
Literatura naučná Věda Vesmír
Vydáno: 2012 , Argo , DokořánOriginální název:
The 4% Universe. Dark Matter, Dark Energy, and the Race to Discover the Rest of Reality, 2012
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Čtyřprocentní vesmír. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (4)
Čtyřprocentní vesmír je vědeckopopulární kniha popisující objevy a pozorování, které předcházely vytvoření teoretického konceptu temné energie a temné hmoty. Diskuse o jejich podstatě se vedou řadu let a do současné doby se nikomu nepodařilo vysvětlit a experimentálně prokázat jejich existenici. Michio Kaku se ve své knize Paralelní světy příznačně poznamenal, že na vědce v této oblasti čeká celá knihovna Nobelových cen.
Název knihy odkazuje k podstatě celého problému. Podle v současnosti nejlepšího modelu vesmíru tzv. Lambda-CDM modelu, tvoří pouhá 4% vesmíru tzv. baryonová hmota, tedy nám dobře známá hmota, ze které jsou složeny hvězdy, planety, živí tvorové atd. O všem ostatním nevíme téměř vůbec nic. A protože by toho mělo být opravdu hodně: 25% temné hmoty a 70% temná energie, tak je to velký průšvih. V podstatě z toho vyplývá, že v našem chápání vesmíru je něco zásadně špatně. Na druhou stranu, lze tuto situaci chápat i tak, že dozrává doba k tzv. nové fyzice. Tedy k fyzice, která je za standartním modelem a za obecnou teorií relativity.
Tato kniha vám rozhodně nedá odpovědi na zmiňované problémy. Nicméně dozvíte se v ní spoustu zajímavých informací o tom, jak moderní fyzika dospěla k současnému stavu poznání. Od Hubble, Rubinovou a spoustu dalších vědců. Velká část knihy, je věnována problematice hledání supernov a jejich využití v astronomii pro určování vzdáleností a spoustu dalších poznatků. Vše je podáno maximálně odlehčenou formou, tak jak je pro tento typ literatury obvyklé.
Mě osobně se tato kniha velmi líbila, protože autor podle mého názoru velmi dobře popsal vývoj v astronomii a kosmologii, který vedl k vytvoření Lambda-CDM modelu. Samozřejmě v dnešní době je kniha neaktuální v tom smyslu, že není zmíněn objev gravitačních vln, objev Higgsova bosonu aj., ale ono nevadí, protože v oblasti temné energie a temné hmoty zatím nikdo neučinil, žádný zásadní objev.
Knihu doporučuji všem zájemcům o problematiku temné energie a temné hmoty. Přestože je kniha v současné době již lehce zastaralá, neboť neobsahuje nejnovější poznatky, tak se stále jedná o dobré čtení. Rovněž doporučuji přednášku od Petra Kulhánka Temná energie případně o podobně laděné přednášky Davida Hyerovského, které jsou volně dostupné na youtube.
Dávám plný počet hvězd. Podle mého názoru je kniha zde na DB knih lehce podhodnocená.
Zajímavý pohled na historii jednoho z největších fyzikálních objevů moderní doby od amerického novináře. Jsem zvyklý číst převážně knihy vědců, ale na rozdíl, od předchozího komentujícho nevidím v tom, že je autor novinář takový problém. I mně se kniha zdála občas moc jednoduchá, za což taky strhávám jednu hvězdu, ale na druhou stranu je to dobré pro lidi, kteří s fyzikou a astronomií teprve začínají. A jinak mi obsah přišel zajímavý a dozvěděl jsem se i některé nové věci. Takže ve výsledku 80%.
Související novinky (1)
Knižní novinky (27. 11. - 4. 12.)
26.11.2012
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Čtyřprocentní vesmír v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 23x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 34x |
v Chystám se číst | 12x |
v Chci si koupit | 4x |
v dalších seznamech | 1x |
Keďže kolega " parxel " vynikajúco a veľmi obsiahlo napísal vecný komentár k tejto knihe, budem stručný.
Vesmír je večná záhada, neuplynie mesiac aby vedci ( astronómovia, kozmológovia, kvantový, časticový teoretický fyzici) neprišli s nejakou novou teóriou AKO to všetko začalo. Začalo , ako to pokračovalo, pokračuje a bude pokračovať. Je jasné, že toto je boj s veternými mlynmi. Prečo ? myslím si, že horko ťažko kedy ľudstvo príde na to AKO, ak vôbec. Nehovoriac už o najťažšej otázke pre ľudstvo PREČO ? ..prečo to celé existuje a prečo nie je NIČ.
Späť ku knihe, autor je novinár a nie je vedec ! To treba vedieť a je to na knihe poznať ako v kladnom tak aj negatívnom zmysle slova. Vie o čom píše a vie ako to má písať takže v tomto nie je problém. Problém je trošku v tom, že je kniha aj napriek tomu, že je tenká, pôsobí dojmom rozťahanej knihy. Miestami sa autor venuje a odbáča k témam mimo podstaty knihy. Nič hrozné to ale nie je .
A kniha je už v podstate zastaralá, nehovorím o LAMBA-CDM modelu, ten sa javí na dlho, že bude aktuálny a baryonová hmota sa ešte delí na svietivú a nesvietivú. Tak sa nám tých slabých nám známych 4 % hmoty skreše na jedno jediné percento a o zvyšku nevieme nič.
Uniká nám podstata toho čo vlastne je hlavná štruktúra kozmu a na dlho nám aj unikať bude. Objav gravitačných vĺn alebo Higgsovho bosonu je len nepatrný krôčik keďže otvoril ďalšie otázky bez odpovedí.
Kniha približuje začiatky skúmania supernov a ich dôležitosť pri chápaní štruktúr temnej hmoty a energie.
Je to jednoduchá kniha a ako taká učebnica výkladu supernov, chápaniu podstaty hmoty vo vesmíre a celkovo ako funguje kozmológia ( pracuje s celým kozmom, resp. používa najväčšie mierky ktoré človek pozná ).
V úvode sa dozvieme o živote a výskumu výbornej astronómke menom Vera Rubinová ktorá skúmala rotačné rýchlosti galaxii a v podstate dala svetu jedinečný dôkaz existencie temnej hmoty, tzv. plochej rotačnej krivky.
Knihu hodnotím kladne a vrelo odporúčam ako dobrý zdroj tém o hmote vo vesmíre.
80%