Příběh inženýra lidských duší přehled

Příběh inženýra lidských duší
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428452/bmid_pribeh-inzenyra-lidskych-dusi-Bp9-428452.jpg 4 116 116

Danny Smiřický série

O životě, ženách, osudu, snění, dělnické třídě, fízlech, lásce a smrti.... Autor psal knihu s humorným nadhledem a sebeironií v exilovém bezčasí a jako by v kaleidoskopu absurdních minipříběhů z mládí v protektorátu a z živoření za stalinismu – jež se prolínají s komickými debatami při krajanských setkáních v Kanadě a se Škvoreckého profesorským zápolením s dětmi z prérie, jež rozumí čtení, ale ne literatuře – nalézal zvláštní význam a smysl. Utečenci – oběti režimu, vlastenci a emigranti za lepším i kariéristé a ustrašení návštěvníci a donašeči z Husákova přivolávají autorovi nostalgické vzpomínky na dávné lásky a patálie. Absurditu vyprávěných osudů podtrhují dialogy ve východočeském nářečí a v krajanské Czenglish. Přes všechnu komediálnost prosvítá z románu smutek nad osudem zbabělců chycených do pasti totalitního režimu i nad naprostým nepochopením české zkušenosti pod kanadským nebem, kde už zlověstně raší první výhonky politické korektnosti.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Příběh inženýra lidských duší. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (12)

Dimas
10.12.2022 5 z 5

Když přistoupíte na tu hru, že lítáte v čase a mezi kontinenty je to bezva čtení…

exlibris470
16.01.2022 4 z 5

Nevím, jak došlo k tomu, že jsem tuto knihu četl až nyní, v dosti pokročilém věku. Přitom Škvoreckého mám pročteného hodně. Ke knize - byl jsem spokojen, Škvorecký snad nenapsal nic, co by nebylo čtivé. V tak rozsáhlé knize mě ale docela vadila jakási roztříštěnost. Přeskakování v čase, místech, zemích. Pro mne bez nějakého systému
a varování, prostě jen tak. 1944 v Náchodě, na dalším řádku Toronto 1977. Bez důvodu.
No, proč ne, když to tak Danny zamýšlel.....Pro mne byly opět nejkrásnější ty pasáže
z Kostelce (Náchoda). Dojemná postava Nadi, velbloud Malina. A především Blběnka!
Číst Blběnčinu česko-americkou ráznost, to je opravdová radost!
Docela zábavné je číst, s jakou marností přistupoval už tehdy Škvorecký ke svým studentům, většinou levičákům, v kapitalismu vyšlechtěným. A je jedno, nakolik jsou
to slova Škvoreckého, a nakolik románové postavy, jisté ale je, že dnes by už následující
řádky nikdo nevydal. Tedy: "Na Univerzál Tývý si nevybereš. Všechny sou uhnutý doleva, některý až za roh. Ženský práva, indiánský práva, černošský práva, buzerantský práva. Akorát jim ještě schází Rudý právo".
Ale - ano! Výborná kniha!

Gracian1964
15.05.2021 5 z 5

Danny Smiřický, už v exile v Toronte spomína na mladosť v protektoráte a inde. Plus jeho momentálne zážitky. Zaujímavé čítanie.

Knižní novinky (do konce roku)

16.12.2019

Nové eknihy zdarma (květen, 5. díl)

20.05.2019

Ocenění knihy (1)

2009 - Angelus, Literacka Nagroda Europy Środkowej

Kniha Příběh inženýra lidských duší v seznamech

v Právě čtených2x
v dalších seznamech4x