Dějiny smrti. Díl 1, Doba ležících přehled

Dějiny smrti. Díl 1, Doba ležících
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34879/bmid_dejiny-smrti-dil-1-doba-lezicich-oM5-34879.jpg 4 69 69

První ze dvou dílů zásadního spisu o smrti a umírání a měnící se úloze tohoto fenoménu v průběhu dějin lidstva. Zjištění, že „Dějiny smrti“ vyšly v edici „Každodenní život“ je jediným úsměvným momentem, který čeká čtenáře této knihy. Jinak před ním defiluje čtení neveselé, ale zato nesmírně zajímavé, podnětné, fundované a hodnotné. Dějiny smrti jsou zásadním textem, jaký v současné, ať už původní, nebo překladové historiografii chyběl a který vzniklou mezeru zaplňuje více než důstojně. Což ostatně odpovídá dvacetiletému úsilí, které Ariès tématu věnoval. Smrt je tu nazřena z mnoha úhlů pohledu jako fenomén provázející lidstvo od nepaměti. Obávaná i uctívaná, vnímaná jako konec života i jako počátek vyššího stupně bytí. Autor přednáší i o věcech se smrtí souvisejících, o pohřbívání, hřbitovech, o lékařském přístupu k agónii, o myšlení umírajícího člověka, o názorech na smrt a posmrtný život měnících se spolu se změnami v životním stylu a s odlišností různých civilizací i sociálních skupin.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: , Argo
Originální název:

L'Homme devant la mort, 1977


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dějiny smrti. Díl 1, Doba ležících. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (14)

kurama45
28.12.2023 4 z 5

Kniha mi dala zabrať, asi preto, že históriu veľmi nemusím. Napriek mŕtvolnej téme však šlo o záživné a akčné čítanie. Kedysi dávno nám na prednáške z forenznej antropológie doktor rozprával príbeh o akomsi divokom kmeni, či národe, s ktorým si nakoniec dali rady, až keď začali páliť telá ich mŕtvych a nedovolili im ich pochovávať alebo tak nejak. Skrátka si ich podrobili cez kultúrny fenomén, nie násilím. Bolo to fascinujúce a Dějiny smrti sú plné podobných perličiek. Viem si predstaviť, že pre ľudí, ktorí sa orientujú na históriu je táto knihu ako manna nebeská, tak ako bolo pre mňa Sapolskeho Chování. A ľudia ako ja si z nej odnesú aspoň kopu morbídností k obedu.

veronika4001
02.08.2023 5 z 5

Přechod od života ke smrti, přelom mezi životem a smrtí: "Zesnulý odchází do světa, jenž se od světa pozemského odlišuje jen mnohem menším mocnitelem."
Autor cituje filozofy, básníky, ale své myšlenky na přechod života ke smrti vyjadřovali jako živoucí bytosti. Nikdo nemůže dokázat pravdivost svých slov, vše je jen filozofie, ke které se uchyluje každý. Nepřikládala bych pravdivost slovům k přechodu jen proto, že je pronesl ten, jehož díla pochází z období starověku či středověku a jsou citována jako díla úctyhodná.
Jak to mohli vědět?
Odkud pochází ty informace?
Kam až museli proniknout?
Zřejmě se autor na nic a nikoho jiného nemůže odkázat. Těch, co prožili nebo měli prožitek na hranici mezi životem a smrtí je pomálu, a zvláště těch, kteří by byli schopni o vlastním prožitku učinit záznam.
Důvěra a nevíra ve smrt. Autor se odvolává ke zvyklostem jako dokladu dochovaných historických pramenů, u nichž čerpá z literatury, jejíž výčet se nachází v poznámkách za každou kapitolou. To je celá materie. Není toho málo, to ne. Jak jsem již uvedla výše, zpověď, nyní praktická zpověď ze současnosti, zvláště co se týká přechodu mezi životem a smrtí, chybí. Neříkám, že by se autorovi podařilo za tímto účelem navštívit nemocnici nebo jiné instituce a zabývat se vědeckým výzkumem. Ani neříkám, že by se mu to nepodařilo. Ale nevím, zda o to projevil zájem a vyvinul nějaké úsilí. Moc by mě zajímaly skutečné zprávy z prahu onoho světa, nikoliv jen domnělé, filozofické.
Kniha je teoreticky ucelená, nemohu zhodnotit, zda autor použil literaturu vyčerpávajícím způsobem. Nicméně náznak praxe nebo pokusů o praxi chybí. Kniha je další v teoretické řadě, tentokrát přeložená do češtiny. Říkám si, kdybych nechala přeložit něco z literatury, kterou autor za každou kapitolou uvádí, zda by to nebylo stejné? Co nového do knihy autor dal? Přesto musím ocenit autorovu mravenčí práci, i když mi připadá, že autor jenom konstatuje. Kniha mu jistě musela dát mnoho práce a snaha zachytit co nejvíce sběrem informací je zřejmá, protože kniha je velice podrobná.
Z knihy jsem si pouze vybírala, co mě zajímalo, tedy kvůli čemu jsem si ji půjčila (kvůli faktům a ďábelskému/hororovému nádechu). Bohužel, vlastní autorovu praxi v 1. části Ochočená smrt (nebo mimo tuto část, např. na konci knihy), kde se hovoří o přechodu od života ke smrti, jsem postrádala. A že by mohla být zajímavá!


tessa.mik
22.12.2022 4 z 5

Velice zajímavá kniha, autor téma zpracoval geniálně. Musím pochválit i český překlad, díky kterému se kniha četla velmi příjemně. Bohužel v mém vydání bylo hodně gramatických chyb - editor asi trochu zaspal jeden příklad za všechny " ...prameny ukázali...".
Knihu je také nutné číst v naprostém soustředění. Chvílemi se mi stávalo, že ač jsem se čtení plně věnovala ztratila jsem se trochu ve kterém století se vlastně nacházím.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (32. týden)

02.08.2020


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Dějiny smrti. Díl 1, Doba ležících v seznamech

v Právě čtených13x
v Přečtených83x
ve Čtenářské výzvě3x
v Doporučených7x
v Knihotéce75x
v Chystám se číst150x
v Chci si koupit68x
v dalších seznamech7x

Autorovy další knížky

Philippe Ariès
francouzská, 1914 - 1984
2000  88%Dějiny smrti. Díl 1, Doba ležících
2000  90%Dějiny smrti. Díl 2, Zdivočelá smrt