Dieťa divočiny přehled
Marjorie Kinnan Rawlings
Jody, hrdina nášho príbehu, žije s rodičmi na Floride uprostred divej, bujnej prírody. Baxterovci bývajú na samote. K najbližším susedom treba prejsť veľa míľ. S ľuďmi sa takmer nestretávajú, oveľa častejšie s dravou zverou: s medveďmi, jaguármi, vlkmi, líškami a v močiaroch s aligátormi. Všetka ich obživa závisí od toho čo ulovia a dorobia na políčkach. Jodyho otca pre malý vzrast prezývajú susedia i známi Penny. No v čom mu príroda ukrivdila na vzraste, štedro zasa nahradila prirodzenou múdrosťou, rozvahou a pevnou vôľou. Penny všetku svoju lásku preniesol na Jodyho, posledné a jediné dieťa, ktoré mu ostalo nažive. Usiluje sa, aby aspoň syn mal dobré spomienky na detstvo, hoci nemajú ľahký život. Keď Pennyho pohryzie štrkáč a pečeň srnky, ktorú zastrelí mu zachráni život, dovolí Jodymu aby si vzal jej malého srnčeka. Jody je nesmierne šťastný. Konečne má priateľa, niekoho blízkeho, komu sa môže so všetkým zveriť. Všade chodia spolu: na poľovačku, na drevo, na pole. Lepšieho priateľa si ani nemohol želať. A predsa-Jody netuší, čo mu priateľstvo so srnčekom prinesie. Tretie vydanie. Cena knihy v čase vydania: 31.- Kčs... celý text
Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: 1988 , Mladé letáOriginální název:
The Yearling, 1938
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dieťa divočiny. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (7)
(SPOILER)
Musím říct, že nízké hodnocení této knihy řadou čtenářů mě dost zaráží. Bohužel to vypadá, že komentáře psali hlavně ti, kdo knihu přečetli spíše omylem, z nedostatku jiné četby. Je škoda, že pak odrazují potenciální další čtenáře, kniha si to nezaslouží.
Mně se kniha líbila, i když nejvyšší hodnocení nedávám, a to z toho důvodu, že mi trošku nesedělo vyjadřování dvanáctiletého Jodyho. Podle velmi jednoduchých vět bych mu hádala míň. Je to trochu v rozporu s tím, kolik práce dokáže zastat. I když možná jsem příliš ovlivněna dnešními dětmi, které tráví spoustu času ve škole, na internetu a některé i s knihami, a vyjadřují se proto jinak, mají větší slovní zásobu. Naopak sotva se dnes najde dvanáctiletý kluk, který ovládá práci s nožem, sekyrou, puškou, stráví celý den okopáváním záhonů či na lovecké výpravě, byť pod dozorem otce.
Kniha je unikátní v líčení floridské subtropické přírody. Většina podobných knih je totiž zasazena do jiného prostředí, nejčastěji na sever, do hor či jinam do divočiny listnatých a jehličnatých lesů mírného podnebného pásu. Velmi zajímavý a cenný je například popis povodně, v němž autorka uvádí spoustu detailů o chování různých druhů zvěře při této události.
Líčení každodenního zápasu rodiny Baxterových o potravu, vodu a další základní životní potřeby činí z knihy dílo, které by si mladý čtenář měl přečíst, ovšem v dnešní době to asi málokterý udělá (a dost možná, že v dětství bych s touto knihou měla také problém kvůli drsnému chování mnohých postav). Troníkova moudrost "život je těžký" se dnes nenosí, vždyť přece "dont't worry, be happy!" Jenže pak přijde nějaká krize a "happy" přístup člověka ani nenasytí, ani za něho nezaplatí účty. Na postavě Troníka Baxtera autorka ukazuje životní nadhled a pokoru, které člověk získá po mnoha životních ranách, k nimž se postaví čelem. Tomu Troník učí i svého syna Jodyho.
Přátelství se srnečkem a jeho tragický konec poukazuje na drsnost, ale zároveň i laskavost rodiny. Těžko by dnes některý otec žádal svého syna o to, oč požádal Troník Jodyho ve chvíli, kdy neviděl jinou možnost. Jenže byla to situace, v níž šlo o život. Na druhé straně si dnes nedovedu představit rodinu, která by se se zvířetem dělila o skrovné zásoby jídla. Množství psů a koček vyhozených nezřídka i z jedoucího auta svědčí o tom, že ač se považujeme za civilizovanou společnost, hodně lidí nesahá v daném ohledu Baxterovým ani po kotníky. Jako důvod pro zbavení se nechtěného mazlíčka stačí podrápaná pohovka nebo rozbitá váza, tedy nikoli něco, na čem by byl člověk životně závislý. Přeneseno do dnešních poměrů, srneček by v současnosti asi dopadl mnohem hůř...
Tak se tady tak do komentářů dívám, že knížka nechává dojem povětšinou obdobný. V dětství jsem přečetl dvakrát, ale už ani tehdy nepatřila k mým "top" knihám, spíše mi vyplňovala pachuť knihovny pročtené skrz naskrz. V dospělosti se k ní už zřejmě nevrátím, i když jakožto knihomil jsem si i jí přibalil při stěhování od našich. Neříkám úplně na prd, ale ani zrovna dobrá.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Ocenění knihy (1)
1939 -
Pulitzerova cena
(Beletrie)
Kniha Dieťa divočiny v seznamech
v Přečtených | 47x |
ve Čtenářské výzvě | 6x |
v Doporučených | 7x |
v Knihotéce | 62x |
v Chystám se číst | 25x |
v Chci si koupit | 6x |
v dalších seznamech | 2x |
Je zaujímavé, ako sa literatúra za jedno storočie zmenila a akceptácia toho, čo je v knihách, sa posunula, respektíve otočila o stoosemdesiat stupňov. Dnes by takáto kniha bola vydavateľom nemilosrdne odmietnutá a pritom len opisuje, ako sa kedysi žilo. Naopak, to čo sa dnes do literatúry dostáva, by pred sto rokmi nebolo možné uverejniť. Ale späť ku knihe a príbehu v nej ukrytom. Nebolo to vôbec špatné, no dnešného čitateľa by to len veľmi ťažko zaujalo. Čo si na knihe cením najviac, je to, že ju napísala žena. A dala do nej svoje videnie skutočnosti, ktoré je v mnohých ohľadoch drsnejšie, než akoby to prežíval a napísal muž. Nemožno porovnávať, ako sa správali, hrali a pracovali deti vtedy a ako to majú detváky dnes. Vtedy to bolo o tom, aby sa rodina tvrdou drinou uživila a nič nedostala zadarmo, ba priam bola závislá od zeme, na ktorej hospodárila. Dnes, keď lovíme zver a pestujeme zeleninu a ovocie v super, hyper a iných marketoch, si nevieme predstaviť, aké to vtedy bolo - teda niekto možno hej. O to je viac zarážajúce, ako hnusne sa správame ku zvieratám a nazývame sa civilizovanou spoločnosťou. Myslím si, že vtedajšie priateľstvá a vzťah ku zvieratám boli omnoho trvalejšie a triezvejšie, než dnešné plytké a často zištné.