Dobrodružství tří Rusů a tří Angličanů v Jižní Africe přehled

Dobrodružství tří Rusů a tří Angličanů v Jižní Africe
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339/dobrodruzstvi-tri-rusu-a-tri-anglicanu-339.jpg 3 56 56

Příběh knihy se odehrává v roce 1854, kdy skupina zeměměřičů, tvořená třemi anglickými a třemi ruskými vynikajícími astronomy, hodlá na jihu Afriky v poušti Kalahari provádět měření pro zpřesnění definice metru, což Vernovi poskytlo možnost seznámit čtenáře s mnoha geografickými a geodetickými informacemi. Zprvu probíhá spolupráce mezi dvěma národními skupinkami vědců dobře Pak ale nastanou třenice o to, čí metoda práce je lepší, které přerostou v otevřené nepřátelství poté, co vědci dostanou zprávu o vypuknutí Krymské války, ve které se postavila Anglie s Francií na straně Turecka proti Rusku. Obě vědecké skupiny se rozdělí a každá pracuje nadále samostatně, což vede málem ke katastrofě. Rusové jsou totiž přepadeni jedním domorodým kmenem, který je považuje za lovce otroků. Na poslední chvíli jim ale Angličané přispěchají na pomoc a vědecká expedice může být úspěšně dokončena.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Josef R. Vilímek

Aventures de trois Russes et de trois Anglais dans l'Afrique australe , 1872

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dobrodružství tří Rusů a tří Angličanů v Jižní Africe. Přihlašte se a napište ho.

Majrek
25.12.2023 4 z 5

Málo známý příběh z jižní Afriky, v němž hrají hlavní roli theodolit a matematické výpočty. Není to ovšem kniha určená výhradně geodetům, na své si přijdou i zoosadisté (loví a konzumuje se tu porůznu snad jakákoli zvířena - tu výbušnými střelami, tu sekerou) a taxonomové (kterým zřejmě vstávají vlasy hrůzou na hlavě, když autor hrabáče kapského označuje za mravencojeda). Ano, zkušení čtenáři mohou namítnout, že existují i lepší Vernova díla a mají jistě pravdu. Já byl ale spokojený - Verne je skvělým vypravěčem a dokáže vás v mžiku přenést na druhý konec světa. Děj zpočátku pluje poněkud líně, jako
loďka na Nilu, ale ke konci knihy se přece dočkáme jisté gradace a překvapení - i když možná v naší mysli nezaburácí tolik, jako Viktoriiny vodopády na řece Zambezi...

R47
09.08.2023 5 z 5

Pro mě celkem málo známá a přitom jedna z těch nejlepších verneovek. Najdete tu všechno, co má verneovka mít: cestování, exotické prostředí, dobrodružství, zajímavý vědecký motiv (měření poledníku a určování velikosti metru), vtip, roztržité profesory, do svého oboru zažrané vědce a bizarní situace jako chytání mravenců do pytlů nebo pěstní souboj nerda s paviánem. Proč ještě stojí za to si tuhle knihu přečíst? Kvůli větám typu: "Zabitá opice byla odnesena do tábora, společně si pak zloděje připravili k večeři a snědli. Nejen ze msty, ale i proto, že jim chutnal, neboť jeho maso bylo skutečně výtečné." Přečteno doslova jedním dechem. Navíc se děj odehrává v době Krymské války (Rusko proti Spojencům), takže je kniha podivně aktuální. Představoval jsem si při čtení, jak například podobnou situaci asi museli řešit ruští a američtí vědci na ISS.

michalsch
24.03.2023 3 z 5

Kniha je v úvodní třetině trošku méně záživná- příliš podrobné popisování zeměměřičských prací je pro laika hůře pochopitelné. Chyběla mi tam i jednoduchá mapka, kde se cestování odehrávalo. Přece jen - v povodí řeky Oranje člověk trochu tápe. Postupně se však děj zdramatizuje a dá se říci že druhá polovina knihy je nadprůměrná, dramatická, a závěr také nezklamal.

Knižní novinky (43. týden)

18.10.2020

Kniha Dobrodružství tří Rusů a tří Angličanů v Jižní Africe v seznamech