Dobrovolným vězněm v Osvětimi - Neobyčejný život Witolda Pileckého přehled
Adam Cyra
Muzeem koncentračního tábora v Osvětimi projde ročně více než půl milionu návštěvníků z celého světa. Při prohlídce expozice věnované odbojovému hnutí se dozvídají, že bylo mezinárodní, ale iniciovali ho Poláci, první vězni tohoto tábora. A zakladatelem táborového podzemí byl polský důstojník Witold Pilecki, který se právě z tohoto důvodu dobrovolně ocitl na místě, kde zahynulo zhruba jeden a půl milionu lidí … Odboj si uchovával naději, že se podaří zorganizovat v osvětimském táboře velkou vzpouru, která bude součástí celopolského ozbrojeného povstání. Pileckého úkolem bylo vytvořit v táboře podmínky pro odboj a čekat na rozkaz k boji. Ten však nikdy nepřišel… Pilecki se rozhoduje k útěku z tábora, snaží se celou akci osobní u velení odboje podpořit. Kniha také popisuje jeho účast ve varšavském povstání a v poválečném protikomunistickém odboji, který se mu stane osudným… Polský historik Adam Cyra se dlouhodobě věnuje dějinám osvětimského koncentračního tábora. V této knize shrnuje svá bádání o životě rytmistra Witolda Pileckého. Na pozadí druhé světové války popisuje boj, konspiraci a zejména jeho hrdinské životní rozhodnutí - jít dobrovolně do Osvětimi!... celý text
Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: 2013 , VíkendOriginální název:
Ochotnik do Auschwitz
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dobrovolným vězněm v Osvětimi - Neobyčejný život Witolda Pileckého. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (5)
Tuto knihu jsem četla již před několika lety. Nečte se lehce. Je potřeba říct, že se skládá ze dvou částí, které lze číst klidně samostatně. První část je odborná - napsaná historikem, který život a osudy W. Pileckého dlouhodobě zkoumal. Druhou část sepsal sám Witold Pilecki, jsou to vlastně jeho vzpomínky na roky prožité v Osvětimi.
Na tomto místě bych chtěla reagovat na názor pana Jarina58 - Myslím si, že by se nemělo zapomínat na ty, kteří dokázali v sobě najít tolik odvahy. Riskoval opravdu hodně. Witold Pilecki se od začátku války účastnil domácího odboje, který zamýšlel, že provede celopolské povstání pro okupantům. Když se začaly na polském území zakládat koncentrační tábory (do Osvětimi přijeli první polští vězni v červnu 1940), bylo rozhodnuto, že i tam bude vyslán odbojář, který by vězně (často to byli také vojáci a účastníci odboje) připravil na takovéto povstání. Pilecki tento úkol přijal.
Události se nakonec vyvíjely jinak, Varšava nakonec z příprav celopolského povstání upustila. A osvobození tak rozsáhlého tábora bylo prakticky nereálné. Vysílení vězni by nebyli schopni bojovat. Navíc tam byly i ženy a děti...
Přesto však odboj, který Pilecki organizoval v rámci tábora, dosáhl jistých úspěchů. Mnoha vězňům zachránil i život, protože se pašovaly do tábora potřebné léky. Díky kontaktům mezi vězni bylo možné pro někoho najít práci v lepším komandu apod. Těch drobných výhod, které si vězni mezi sebou dokázali vzájemně zařídit, bylo více. Myslím, že bychom na toto neměli zapomínat. Ledacos se můžeme od těchto vězňů přiučit a přenést do vlastního života.
Kniha mě zaujala právě při návštěvě Osvětimi, kde jsem ji i zakoupila. V odborném textu jsem se občas ztrácela v záplavě jmen, ale samotné hlášení už bylo čtivější.
Je zajímavé pohlédnout na Osvětim z jiné stránky - četla jsem knihu "Utekl jsem z Osvětimi" a ta je napsána vězněm z Birkenau, popisuje kruté podmínky v Březince, ale Witold byl vězněn přímo v táboře Auschwitz, kde se mu dařilo "lépe".
Jsem za knihu ráda, mohu alespoň porovnat. A dále se chystám na "Noc" od Elie Wiesela, snad mi také přinese další zajímavé poznatky.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Dobrovolným vězněm v Osvětimi - Neobyčejný život Witolda Pileckého v seznamech
v Přečtených | 18x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Knihotéce | 7x |
v Chystám se číst | 26x |
v Chci si koupit | 7x |
Autorovy knížky
2013 | Dobrovolným vězněm v Osvětimi - Neobyčejný život Witolda Pileckého |
"Když Bůh stvořil člověka, měl na mysli, abychom všichni byli jako kapitán Witold Pilecki". - Rabbi Michael Schudrich