Dobrý život ve stínu konzumní společnosti přehled
Tomáš Hajzler
Jak žít, abychom byli šťastní, druhým užiteční a zároveň respektovali přírodu – to víme v naší kultuře přinejmenším už od Aristotela. Dnes žijeme v nejbohatší civilizaci, která kdy na této planetě existovala, a přesto čelíme mnohočetným krizím, od té klimatické přes hrozby spojené s narůstajícími nerovnostmi, rozmachem umělé inteligence až po kolabující demokracii. Je dobrý život, jak ho definoval právě Aristoteles, dnes vůbec možný? A jak? Odpověď na tyto otázky se pokouší hledat tato kniha. Pro někoho může být překvapením, že na to, zda prožijeme radostný a plný život, má daleko větší vliv naše okolí než vlastní rozhodování. Větší část knihy se tudíž věnuje zkoumání pěti nejdůležitějších ekosystémů, v nichž trávíme své životy: rodiny, školy, firmy, společnosti a planety. Každý společenský systém má svůj zidealizovaný obraz i svůj stín, který bývá běžnému člověku leckdy skryt. Kniha proto odkrývá podstatu i stíny těchto prostředí a pomáhá čtenáři získat ucelenější pohled na realitu, v níž žijeme. I přes stíny však prosvítá naděje: v každé kapitole je vždy i nástin alternativ, které směřují k dobrému životu.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dobrý život ve stínu konzumní společnosti. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (15)
Kniha Dobrý život od Tomáše Hajzlera obsahuje myšlenky, se kterými by měli být všichni lidé konfrontováni. Nabízí otázky, na které by každý měl zkusit hledat odpověď a najít tak svůj způsob, jak žít opravdu dobrý život ve světě a společnosti, která se stále více od štěstí odklání. To autor dokládá na spoustě různých příkladů ze západního stylu života a fungování společnosti. Kritizuje na nich systém ekonomické globalizace, prvky kapitalismu a fungování volné ruky trhu. To ovlivňuje všechny úrovně prostředí, ve kterých žijeme – rodinu, školu, práci, firmy, společnost i planetu. Na všechny tyto úrovně se autor zaměřuje a ukazuje jejich problémy, nedostatky, ale také způsoby a možnosti jak je zlepšit. Alternativy vidí hlavně v lokálním způsobu života, omezení vlivu a zisku velkých korporací, ve společensky prospěšných regulacích a internalizaci externalit. Za důležité považuje také změny ve vzdělávání a výchovy a na úrovni jednotlivců redefinovat smysl života a snažit se o růst vědomí a ptát se na otázku „co je skutečně důležité“ a tomu věnovat pozornost.
Kniha by zasloužila zeštíhlet tak o 200 stran, části 4 a 5 o rodině, resp. škole jsou slabší, ačkoliv obsahují některé zajímavé myšlenky. Na druhou stranu některé procesy jsou značně zjednodušené jako např. ekonomické rozdíly mezi státy a regiony nebo problémy životního prostředí. Nevýhoda i výhoda knihy je to, že se zaměřuje na všechny oblasti lidského počínání a na žádnou podrobně. Perfektně však funguje jako úvod do problematiky různých témat a především ukazuje možnosti šťastnějšího života.
Na tuhle knihu jsem se moc těšila, říkala jsem si, co dalšího se dozvím v rámci osvěty a boření mýtů.
Ovšem uvnitř jsem našla velkou dávku pokrytectví, která mi přišla nefér, vůči těm, kteří by rádi byli osvícení a mýty bořili.
Jak žít dobrý život? To Vám asi neporadí žádná kniha. Dělat věci jinak, než většinová společnost je těžší než se zdá, a to i pro samotného autora.
Pokud chci lidem radit jak žít, měl bych být sám příkladem. Pokud jim radím něco, co sám nedělám, pak je to pro mne trochu pokrytecké...
Za mne jsem pochopila jediné, dokud nebudou lidé toužit po životě v jurtě s vlastní zahrádkou bez závislosti na moderních udělátkách, pak budou vice či méně zabořeni v kolosu konzumu. Řekne mi někdo, co je ta správná míra konzumu? Člověk je pohodlný tvor a ze své pohodlnosti málokdo umí slevit. Včetně mne nebo i Vás, kdo čtete tyto řádky.
Podle sebe soudíš ostatní? Říkáte si? Pozoruju a poslouchám druhé kolem sebe a občas se zeptám, jestli si dokážou představit život bez auta, vody, tepla, nákupu věcí, které nutně potřebují... většina z nich říká ne a někteří vůbec nechápou na co se ptám. Tenhle konzumní svět je pro lidi, kteří se do něj naroďí tak přirozený, že se nad nedostatkem nezamýšlí...
Možná jsem se měla překonat a knížku dočíst, třeba bych v ní našla nakonec odpovědi na své otázky, ale ta vlna nechuti byla silnější. Omlouvám se.
Zcela neskrytě a pokrytecky :)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Dobrý život ve stínu konzumní společnosti v seznamech
v Právě čtených | 22x |
v Přečtených | 53x |
ve Čtenářské výzvě | 3x |
v Doporučených | 9x |
v Knihotéce | 53x |
v Chystám se číst | 166x |
v Chci si koupit | 68x |
v dalších seznamech | 1x |
Autorovy další knížky
2021 | Dobrý život ve stínu konzumní společnosti |
2013 | Peníze, nebo život? |
2016 | Třináct tisíc dní |
Naprosto zásadní kniha, kterou by si měl přečíst každý. Je mi jasné, že ne každý by její obsah pochopil nebo přijal, ne každý, kdo by ji pochopil i přijal by jednotlivé její aspekty přetavil do praktické podoby v rámci svého života. Sama teprve uvidím, s čím konkrétně se mi podaří v mém vlastním životě nějakým (přínosným) způsobem naložit. Kniha je postavená na vědeckých studiích, na faktech, experimentech. V podstatě vše mnou rezonovalo. Podobně svět sama nějakou dobu vnímám. Kniha mi ale pomohla si řadu věcí utřídit, mnohé jednotlivosti, které jsem vnímala intuitivně, jsem si dala do souvislostí, případně jsem díky této knížce pochopila jejich širší dosah. Skvělé! Klobouk dolů za takovou rozsáhlou práci a osvětovou činnost!