Domeček pro panenky (Nora) přehled

Domeček pro panenky (Nora)
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433980/bmid_domecek-pro-panenky-nora-DFj-433980.jpg 4 440 440

Slavné drama norského klasika, které v době svého vzniku šokovalo společnost kritickým pohledem na postavení ženy v tehdejší společnosti, je dodnes vyhledávaným titulem v repertoáru českých i světových divadel. Mistrovsky napsaná postava hlavní ženské hrdinky Nory přitahuje nejen herečky, které nutí k vysokému nasazení, ale znovu a znovu přitahuje inscenátory a v neposlední řadě diváky. Vychází v moderním překladu Františka Fröhlicha jako 107. svazek edice D.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur
Originální název:

Et dukkehjem, 1879


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Domeček pro panenky (Nora). Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (52)

Taťka Hraboš
02.02.2025 4.5 z 5

S Ibsenem jsem se zatím potkal jen jednou, protože jsem ho měl v povinné četbě na střední (tehdy to byly Opory společnosti). Možná to mě pak od něj na léta vzdálilo (bohužel jak jsem teď zjistil v souvislosti s přijímacími zkouškami na SŠ u staršího syna, tak na středních školách určitý modifikovaný systém povinné literatury, který děti od kvalitní literatury spíše vzdaluje, stále platí). Nicméně Ibsenovy hry jsou obsaženy téměř ve všech kánonech toho nejlepšího, co ve světové literatuře vzniklo, tak jsem po letech vzal zase něco od něj do ruky a rozhodně nelituji. Příběh Nory, jakkoli se zdá být tehdejší doba a postavení žen v ní daleko, má stále v mnoha ohledech svou platnost. Důraz na vnější pozlátko, na to, jak člověk vypadá před druhými, platí v různé míře téměř u každého z nás. Stejně tak vztahy založené na všem možném kromě skutečného citového vztahu ke druhému člověku. A mohlo by se jmenovat dál. Ale ani v užším pojetí tomuto příběhu nechybí v dnešní době ekvivalent. Nejsou to manželky bohatých byznysmenů, které kromě funkce dekorace nemusejí ve svém životě plnit jinou funkci; tyhle ženy si svoji vůli dokáží prosadit i proti manželovi multimilionáři. Mám na mysli vztah mezi výrazně starším mužem a mladou ženou – tam je ten přístup k partnerce jako k malému, neschopnému dítěti stále často vidět, a to třeba právě v otázkách výchovy vlastních společných dětí.

danielawojn
23.01.2025 3.5 z 5

Naposloucháno jako audiokniha.

Věřím tomu, že ve své době muselo být téma skutečně kontroverzní, do jisté míry je nadčasové i dnes, ale celé mi to přišlo trochu přitažené za vlasy.

Část, která mi přišla dobře popsaná, byl Nořin strach, když očekávala, že jí spadne celý její domeček z karet. Ale jinak musím přiznat, že mi přišla jako hlavní hrdinka dost otřesná - nezodpovědná, sebestředná, afektovaná a nevyrovnaná. Samozřejmě, to s jakým nezájmem s ní jednal Torvald se mi také nelíbilo. Bylo dobře vykresleno, jak ji reálně vůbec nebral vážně. A s každým: "Skřivánku," jsem se oklepala.

Dialogy byly nicméně dobře zpracované a i když jsem nedokázala s Norou soucítit, aspoň hra ve mě pohnula v jiných směrech.


Set123
19.09.2024

Dovolím si napodobit sebe sama v komentáři ke Strýčkovi Váňovi a vypsat si sem krásnou výměnu o životě:

LINDOVÁ: Žít se musí, pane doktore.
RANK: Jo, panuje takový obecný názor, že je to nutné.

Myslím, že ten z Váni a zde přítomný, jdou spolu krásně dohromady. Komentář obsahuje spoiler sto padesát let starého dramatu.

Nebudu předstírat, že jsem hru nějak hluboce pochopil – podle mě nepochopil. Patrně to souvisí s mizernou mírou mé sociální inteligence. Rozumějte, nejsem trotl, abych nepochopil závěrečný akt emancipace. Naopak, zdá se mi, že tato pasáž dramatu obsahuje tak málo subtility, že je spíše politickým programem, než dobrým dramatem. Jen se mi zdá, že mi to celé nějak nezaklaplo, hra mi zůstala tak nějak otevřenou. Což dost dobře možná souvisí s ambivalentními pocity ze hry.

Na straně jedné, je opravdu dobrá. Repliky jsou mistrně řemeslně zpracovány a tvoří jedny z nejkrásnějších a nejpřirozenějších dialogů, co jsem kdy četl. Autor (nebo alespoň překladatel) se nebojí použít sem tam i vycpávkové slovo, což jim dodává mnoho na živosti. Rozhovory jsou navíc vůbec vedeny tak krásně upřímně, že chvílemi až připomínají absurdní drama.

Na straně druhé jsou podle mě postavy strašně neupřímné a připomínají mírně až karikatury. Třeba takový Torvald (mimochodem krásné jméno) je právník a je to hodný právník. Proto, když se dozví o tom, že by jemu blízká osoba snad spáchala cosi nezákonného, málem dostane infarkt. Pardon, ale takový právník nikdy nežil a žít nebude. Krogstad je zase právník zlý, a proto je lichvářem. Nora je roztomilá a rozmazlená, Rank je umírající cynik. Lindová je smutná existence. A všechny postavy jsou právě tím, ničím jiným. Dramatu ale nedělá žádný problém v mžiku tuto charakteristiku naprosto zlomit a úplně nepřirozeně jejich chování otočit. Pro naprostou banalitu naprostá proměna charakteru postavy vůbec. Omluvuju se, drazí fanoušci dramatu, ale to se mi nikterak mnoho nezamlouvá.

Proto i shora uvedený manifest feminismu nejevil se mi upřímným. Nora se najednou bez dalšího z domácí nány (mírně přihlouplé) stává Virginií Woolf se vší její vážností. Se vším revolučním patosem. Jako ano, historickou událost to reprezentuje dobře a nota bene je to proměna, která je mi jednoznačně milá. Leč promítnuto na doslova pětiminutový zážitek v jednom lidském životě, jeví se mi to poměrně reduktivní a trochu protivné... No takže tak.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Domeček pro panenky (Nora) v seznamech

v Právě čtených3x
v Přečtených692x
ve Čtenářské výzvě82x
v Doporučených22x
v Mé knihovně63x
v Chystám se číst140x
v Chci si koupit36x
v dalších seznamech8x