Dopisy zesnulého I.: Anglie 19. století očima pruského knížete přehled

Dopisy zesnulého I.: Anglie 19. století očima pruského knížete
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443157/bmid_dopisy-zesnuleho-syv-443157.jpg 4 3 3

Německý šlechtic Hermann von Pückler-Muskau (1785–1871) proslul jako vynikající zahradní architekt a světoběžník. Když jej jeho nákladné záliby přivedly na mizinu, vydal se na britské ostrovy, aby tam hledal bohatou dědičku. Dopisy, které psal své bývalé ženě Lucii (plán na rozvod a bohatou nevěstu z ciziny, která zachrání rodinné panství, pocházel ostatně z její hlavy), vyšly souborně pod názvem Briefe eines Verstorbenen (Dopisy Zesnulého) v letech 1830–1831. Barvité popisy Walesu, Anglie, Irska a Francie či Německa a Nizozemska z pera proslulého bohéma a flouka měly nečekaný a senzační úspěch. Dílo, které Pücklerova žena mezitím nechala anonymně vydat, autorovi, přestože se vrátil domů nejen bez nevěsty, ale i bez haléře, přineslo částečné finanční zajištění a zároveň se – dle literárního historika Güntera J. Vaupela – stalo nejčtenější německy psanou knihou 19. století. Připravovaný první svazek zahrnuje 24 dopisů z let 1826–1828, v nichž Pückler líčí s vtipem svá setkání s vysokou anglickou společností i návštěvy tamních venkovských sídel, umělecké sbírky i proslulé parky.... celý text

Literatura světová Fejetony, eseje Historie
Vydáno: , Argo
Originální název:

Briefe eines Verstorbenen, 1830


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dopisy zesnulého I.: Anglie 19. století očima pruského knížete. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (1)

soukroma
01.05.2022 4 z 5

Zajímavá kniha: autor rebel, šlechtic, sukničkář, voják i cestovatel. Začátek 19. století pro něj i Evropu znamenal veliké změny, jeho domovina, Sasko, Prusko, Německo se vše měnilo za pochodu, pochodu Napoleona a pak po jeho porážce. Autor sám nebyl nijak významný v běhu dějin, ale známý ano, a svoji popularitu ještě povýšil vydáním svých dopisů popisujících jeho několikaletý, s přestávkami, pobyt v a putování po Anglii. nejedná se tedy o žádné dopisy sebrané posmrtně, ale několikasvazkové dílo pěkně vydané roku 1829 v němčině za jeho života, přinášející mu nemalé zisky - čtenářům se tento "cestopis" evidentně moc líbil, přinášel nové informace pohledem Němce a neotřelým stylem. A dokonce se dílo líbilo i v Anglii, kde překlad rychle vydali, byť s nějakými těmi "nutnými editacemi", a zase se ziskem.
Pro mne je to poněkud zdlouhavé čtení na 600 stranách, a to je jen první díl (dopisy psal denně a velmi obsažné), ale pro někoho, koho právě toto období v Anglii zajímá z pohledu cizince je to jistě zajímavé a poučné čtení i dnes. Zajímavý a poučný je už i 50-stránkový úvodní text o autorovi a dějinných souvislostech.


Související novinky (1)

Knižní novinky do konce roku

12.12.2021


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Dopisy zesnulého I.: Anglie 19. století očima pruského knížete v seznamech

v Přečtených3x
v Mé knihovně6x
v Chystám se číst9x
v Chci si koupit3x

Autorovy knížky

Hermann von Pückler-Muskau
německá, 1785 - 1871
2021  80%Dopisy zesnulého I.: Anglie 19. století očima pruského knížete