Flagelantská civilizace přehled

Flagelantská civilizace
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104115/bmid_flagelantska-civilizace-MH3-104115.jpg 4 16 16

„Hledá-li někdo náměty k přemýšlení, najde jich v této knize bohatý výběr z řady oblastí života lidské společnosti.“ Tak svůj titul charakterizuje sám autor. Proč civilizace flagelantská neboli sebemrskačská? J. Krupička vidí v západní civilizaci, respektive v její tradici kritického myšlení, tendenci nemilosrdné sebekritiky, která však není uplatňována na ostatní lidské kultury. Autor si je sice vědom řady hanebností v historii evropské civilizace, avšak upozorňuje, že pozitivní stránka převládá, že existuje například více zachráněných životů než zmařených. Hříchem Západu je například rasismus; ten však podle autora nalezneme i u všech dalších kultur. J. Krupička se dále analyzuje názory, které odejímají vinu z jednotlivce a přisuzují ji nespravedlivé společnosti, s názory, které hlásají soucit a odmítají jakoukoli nenávist, protože „je mnoho případů, kdy by se člověk neměl stydět za hněv a nenávist Nic není přirozenějšího než nával prudké negativní emoce při pohledu na bestiální čin“ Kritizuje „neomezený“ liberalismus a relativismus, mimo jiné proto, že výchova ve školách je „v liberálních demokraciích přímo ze zákona odmravnělá ve vztahu k jakémukoli vnitřně souvislému souboru mravních norem.“ Opět v souvislosti s kritikou relativismu se věnuje rovněž otázkám pravdy, respektive jejích druhů. Jak uvádí sám autor: „Nejúspěšnější výzvou k přemýšlení bývá provokace; autor se této metodě rozhodně nevyhýbá. Pokládal by za svůj úspěch, kdyby se mu podařilo přivést aspoň pár dogmatických myslí do varu“... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Flagelantská civilizace. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (3)

Eldar80
18.07.2024 4 z 5

Chtěl jsem dát 5 hvězd, ale posledních 80 stran to zabilo. Esej přešel do filozofie. Hledání Pravdy a mudrování nad moderní fyzikou. Když Krupička kritizuje, je konkrétní a přesný. Filozofie je slabá.
Je tam spousta nepochopení. Někdy bitka se slaměnými panáky. Občas to jsou takový jatka, že se nedá poznat, kdo vyhrává. Meditaci si plete s transem. Na posledních stranách už byly místy blbosti.
Jogín se promedituje do bezvědomí? Kde o tom slyšel? Proč neví, že účel jógy je přesný opak? Je to vážně škoda. Podobné omyly to významně znehodnocují. S kritikou Západu se nedalo než souhlasit, ale tohle?
Pobavilo mě, že navazuje na Wilberovu kritiku multikulturalismu ve Stručné historii času. Na konci nevědomě potvrzuje jeho rozdělení na objektivní pravdu a subjektivní pravdivost. Vnější věda a vnitřní prožívání.
Krupička na to také upozorňuje. Tahle náhodná návaznost v knihách je zajímavá. Škoda, že Krupička Wilbera nečetl. V tom máme výhodu my pozdější, kteří máme možnost skládat obraz ze všech předchozích myšlenek.
Krupička potvrzuje pravolevé Wilberovo dělení. Uvádí, že člověka (levý horní kvadrant) vytvoří jen společnost (levý spodní). Mluví o vědě (pravý horní), se kterou si vědecká komunita (pravý spodní) neví rady.
Na začátku si vypomáhá tím, že často cituje z tisku a reaguje na to. To usnadní vytvořit myšlenkovou nit. Kritizuje pseudohumanismus a levicový liberalismus. Odsuzuje kulturní relativismus.
Začátek je radikální. Díky jeho pobytu v Kanadě kritizuje západní společnost už v polovině 90. let. V Kanadě má rozklad náskok několik let před USA. A k nám se to dostává až v poslední době.
Napsal to na základě zkušeností, o kterých se nám ani nezdá. Byl 10 let ve vězení a psal to, když mu bylo 85. Takže si nebere žádné servítky. Západ, ke kterému mnozí stále vzhlíží, neexistuje už 40 let.
Postmoderní filozofie přivedla Západ k rozkladu. Krupička píše o tom, čemu dnes říkáme woke ideologie. Stačily dvě porevoluční generace a začíná se to objevovat i u nás. Pro někoho pokrok, pro jiné rozčarování.
Migrace je útok na demokratickou společnost. Multikulturní státy nemají volby, ale sčítání lidu. Pokud je antirasismus smysluplný, tak nepřímo říkáme, že zdravý rozum je rasistický.
Na začátku se to podobá knize Šílenství davů a postupně to přejde k Podivné smrti Evropy. A končím to tím, že řeší, co je Pravda a kvantovou fyziku, které nerozumí nikdo. Takže i tady jsou nepřesnosti.
Statisticky to asi nebude sedět. Kriminalita právě v 90. letech klesala. Naopak se objevily ojedinělé excesy. Je to důležitá kniha, ale nedivím se, že nízko hodnocená. Lidem asi vadí agresivní podtón a faktické nedostatky.
Kritika je rozhodně oprávněná. Filozofický závěr mě až na spojitost s Wilberem naprosto minul. Protože Vývojová psychologie byl základ Wilberových fází, musím nyní utéct za Ježíšem do Jeho království. Určitě doporučuju. 85%

Chesterton
22.02.2019 2 z 5

"Pravda je lidská interpretace skutečnosti, shodná pro všechny duševně zdravé lidi."

"Pravdivé je to, co je zdravé a správné. To, co člověk a lidská společnost potřebuje ke svému přežití."

Určitě nemám intelektuálně na to, pochopit rozsah i zákoutí autorovy mysli. Avšak způsob myšlení a vyjadřování, přesto, že zdá se být lákavým. . . . . má jakousi zvláštní komplikovanost. Zbytečně kostrbatou provokativnost.
V jednoduchosti je krása.
Přes naprosto jasnou 'brilantní analýzu', zůstanu věrná těm, kteří dokáží komplikovanost života podávat způsobem méně svérázným.


newtory
27.10.2016 5 z 5

Ešte som len v prvej tretine knihy, ale aj keby v tejto chvíli (čo je celkom nepravdepodobné vzhľadom na kvalitu textu) autor začal písať úplné nezmysly, si táto kniha bez akýchkoľvek vytáčok zaslúži plný počet hviezd. Zdravý, kritický rozum, poctivo vyargumentovaný, text plný (ale nie preplnený) relevantnými citátmi. Čítanie tohto pána pripomína "sviatosť". Vôbec nechápem, ako je možné, že sme sa dosiaľ "nestretli..."
Autor je ako ďateľ, vyzobáva červíky z chorého stromu našej euro-atlantickej civilizácie.
Odporúčal by som, ako povinné čítanie na školách.
Pre euro úradníkov, ako materiál na prijímacie pohovory...
Čitateľom B.Kurasa, Oriany Fallaci, Ayaan Hirsi Ali a im podobných odporúčam.
P.S. Do čerta s politickou korektnosťou, nech žije zdravý rozum !

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Flagelantská civilizace v seznamech

v Přečtených14x
v Doporučených2x
v Knihotéce5x
v Chystám se číst17x
v Chci si koupit3x
v dalších seznamech1x

Autorovy další knížky

Jiří Krupička
česká, 1913 - 2014
1994  82%Renesance rozumu
1999  78%Flagelantská civilizace
2008  60%Zmatek
2000  80%Zkouška dospělosti
2002  70%Rozmanitost života