František: O radosti přehled

František: O radosti
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451014/bmid_frantisek-o-radosti-dik-451014.jpg 5 2 2

Veselosť je podľa pápeža Františka správna a je dobré tešiť sa, ale radosť je oveľa viac. Je to stav duše. Nespôsobuje ho priaznivá zhoda okolností, krátky okamih či prechodné profesionálne úspechy. Radosť je hlboký pocit, dar, ktorý zapĺňa vnútro človeka, životný rozmer. Získava sa zo dňa na deň a neopúšťa nás ani vtedy, keď prechádzame bolesťou. Radosť je znamením dôvery v seba a v život.... celý text

Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Fortuna Libri (SK)

Nella gioia - Papa Francesco, 2019

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize František: O radosti. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (1)

Starmoon
27.03.2021 4 z 5

„Kresťan žije v radosti. (...) Radosť sa vo chvíľach bolesti či skúšky premieňa na pokoj. (...) Kresťan bez radosti preto nie je kresťanom; kresťan zotrvávajúci v smútku nie je kresťanom.“

Kniha, ktorú sa oplatí mať skôr kúpenú ako požičanú, a kniha, ktorú sa oplatí čítať skôr po dúškoch ako chronologicky, vkuse a rýchlo. Kratučké úryvky z rôznych pápežových homílií, príhovorov či audiencií vyslovene pozývajú k tomu, aby si ich človek dávkoval podobne ako nejaké „duchovné tabletky“ – nie veľa, nie často, možno však s o to väčším úžitkom.

Trochu ma prekvapilo, že nosný motív radosti nie je vo všetkých textoch prítomný explicitne – nemyslím si však, že tým, ktorí obľubujú štýl Františkovho myslenia a kázania, to bude nejako zásadne prekážať.

Štylisticky na knihe miestami cítiť, že ide o prepisy hovoreného slova – k formálnej stránke je to asi moja jediná (malá) výhrada.

Ešte pár úryvkov na ukážku:

„Ak však podľahneme duchu márnivosti a myslíme si, že zastavíme vlkov tým, že sa sami staneme vlkmi, zožerú nás zaživa. Lebo ak prestanete byť ovečkou, nemáte pastiera, ktorý by vás obránil.“

„Ježiš nedáva výberový zoznam – kto áno a kto nie – tých, čo si zaslúžia či nezaslúžia prijať jeho odkaz, jeho prítomnosť. Naopak, vždy prijímal život tak, ako sa mu predstavoval. S tvárou bolesti, hladu, choroby, hriechu. S tvárou zranenou, smädnou, unavenou. S tvárou pochybností a zľutovania. Nečakal život ozdobený, dekorovaný, nalíčený, ale prijímal ho taký, aký mu šiel v ústrety. Aj keď sa život neraz predstavoval zničený, špinavý, zrútený. Choďte ku všetkým, povedal Ježiš, a ohlasujte všetkým, tomuto životu takému, aký je, nie aký by sa nám páčil, aby bol, choďte a prijmite ho v mojom mene.“

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha František: O radosti v seznamech

Autorovy knížky