Gwilanina harfa a jiné povídky přehled

Gwilanina harfa a jiné povídky
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502757/bmid_gwilanina-harfa-a-jine-povidky-Eya-502757.jpeg 4 56 56

Žár pouště, mráz Antarktidy, stín lesa. Cestování časem i kosmické lodě. Nezáleží na tom, jaké kulisy a jaké žánrové propriety „královna americké sci-fi“ zvolila, vždycky byla svá. A vždycky šlo především o řeč, myšlenky a touhy jejích neuvěřitelně uvěřitelných hrdinek a hrdinů, vždycky šlo mnohem víc o literaturu než o žánrové škatulky. Čtyřiadvacet pečlivě vybraných povídek z autorčiny tvorby. Obsahuje povídky humorné, poetické, nostalgické i surrealistické, vždy však obsahují fantastický prvek. Je v ní jedna z autorčiných prvních povídek „Duben v Paříži“, i jedna z těch úplně posledních, „Džbán vody“, a nechybí ani nový překlad proslulého textu „Ti, kdo odcházejí z Omelas“. Když pomineme, že byly záměrně vynechány povídky z cyklů „Ekumen“ a „Zeměmoří“, jedná se o pokus o malý, ale reprezentativní průřez non-realistickými povídkami Le Guinové. Sbírka je vhodná pro ty, kdo autorku vůbec neznají, i pro ty, kdo si ji už zamilovali. Z anglických originálů vybral a přeložil Jakub Němeček.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Gwilanina harfa a jiné povídky. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (17)

Rup
22.05.2024 2 z 5

Většina "povídek" mi spíše připomíná popis. Ač se jedná rovněž o literární formu, mě tedy neoslovuje. Byť lze mezi nimi nalézt i lepší kousky, celkově mi sbírka připadá fádní až nudná.

Slůník
23.02.2024 4 z 5

Výborně namixovaná ochutnávka, je můj problém, že na některé povídky nemám intelektuální kapacitu :-)

Luigi1
10.02.2024 5 z 5

To se mi opravdu líbilo a dalo se číst

Knižní novinky (49. týden)

29.11.2020

Kniha Gwilanina harfa a jiné povídky v seznamech

v Právě čtených4x
v dalších seznamech1x