Historie trestu smrti přehled
Martin Monestier
Vydání 2. Dějiny a techniky hrdelního trestu od starověku po současnost ve světě a v českých zemích. Ucelená publikace postihující dějiny a současnost trestu smrti. Kromě obecných dějin používání trestu smrti ve světě se český čtenář seznámí s dějinami katovského řemesla u nás a praxí hrdelního trestu do roku 1990, kdy byl absolutní trest zrušen.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 1998 , Knižní klub , Rybka PublishersOriginální název:
Peines de mort, 1994
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Historie trestu smrti. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (38)
Na tuhle knihu mě upozornil kamarád, mám rád literaturu faktu. Velmi zajímavé a morbidní čtení, drsné je co člověk nevymyslí, aby muka odsouzenci před smrtí ještě zintenzivnil. Odborníky byli asiati - Japonci a Číňané pro ty bylo důležité aby muka před smrtí byla krutá a byly i důležitou součástí trestu jejich krutost k lidem i zvířatům je pověstná. I když kniha je staršího data je zajímavá, pár stránek na konci knihy je věnováno katovskému řemeslu v Čechách. Za prostudování stojí i tabulky kde je povolen trest smrti, v Súdánu je povolen trest smrti, pověšením, zastřelením, ukamenováním, ukřižováním na konci 21. století, není to jediný islámský stát kde se středověké tresty stále používají.
Co si z knihy odnáším? Že každý způsob popravy nemusí znamenat rychlou a jistou smrt, ani zastřelení do hlavy nemusí vyjít... Kdo se chce oběsit, tak tu najde i tabulku, jak má být dlouhý provaz, aby se mu zlomil vaz, ale neutrhla hlava. Z knihy určitě mrazí, to jo, ale že by to bylo fakt brutální počtení, to ne. Jsou tu staré obrázky, spíše černobílé malby než barevné fotky. Žádnou krev tu neuvidíte. Dodatek o katovském řemeslu u nás mi přišel dost suchý a nezajímavý. Je to sice 30 let stará kniha, ale stále má svou hodnotu. Zmínil se mi o ní jeden policajt u podání vysvětlení. :D Hodnotím to stejně jako Dějiny sebevražd. 3/5
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Historie trestu smrti v seznamech
v Právě čtených | 3x |
v Přečtených | 220x |
ve Čtenářské výzvě | 9x |
v Doporučených | 18x |
v Knihotéce | 130x |
v Chystám se číst | 88x |
v Chci si koupit | 28x |
v dalších seznamech | 5x |
"Historie trestu smrti" od Martina Monestiera je fascinujícím a zároveň znepokojivým průzkumem světa poprav a trestání, od starověkých dob až po současnost. Tato kniha nás provází temnými zákoutími lidské historie, kde se stín smrti odráží v osudech těch, kteří byli odsouzeni k nejvyššímu trestu. Monestier, známý pro svou odvahu a zálibu v kontroverzních tématech, zde odhaluje metody, motivy a důsledky trestu smrti ve všech jeho podobách.
Kniha se skládá z dvanácti kapitol, každá zaměřená na určitý aspekt trestu smrti v různých epochách a kulturách. Autor nás provádí od starověkých popravních ceremonií, přes středověké praktiky, až po moderní způsoby poprav, jako je elektrické křeslo nebo smrtící injekce. Monestier nešetří detaily a jeho popisy jsou často explicitní a šokující. Zobrazuje brutální povahu trestu smrti, ale také zkoumá morální a etické otázky, které ho obklopují.
Kniha je propletena historickými fakty, příběhy odsouzených a ilustracemi, což umocňuje její temnou a přitom poutavou atmosféru. Monestierovy kapitoly nám představují nejen různé způsoby poprav, ale i pozadí politických a náboženských motivací, které vedly k jejich provádění. Autor přitom nezastírá své přesvědčení, že trest smrti je nelidský a barbarský, a jeho kritický tón je jasně cítit.
"Historie trestu smrti" není knihou pro slabé povahy. Některé pasáže jsou velmi drsné a mohou u čtenářů vyvolat silné emoce. Avšak právě tato otevřenost a bezprostřednost dělají z knihy fascinující a poučné čtení. Monestier nám připomíná, že trest smrti je nejen otázkou spravedlnosti, ale také svědectvím o lidské krutosti a nespravedlnosti. Pokud vás zajímají temné aspekty historie a lidského chování, tato kniha je pro vás. Bude vás nutit přemýšlet nad etickými otázkami a zvážit, jak daleko je společnost ochotna zajít ve jménu spravedlnosti.