Rok naší války přehled
Steph Swainston
Hradební mýty série
1. díl >
První díl fantasy románu ze série Hradební mýty vypráví příběh Jantla, jediného nesmrtelného, který díky umění létat může zachránit svou zem. Jant je Posel, jeden z členů Kruhu, sboru padesáti nesmrtelných sloužících Císaři. Je jediný nesmrtelný, vlastně jediný živý člověk, který umí létat. Císař se snaží ochránit lidstvo před hordami obřího Hmyzu, který už celá staletí pustoší zemi, ničí města svými krásnými hnízdy a požírá všechno a všechny, jež mu stojí v cestě. Musí se však také potýkat se spory a malichernými hádkami svých vybraných nesmrtelných. Jde o nesváry, které zanedlouho vyústí do otevřené občanské války. Steph Swainstonová napsala úžasně originální, vyspělý fantasy román. Jeho smyšlený svět vyniká strhující, někdy až surreálnou krásou a je zalidněn naprosto exotickými nesmrtelnými postavami charakterizovanými odzbrojující lidskostí. Tímto románem se Steph Swainstonová zařadila do literární tradice reprezentované Mervynem Peakem, M. Johnem Harrisonem a, v poslední době, i Chinou Miévillem. Úchvatný debut té nejvyšší kvality.... celý text
Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: 2005 , Laser-books (Laser)Originální název:
The Year of Our War, 2004
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Rok naší války. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (8)
Mě to tedy nechytlo. Nesedl mi autorčin styl psaní, nebavil mě zdrogovaný poletucha, který se nejvíc ze všeho těší, až si zase šlehne, a nezajímalo mě, co se stane. Líbil se mi svět. Mělo to řadu zajímavých nápadů, kvůli kterým jsem knihu neodložila, ale když se neobjevilo nic dalšího, co by mě oslovilo, tak celkový dojem nic moc. Pěkné kulisy pro nic. Uznávám, že hlavní hrdina závislák není ve fantasy zrovna často k vidění, ale už asi nedokážu projevit nadšení jen pro to, že je něco neobvyklé.
Na to, abych knihu hodnotila pozitivněji, by tam muselo být více o tom, jak funguje nesmrtelnost. Jak ji lze poskytnout a odebrat. Proč je nesmrtelných jen 50 + manželé? Je to rozmar nebo by nebylo možné udržet jich víc? Kde byla evoluce, když se vyvinulo cosi humanoidního, co má křídla a nelétá? To se zrovna dívala stranou? Vznikli Ptakkové někde v laboratoři? Byli původně schopní letu, ale postupně tuto schopnost ztratili a křídla jim dosud nezakrněla? Příliš mnoho otázek bez odpovědí.
Tohle se povedlo, je to čtivá, zajímavá a hlavně originální fantasy s nádechem Nového Krobuzonu a snad i trochu Venissu. Nečtu to poprvé a asi ani naposledy, celá tahle trilogie na mě pořád kouká z toho regálu v knihovně, kde se k sobě vinou knihy z laserovské edice New Weird. Občas holt neodolám, něco vytáhnu a přečtu si to znovu. Nikdy nelituju, jsou to všechno dobré věci a tahle knížka i trilogie patří k těm nejlepším.
Doporučuji.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Rok naší války v seznamech
v Přečtených | 62x |
ve Čtenářské výzvě | 4x |
v Doporučených | 4x |
v Knihotéce | 79x |
v Chystám se číst | 23x |
v Chci si koupit | 4x |
v dalších seznamech | 2x |
“Atom na ně, Rico! Tato hláška z Hvězdné pěchoty mi v hlavě naskočila vícekrát. Bohužel i přes to, že svět je vymyšlen zajímavě, se s Hmyzem setkáváme příliš málo. Většinu času se politikaří, poletuje a halucinuje. Paradoxně scény z drogového Přesunu mi přišly nejzajímavější. Jména postav byla matoucí a vůbec mi na nich nezáleželo. Nejspíš jsem měl vzhledem k tématu příliš vysoká očekávání. Za mě nenaplněný potenciál, který ocení maximálně amatérští ornitologové a možná Ender Wiggin. Do dalších dílů se nepustím.