Invaze přehled

Invaze
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34944/bmid_invaze-dMC-34944.jpg 5 59 59

Pozadí, přípravy a průběh vylodění Spojenců 6. června 1944 v Normandii, největší obojživelné operace během 2. světové války. Vylodění v Normandii bylo z důvodů vojenských, technických i logistických bezesporu velmi náročnou a výjimečnou operací ve válečných dějinách. Poněkud opomíjeným faktem ale zůstává, že otevření západní fronty v Evropě bylo přes opakované Stalinovy prosby převážně z politických důvodů neustále oddalováno. Teprve počátkem r. 1943 začínají Spojenci plánovat operaci Overlord. Velká Británie ale nadále sledovala především vlastní zájmy ve Středomoří. V červenci r. 1943 se Spojenci vyloďují na Sicílii, v září u Neapole. K operaci takového rozsahu jako Overlord nemohlo dojít bez získání jednoznačné námořní převahy a ovládnutí vzdušného prostoru, bez zvlášť upravených výsadkových plavidel a dlouhodobé přípravy a výcviku. Práce na zabezpečení invaze se ale začínají urychlovat teprve pod reálnou hrozbou, že díky vítěznému postupu Rudé armády již možná k poražení Německa a osvobození velké části Evropy nebude další fronta ani zapotřebí. Němci založili obranu na předpokladu, že Atlantský val zadrží útočníky tak dlouho, dokud z vnitrozemí nedorazí tankové divize. K včasnému nasazení tanků ale nedošlo, důsledky pro obránce byly katastrofální. Uznávaný a známý autor nám přiblíží složitá jednání politiků před operací Overlord i značně náročnou fázi příprav. Nejvíce prostoru pak samozřejmě zabírají osudy 23 000 příslušníků spojeneckých vzdušných výsadků a urputné boje 130 000 vojáků na invazních plážích Gold, Omaha, Sword, Utah a Juno během dne „D“. Knihu uzavírají kapitoly o bojích u města Caen a operaci Cobra, průlomu spojeneckých armád na sklonku července. Fotografie, mapky (které zhotovil Karel Zpěvák), seznam literatury, jmenný rejstřík.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Invaze. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (8)

jadran
26.06.2024 5 z 5

Invaze je skvělá, stejně jako ostatní Hubáčkovy knihy, tedy alespoň ty, které jsem až dosud přečetl. Ale je zde jedno velké ale. Kniha vyšla v roce 1984, kdy ještě těžko někdo mohl předpokládat, že onomu úžasnému socialismu zbývá pět let života. A kniha tedy vznikala na začátku osmdesátých let a protože zde není ten správně úderný úvod jistého komunistického "historika" Čejky, v prvních kapitolách, popisujících, co k onomu 6. červnu 1944 vedlo, se Miloš Hubáček dopouští řady nepřesných nebo i zavádějících tvrzení, které jsou ale v souladu s oficiálním sovětským historickým výkladem. Popis dunkerské evakuace a především to, že Hitler chtěl od samého počátku bojovat jenom se Sovětským Svazem je hrubě nepřesný, i když poplatný tehdejší době. Tankové jednotky, které by údajně rozšmelcovaly britský expediční sbor a Francouze s Belgičany, byly v plné akci přes čtrnáct dní a iniciátorem jejich zastavení nebyl primárně Hitler, ale von Kluge s von Rundstedtem, kteří jako zkušení polní velitelé viděli, v jakém stavu mají tanky a jak daleko za nimi je jejich vlastní pěchota.

Dalším tendenčním tvrzením je, že západní Spojenci se vylodili teprve tehdy, když zjistili, že Sovětský Svaz Němce porazí sám. Přímo je zde uvedeno, že prý Hitler neposlal do Itálie po pádu Mussoliniho žádné německé vojáky. Přitom i v propagandistickém filmu Osvobození, který začíná bitvou u Kurska je řečeno, že část tankových divizí bude stažena během probíhající bitvy do Itálie. Jakýsi německý důstojník tam ječí, že tohle prohrálo Německu válku. Hitler totiž 17. července 1943 nařizuje tankový sbor SS okamžitě vyvést z boje. Chce jej vrhnout do Itálie. Sice nakonec zůstane ještě nějaký čas na východní frontě, ale polovičaté řešení u Kurska vedlo nakonec k zastavení poslední velké německé ofenzivy a tím je ukázáno, jaký vliv mělo zpochybňované vylodění v Itálii na východní frontu.

Jakmile se kniha odpoutá od toho, co skutečně i údajně vedlo ke druhé frontě, je to klasická a skvělá "hubáčkovina". Byl-li onen v lecčems době poplatný úvod, pak další vyprávění ukazuje nejen pozoruhodné organizační a technologické schopnosti západních Spojenců, důkladnost přípravy i ono hrdinství a vysoké bojové kvality spojeneckých vojáků. A taky občas kiksy na spojenecké straně i chyby na straně Němců.

Němci čelili po jistém zaváhání Spojencům svými nejlepšími jednotkami. Stačí si vzít tankové divize a projít si jejich historii. Není pravda, že v bojích v Normandii bojovaly proti Spojencům podřadné německé jednotky. Tankové divize SS i třeba padákoví myslivci (výsadkáři) tvořili elitu německé armády i z hlediska vybavení. A to vše museli a dokázali Američané, Britové, Kanaďani, Poláci, Francouzi i v menším množství naši vojáci překonat.

Řada dobře popisovaných technologií při vylodění znamenala obrovský převrat v ženijní technice. Nasazení 82., 101. americké a 1. britské výsadkové divize dalo zapomenout na Krétu i západní frontu z jara 1940 z hlediska vzdušných operací.

I z Hubáčkovy knihy vyplývá vyšší intelekt a schopnosti amerických velitelů, D. Eisenhowerem jako vrchním "šéfem" počínaje, až po jednotlivé polní velitele. Způsobem, jakým bylo "zpracováváno" Montgomerym Caen (jeho trosky byly definitivně obsazeny ne v plánovaný den D + 1, ale v den D + 60) je jednou z mnoha ukázek průměrných schopností tohoto samolibého britského maršála.

Takže přes ony výhrady z úvodu dávám knize pět hvězd s vědomím, že v dané době to líp prostě nešlo. A všiml jsem si, že kniha vyšla podruhé a v nakladatelství Paseka, tedy až po roce 1989 a jako Hubáček rozvinul a upřesnil v druhém vydání Pacifiku v plamenech řadu věcí, zajímalo by mě, jestli leccos neopravil i zde. Ale rozhodně bych mu nic nevyčítal. Nakonec i sám velký Shakespeare napsal neuvěřitelně manipulativní a zkreslené drama Richard III.. To proti tomuhle dílu je Hubáček superobjektivní...

konicekbily
22.04.2024 5 z 5

Pokud by se někdo rozhodl získat informace v češtině o vylodění Spojenců v roce 1944 a tím i o otevření druhé fronty v Evropě, potom je podle mne kniha dokonalá. Na spoustě podrobností o průběhů boje, na vložených mapkách či nákresech bojů jsem si představil jak to tenkrát v bojích vypadalo. Navíc jsou osvětleny souvislosti: proč to tak dopadlo a jak se jednotlivé strany konfliktu chystaly na střet.


Iamblichos
31.10.2023 4 z 5

Hubacka mam velmi rad, ale tu sa neviem ubranit dojmu, ze menej je niekedy viac...ked na desiatkach stranach som cital dokola o tom, ktora jednotka ktorej caty ktoreho praporu ktorej armady ktorej divizie oslobodila resp obsadila dalsiu malu osadu, skoncilo to tak, ze som sa v informaciach uplne stratil, kniho odlozil a presiel k pribehu o USS Indianapolis

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Invaze v seznamech

v Právě čtených5x
v Přečtených94x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených9x
v Knihotéce102x
v Chystám se číst26x
v Chci si koupit5x
v dalších seznamech2x