Irenine deti přehled
Tilar J. Mazzeo
Od najpredávanejšej autorky New York Times prichádza jedinečný a strhujúci príbeh o Irene Sendler - dáme, ktorá sa stala ženskou verziou Oscara Schindlera a zachránila pred smrťou a deportáciou 2 500 detí z nacistami okupovaného Poľska. V roku 1942 dostáva mladá sociálna pracovníčka Irena Sendler povolenie vstúpiť do Varšavského geta ako verejná zdravotná špecialistka. Počas svojej práce sa snaží dostať k židovským rodinám, chodí od dverí k dverám a prosí rodičov, aby jej dôverovali a zverili jej svoje deti. Tie potom postupne pašuje cez oplotené mesto a presviedča svojich kamarátov a susedov, aby deti ukrývali. V extrémnych podmienkach a s pomocou lokálnych obchodníkov, obyvateľov geta a svojej osudovej lásky, sa Irene nakoniec podarilo prepašovať z nacistického vezenia tisíce detí. Tie s jej pomocou absolvovali nebezpečnú cestu cez mestské odpadové kanály, skrývala ich však aj v truhlách, zakrývala veľkými kabátmi na kontrolných stanovištiach a posúvala ich cez tajné priechody v opustených budovách. Lenže to nebolo všetko. Irena okrem toho spravila na vlastné obrovské riziko ešte niečo obdivuhodnejšie: schovávala tajné zoznamy ukryté vo fľašiach pod starou jabloňou na záhrade svojho kamaráta. Figurovali v nich mená a skutočné identity židovských detí. Urobila tak s nádejou, že príbuzní ich vďaka tomu budú vedieť po vojne nájsť. To, čo Irena nemohla tušiť, je, že deväťdesiat percent ich rodín zahynie. V knihe Irenine deti autorka Tilar Mazzeo rozpráva úžasný príbeh tejto odvážnej a statočnej ženy, ktorá riskovala vlastný život, aby zachránila nevinné deti pred Holokaustom - ozajstný hrdinský príbeh o prežití, odvahe a vykúpení.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Irenine deti. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (28)
Zajímavé téma, které bohužel podáno dost strohou až popisnou nezáživnou formou naprosto bez emocí, jako by se někdo pokoušel napsat učebnici dějepisu. Dala jsem tomu šanci jen proto, že téma mě zajímá a je důležité i pro budoucí generace vědět, co se vlastně všechno během II. světové války dělo za zvěrstva a jací hrdinové se starali o to, aby v tom všem srabu bylo někde vidět světélko naděje.
"Z pravěku"
Přečtená v pubertě, pro mě knihomolský zážitek na celý život.
Život obyčejné ženy se změní ve chvíli kdy začne válka a protižidovské zákony. Irena Sendlerová se stává hrdinkou s velmi silnou vůlí, kterou nedokáže zlomit ani ocel. Zachránit dítě není jen tak, v době nacismu šlo doslova o život. Obětovala se, aby jiní mohli žít. Malé děti, starší, mladší, ale i kojenci. Nikdo nezůstal ušetřen, dokud nepřišla sociální pracovnice, která dokázala zachránit "svých " děti ne 10 ani 50. Rovnou 2500 a to už je číslo.
Život však přináší jistá rizika. Irenu zatkli a byla mučená, nic nevyzdradila. Jak by taky mohla, když "hlavou protinacistické agentury" byla ona sama. Ne u všech příběhů je ale špatný konec.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Irenine deti v seznamech
v Právě čtených | 4x |
v Přečtených | 141x |
ve Čtenářské výzvě | 19x |
v Doporučených | 14x |
v Knihotéce | 154x |
v Chystám se číst | 123x |
v Chci si koupit | 21x |
v dalších seznamech | 4x |
Štítky knihy
židovská ghetta děti a válka holokaust, holocaust podle skutečných událostí Varšavské ghetto (1940-1943) hrdinky
Jedna z velmi kvalitních knih o příběhu Ireny Sendlerové, o které se například oproti Nicholasu Wintonovi vůbec nemluví! Tuto knihu jsem četla prakticky podruhé - poprvé jsem ji četla před pár lety, jako náctiletá, a tehdy mě moc nenadchla, byla na mě až moc odborně a faktograficky psaná. Nicméně po pár letech jsem jí dala šanci znovu a přečetla ji za několik dní. Člověk musí počítat s tím, že se nejedná o nějaké románové podání. Nicméně autorka celé téma pojala velmi dobře a držela se faktů, ke kterým se dostala. Za mě je to velmi kvalitní čtení, ale pokud si chce někdo přečíst její příběh spíše v románovém podání, rozhodně doporučuji knihu Irena Sendlerová: Anděl z Varšavy.