Ja, Robot přehled

Ja, Robot
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503330/bmid_ja-robot-naC-503330.jpg 4 1586 1586

Nadčasová séria Isaaca Asimova o robotoch – od ikonickej poviedkovej zbierky Ja, Robot až po štyri dnes už za klasiku považované romány – obsahuje najvplyvnejšie myšlienky moderného sci-fi. Asimov zadefinoval zákony robotiky, ktoré dodnes ovplyvňujú pohľad na prítomnosť i budúcnosť umelej inteligencie. V kultovej zbierke poviedok Ja, Robot Isaac Asimov zadefinoval tri zákony robotiky, ktoré majú slúžiť na ochranu ľudí pred robotmi. Prvý z nich znie: Robot nesmie ublížiť človeku ani svojou nečinnosťou dopustiť, aby sa mu ublížilo. Druhý: Robot musí poslúchnuť človeka s výnimkou prípadov, keď by to bolo v rozpore s Prvým zákonom. No a tretí hovorí: Robot musí chrániť vlastnú existenciu, pokiaľ takáto ochrana nie je v rozpore s Prvým alebo Druhým zákonom. Čo sa však stane, ak robot začne spochybňovať svojho stvoriteľa? Môže mať robot zmysel pre humor? A dokáže klamať? Ako potom rozlíšiť robota od človeka? Talentovaná robopsychologička Susan Calvinová stála pri zrode umelej inteligencie. Pomohla robotom zhmotniť sa zo snov na skutočné vedecké výtvory a zapísala sa do dejín robotiky.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Lindeni

I, Robot, 1950

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ja, Robot. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (208)

Renatka11
21.09.2024 5 z 5

(SPOILER) Konečně jsem dosáhla další mety klasické sci-fi a jsem z tohohle skoro 75letého staříka nadšená. Já robot je opravdu krásné čtení, od úvodní něžné němé chůvy Robbieho po (humanoidního?) světového koordinátora Byerleyho. I strohá sympaťačka,  robopsycholožka Susan Calvinová, mě jako průvodce historií vývoje robotů a jejich psychiky bavila. A původní tři zákony robotiky jsou naprosto geniální a hned v úvodu mi připomněly přátelského robota Baymaxe z naší oblíbené rodinné disneyovky Velká šestka.

1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.
2.Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy jsou tyto příkazy v rozporu s prvním zákonem.
3. Robot musí chránit sám sebe před poškozením, kromě případů, kdy je tato ochrana v rozporu s prvním, nebo druhým zákonem.

Maraiser
14.09.2024 4 z 5

Prezentováno jako kniha povídek, ale povídky na sebe navzájem navazují. Vlastně jsou i v časovém sledu, takže na to bacha :-)
A jak se líbilo? Ano, líbilo. Poslední povídka byla sice až příliš odborná či filozofická, ale jako celek dobrý.

p.stranska
02.09.2024 5 z 5

Audiokniha, kterou velmi dobře načetl Milan Neděla. Tady jsem ze začátku nepochopila, že jde o povídky, takže jsem pořád přetáčela zpět v domnění, že mi snad něco uteklo, že děj nějak nesedí. No jo, i to se stává. Pan Neděla na to nijak neupozornil a uváděl pouze čísla kapitol, tak mě to netrklo. Pochopila jsem až skoro na konci knihy a pak mi to všechno došlo. I tak ale musím hodnotit všemi hvězdičkami. Jak už zde bylo napsané, dílo je vizionářské, nadčasové, poučné. A baví i ty čtenáře, které roboti jako takoví vůbec nezajímají, protože je tam psychologický přesah, kdy je každý donucen se zamyslet.

Knižní novinky (30. týden)

25.07.2021

Robotovi můžeš důvěřovat neskonale víc než lidské chůvě. (Robbie)

Nesvěřím svou dceru stroji – ať si je jak chce chytrý. Nemá žádnou duši a nikdo neví, co si vlastně myslí. (Robbie)

V New Yorku vydali nařízení, podle kterého mezi západem a východem slunce roboti nesmějí na ulici. (Robbie)

Více citátů z knihy najdete u autora.

Kniha Ja, Robot v seznamech

v Právě čtených22x