Jak jsem se mýlil v Miloši Zemanovi přehled
Martin Komárek
Kniha jedné z nejvýraznějších novinářských osobností je zasvěcenou psychologickou studií prezidenta této země, který má navíc reálné šance obhájit svůj mandát pro další funkční období. Je to svým způsobem průvodce po tajemných záhybech duše velmi kontroverzního muže, který rozdělil národ na ty, kteří ho bezmezně milují nebo naopak stejně úporně nenávidí. Věrohodnost této monografie je podpořena faktem, že Martin Komárek znal a zná Miloše Zemana lépe než kdokoliv jiný. Vždyť jeho otec, Valtr Komárek, patřil k Zemanovým nejbližším přátelům a spolupracovníkům. Kniha je napsaná s typickým komárkovským drajvem a smyslem pro ostré vidění reality. Publikace je doplněna bohatou fotopřílohou, která nám Miloše Zemana představuje v různých rolích a různých etapách jeho života.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jak jsem se mýlil v Miloši Zemanovi. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (5)
Myslím, že čtenáře, kteří jsou velkými obdivovateli pana prezidenta Zemana, ale i ty, kteří jej bytostně nesnášejí, tato kniha zcela jistě naštve. Autor se totiž snaží na M. Zemanovi hledat nejen chyby, jak bývá zvykem zejména v našich médiích, ale popisuje i jeho kladné osobnostní rysy. Osobně nepatřím ani do jedné skupiny, emoce mnou tudíž necloumaly a některé části knihy jsem si docela užila. Je tam třeba spousta věcí z naší politické scény z 90. let a krátce po roce 2000, kterých kdysi byly plné noviny, ale s tím, jak se hlavní protagonisté postupně odklidili (nebo byli odklizeni) ze scény, anebo prostě změnili barvy, rétoriku, nebo měli to štěstí, že přišly jiné události, jsme na mnoho z toho dávno zapomněli. A je fajn si to všechno připomínat, protože současnost nelze pochopit bez kontextu minulosti – vzdálené i té docela nedávné.
Vše je psáno s lehce ironickým nadhledem, takže jsem se i zasmála. Co mi vadilo, byly jednak překlepy a gramatické chyby (ve spoustě souvětí chybějící čárky na správných místech – čekala bych, že novinář si s takovými věcmi poradí!) a pak nekonečné opakování některých skutečností. Osobně sice považuji opakování za matku moudrosti a i když sama píšu nějaký delší text, občas se snažím (jen jinou formulací) nějakou skutečnost připomenout kvůli návaznost. Ale tady toho bylo skutečně moc i na mě, a to i při stylu čtení, kdy jsem knihu četla asi půl roku, vždy několik kapitol za týden, někdy taky jen jednu (knihu totiž dostal k předminulým Vánocům můj táta a má ji pořád na nočním stolku, jakože ji bude číst :-)... četla jsem vždy o přestávce během sobotního úklidu :-) ). Kdyby kniha byla poloviční, přinesla by čtenáři více.
Kniha Martina Komárka je spíše výpovědí o autorovi. Je slohově podprůměrná. Myšlenky se v ní často opakují. Mohla by být o dvě třetiny kratší.
Je napsaná velmi sebestředně. Nenašel jsem v ní stránku, kde by autor nepsal o sobě. Určitou výpovědí je i výběr fotografií. Řada z nich je s tématikou Marin Komárek cestuje po parlametech, řídí schůze a rozmlouvá se sochami.
O Zemanovi jsem se nic zásadního nedozvěděl. Kromě toho, že je sebestředný, posedlý mocí, mstivý a údajně velmi chytrý. Jak se v něm Martin Komárek mýlil, netuším. V knize je o tom napsán pouze název kapitoly.
Pokud měla být kniha formou terapie základního rozporu kterým autor trpí, tedy rozporu mezi jeho ambicemi a schopnostmi, doufám, že pomohla. Pro čtenáře je totiž podle mého názoru téměř bezcená. Její kvalita zvláště vynikla ve srovnání s knihou Madeleine Albrightové " Fašismus - varování", kterou tímto vřele doporučuji.
S přítelkyní jsme knihu Marina Komárka po přečení odnesli do tříděného odpadu.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Jak jsem se mýlil v Miloši Zemanovi v seznamech
v Přečtených | 13x |
v Knihotéce | 5x |
v Chystám se číst | 1x |
Autorovy další knížky
1990 | Dřevěná panenka |
2006 | Volební dementi |
2019 | Poslední revoluce: Jak jsme žili (1985-1992) |
2002 | Rytíři kříže |
2014 | Moc nemocných |
Tohle není až tak překvapivé, když si uvědomím, jakou cestou a kudy Martin Komárek k pomyslné slávě novináře přišel... nestyda.