Postav hliadku přehled
Harper Lee
Jako zabít ptáčka série
< 2. díl
Azda nijaká kniha v poslednom čase nevyvolala toľko otáznikov ako román americkej spisovateľky Harper Leeovej Postav hliadku. Autorka, známa jedným z najpopulárnejších románov 20. storočia Nezabíjajte vtáčika (1960), sa po vydaní tejto knihy na dlhý čas odmlčala. Až v roku 2014 sa v jej trezore našiel rukopis druhého diela, ktoré bolo vlastne jej literárnou prvotinou. Napísala ho v päťdesiatych rokoch 20. storočia, ale vydali ho až v roku 2015. Dejová línia je takisto posunutá asi o dvadsať rokov. Hlavná detská postava z románu Nezabíjajte vtáčika Jean Louise Finchová (Scout) žije teraz v New Yorku a ako dvadsaťšesťročná prichádza do rodného mestečka Maycomb. S prekvapením zisťuje, že jej otec Atticus, ktorý sa kedysi nezištne ujal úlohy obhajcu v procese s mladým černochom, sa teraz angažuje v rasistickej Rade občanov. Vzťahy medzi miestnym belošským a černošským obyvateľstvom sa mimoriadne zhoršili. Dej sa odohráva na pozadí širšieho historického kontextu a spoločenské napätie sa prenáša aj do vzťahu Jean Louise k otcovi, príbuzným, rodine, niekdajším známym i dávnemu priateľovi Henrymu. Znova si uvedomuje, aké je dôležité – v súlade s biblickým odkazom – postaviť svoju hliadku, ktorou je predovšetkým svedomie.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2016 , Ikar (SK)Originální název:
Go Set a Watchman, 2015
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Postav hliadku. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (73)
Mne se to libilo, ale priznam se, ze politicke a filozoficke pasaze mi nekolikrat privodily mikrospanek.
Jinak skvele, nadcasove, vtipne a roztomile, i kdyz tykajici se zasadnich veci.
(SPOILER) Obdobně jako tomu bylo u knihy Jako zabít ptáčka, tak i román Postav hlídku v sobě nese nespočet protikladů a rozkolů. Rozkol mezi minulostí a přítomností, mezi ideálem a realitou nebo mezi otcem a dcerou. Nejzřetelnější a nejbolestivější střet se pak pravděpodobně odehrává přímo v nitru samotné Čipery Finchové, jež se po návratu do svého rodného Maycombu musí vypořádat s hodnotovým a morálním dědictvím své rodiny. Centrem knihy se tak stává postupný rozvrat bující mezi oddanou milující dcerou a nezávislou dospělou ženou, která poprvé v životě cítí potřebu vymezit se vůči svým blízkým, a to především vůči svému otci. Tento probouzející se vnitřní rozpor je však ozvěnou problémů mnohem větších a obecnějších, které, jak je již u Harper Lee dobrým zvykem, vyplývají z rasových otázek. Nejunikátnější na této knize pro mě osobně však bylo to, že jakýmsi niterním morálním soubojem jsem v průběhu čtení prošel i já sám. Stejně jako Čipera během svého dětství, tak i já jsem si během četby Jako zabít ptáčka postupně vytvořil o Atikovi určité idealizující představy, které byly v pokračování původního románu nabourány, a já tak musel spolu s Janou Luisou svůj přístup a vztah k Atikovi na straně jedné a k určitým morálním hodnotám na straně druhé přezkoumat a revidovat.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (3)
„Člověku se můžou útroby svírat vzteky, ale ví, že umírněný argument vždycky zabírá líp než otevřený hněv. Svoje nepřátele můžeš odsuzovat, je ovšem moudřejší snažit se je poznat.“
„Ostrovem každého člověka, Jano Luiso, hlídkou každého z nás je naše vlastní svědomí. Nic takového jako kolektivní svědomí neexistuje.“
„... pokud mi nedovolíš předat ti Melbourneovu moudrost, vtělím ji do vlastních slov: tví přátelé tě nejvíc potřebují právě ve chvíli, kdy se mýlí, Jano Luiso. Když mají pravdu, nepotřebují tě -“
Ocenění knihy (1)
2015 -
Goodreads Choice Awards
(Best Fiction)
Kniha Postav hliadku v seznamech
v Právě čtených | 3x |
v Přečtených | 322x |
ve Čtenářské výzvě | 71x |
v Doporučených | 9x |
v Knihotéce | 149x |
v Chystám se číst | 184x |
v Chci si koupit | 21x |
v dalších seznamech | 2x |
V knize jsem našla spoustu moudrých myšlenek i ponaučení, ale první díl byl, alespoň pro mne, lepší. Nelituji, že jsem si knihu přečetla.