Narrenturm přehled

Narrenturm
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427/mid_husitska-trilogie-narrenturm-5cK-427.jpg 4 921 921

Nevyplnila se temná proroctví chiliastů, předpovídající příchod Konce zcela přesně na rok 1420, měsíc únor, pondělí po svaté Scholastice. Hle minulo Pondělí, přišlo úterý, po něm středa a nic. Nenadešly dny Hněvu a Trestu, nebyl propuštěn Satan z žaláře svého, nezhynuli všichni hříšníci a odpůrci pravého Boha mečem, ohněm, hladem, krupobitím, zuby šelem, žihadly štírů či jedem hadů. Konec světa nepřišel. Svět neshořel v ohni a nezahynul. Přinejmenším ne celý. Ale i tak bylo veselo. Tuzemskému čtenáři již dobře známému zaklínači Geraltovi vytvořil jeho autor Andrzej Sapkowski celý fantastický svět, hrdinu své nové trilogie naopak nechává prožívat dobrodružství ve světě našem, v zemi, kde se od nepaměti stýkaly vlivy a střetávaly zájmy české, polské a německé. Píše se rok 1425, husitským Čechám jde o přežití, a tak vzdorují celému křesťanskému světu. V té době mladý slezský šlechtic Reinmar z Bělavy zvaný Reynevan projeví zvláštní nadání, jak si proti sobě poštvat spoustu nepřátel a jde mu o přežití. Jenže ouha! Reinmar z Bělavy není Geralt z Rivie. Není vycvičený zaklínač, ale jen dobrý medik a o poznání nešikovnější čaroděj. Doba však nepřeje studiu na Karlově universitě se nepřednáší, ale sváří o pravdu kalicha. Ještě méně přeje doba magii – svatá inkvizice je bdělá a neúprosná. Není mistr meče, pouze úspěšný záletník, zato však prachšpatný bojovník. První vlastnost ho dostane do ohrožení života, ta druhá jej v nové situaci dává všanc pronásledovatelům. A protože je Reynevan navíc velmi mladý, a tím pádem velmi naivní, jeho nebezpečné dobrodružství by záhy skončilo tragicky. Naštěstí se však má možnost poučit o tom, že „přátelství je věc veliká a krásná“ a amor vincit omnia. Nicméně vyhráno zdaleka nemá, mstitelé se nevzdávají a ani ptáci nejsou tím, čím se zdají být…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Narrenturm, 2002

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Narrenturm. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (143)

Morana107
13.09.2024 4 z 5

Narrenturm, věž bláznů, které říkáme svět náš vezdejší.

A v tomhle blázinci se setkávají učenci, filozofové, žebráci, boháči, sedláci, králové, studenti, rytíři a blázni. Zrovna tak zde může být lidská hloupost uctívána a moudrost vysmívána, může být špatně pochopena a přetvořena v hloupost a z hlouposti se ve správný čas stává moudrá pravda.... zkrátka Narrenturm.

A v tomto šíleném světě žije i Reinmar z Bělavy, mizerný čaroděj a ještě mizernější válečník. A ke všemu při své hře na zamilovaného trubadúra se dostává do nemalých potíží a dál už se mu to sype. Smůla se mu lepí na paty čím dál víc a časem mu připisují automaticky i zločiny, ke kterým přišel jako slepý k houslím. Jdou po něm dvě uražené rodiny, inkvizice, poslové světské spravedlnosti a oddíl černých rytířů volajících: Adsumus!

Během tohoto divokého honu na svou osobu Reinmar získává i skutečné přátele Šarleje a Samsona a taktéž nachází i novou lásku Nicolettu Zlatovlasou. Spolu jsou vrženi do víru potíží, pomluv a pronásledování.

Kniha je chvílemi až moc rozvláčná a popisná způsobem, kdy se zdá, že se autor tak trochu chlubí svými znalostmi latinských středověkých a antických spisů, přičemž pro knihu tyto pasáže nemají žádný význam a čtenář ve velké většině neví, o čem je řeč.

Všehovšudy je ale děj napínavý, že mu rádi odpustíme drobné nedostatky a já osobně se už nemůžu dočkat pokračování.

DagonCZ
12.09.2024 5 z 5

Dlouho jsem se Husitské trilogii vyhýbal kvůli tomu, že zkrátka nejsem fanda husitského období především kvůli jejich glorifikaci od našich obrozenců a kvůli Otakaru Vávrovi. Nakonec jsem však vzal Sapkowského na milost. A teda...vezměte na mě palečnici a pak mě zavřete do Narrenturmu. Já si ten příběh mladého Reinmara zamiloval. Nemá to absolutně žádná hluchá místa, zasazení, styl psaní, hraní si s dialogy i s používáním latinských a německých frází. Nastínění kapitoly tak, jak se to dělalo ve středověkých kronikách. Spousta vtipných momentů a narážek na historické věci jak z dob před knihou, tak i po ní ("Už by měl někdo sepsat všechny teze k disputaci a přibýt je kurva na dveře nějakého kostela. Kšá, Luthere! Ty drzý kocoure."). Prakticky jen samotná první kniha mě chytla takovým silným způsobem, jakým to nedokázalo ani putování Geralta z Rivie. Navíc pokaždé, když se na scéně objeví pomurník, mně nepřestával běhat mráz po zádech. Adsumus!

Dant76
30.08.2024 5 z 5

Skvělá kniha, četlo se samo...

Knižní novinky (25. týden)

20.06.2021

Knižní novinky (34. týden)

18.08.2019

Rozhlédni se vůkol. Kostel, krčma, hampejz. A mezi nimi hromada hoven. Zdaž to není paralela lidského života?

Potíž je v tom, že jsme moc přemýšleli.

Ocenění knihy (2)

2004 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Neanglo-americký překlad: Stanislav Komárek za překlad Andrzej Sapkowski – Narrenturm (Leonardo))
2004 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Fantasy)

Kniha Narrenturm v seznamech

v Právě čtených25x