Boží bojovníci
Andrzej Sapkowski
Husitská trilogie / Husitská trilógia série
< 2. díl >
Pokračování knihy NARRENTURM! Nastal rok Páně 1427. Byla sešikována kruciáta, která měla husitské apostaty ztrestat ohněm a mečem. Hnula se začátkem července, týden po svátku Petra a Pavla, překročila hranice a vtrhla do Čech, značíc svou cestu mrtvolami a požáry. A co na to boží bojovníci? Ti pokračují ve svém poslání. Také po jejich spanilých jízdách zůstávají mrtvoly a spáleniště. Reynevan, medik vzděláním i povoláním, se účastní tažení a krvavých bitev. Byl mnohokrát zajat, ale až dosud vyvázl z každého maléru se zdravou kůží. Nicméně po něm i nadále pase inkvizice, zlověstný Pomurnik i obyčejní raubritteři, které nikdo nepřesvědčí, že mladík neměl nic společného s uloupením značné sumy peněz. A v neposlední řadě si na něj brousí zuby Jan z Biberštejna, který Reynevana obviňuje ze zprznění své dcery. Již si vymyslel zasloužený trest, při němž prý násilníka naláduje prachem a odpálí... Třetí, závěrečný svazek se jmenuje Lux Perpetua.... celý text
Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: 2010 , LeonardoOriginální název:
Boży bojownicy, 2004
více info...
Přidat komentář
Jestli v prvním díle byly náznaky pro srovnání se Zaklínačem, tady jsou jen v tom, že válka jsou jatka, že ambice některých mocných jednotlivců mají kruté následky, že - snad - láska překoná vše, i když to tady má hodně těžké. Reynevan z nejhorších nápadů vyrostl, zahořel pro husitskou nápravu světa. Sarlej si udržel svůj cynismus a praktičnost, Samson své tajemství. Zajímavé, jak se potvrzují, utvrzují jména staroměstských radních z Vondrušková epopeje, jde o fakta. A dohledával jsem si historická jména Jana z Misterbeka a Půty z Častolovic. Jenom ty rozvědky a kontrarozvědky jsou velmi zajímavé, další námět pro hledání. Takže třetí díl do tvorby a vzhůru na finále.
Přízeň osudu neopouští Reynevana a jeho přátelé ani v tomto druhém díle, v knize se to hemží intrikány, udavači,vyzvědači, špehýři jak na straně husitů tak polské katolické církve v čele s biskupem Konrádem z Vratislavy a jeho pravou rukou padouchem a černokněžníkem Birkartem Grellenortem ( Pomurnikem). Opět nálož nových jmen zúčastněných postav, historických slov a latiny, Google opět nezahálel. Perfektně jsou popsané i bitvy a obléhání měst ve Slezsku husitskými vojsky.
Knihu jsem četla neskutečně dlouho. Ne že by se mi do ní nechtělo, spíš mi do toho vlezlo něco jiného.
Nicméně jsem si knihu i tak užila. Sapkowski píše svižně a čtivě, i když někdy je to na mě až moc popisné a je tu spousta různých jmen, která nejsem schopná si zapamatovat... a ta latina! Sice se tam hodí, ale opravdu jsem neměla chuť si to všechno překládat.
Líbila se mi část, kdy se Reynevan opět shledal s Juttou. Pomurnik pro mě pořád zůstává nejlepším záporákem a Šarlej se Samsonem nejlepší vedlejší postavou.
Na poslední díl se těším, ale dám si předtím od fantasy trochu pauzu.
Za mne je pokračování snad lepší nežli první díl. Moc nerozumím tomu, že se zaklínač uchytil o tolik víc nežli tato trilogie.
Postavy se zde posouvají jak v názorech, tak v dějové lince. V prvním díle byl Reynevan úplné dřevo, tady je už relativně otlučený životem a není ani toliko naivní. Kateřina je skvělá postava a i když se moc neukáže...
Popis událostí ve Slezsku je velmi dobře podán a konečně někdo po delší době ukazuje, že jako utržení ze řetězu se dokázali chovat obě strany, romantická představa o spravedlivých Husitech nebo na druhou stranu chrabrých rytířích zde bere díky bohu za své.
Pravdu mají ti, kdož tvrdí, že je v knize spousta jmen, ale opravdu spousta a to i mnoho těch, co s příběhem kolikrát nesouvisí, jsou jen buďto historicky správně položení do děje nebo o nich padne jen zmínka. Latinské citáty nebo čarování jsou v zadní části knihy dovysvětleny, ale sem tam jsem výčet jmen přeskočil očima a nijak mi to zážitek neukrátilo.
Osobně doporučuji pustit chill out středověké hudby, kafe nebo čaj... a začíst se, trilogie je jednoznačně ozdobou mé knihovny. Nové vydání je nádherné, krásná vazba, papír, příběh... neexistuje nic, co bych tady dokázal vytknout.
Doporučuji!
Super počteníčko, možná o palec a ječné zrno kvalitativně pod prvním dílem, ale i tak hodně dobré. Druhý díl je zaměřen převážně na Reynevana, který se konečně umí ohánět dýkou a mečem, a na popis husitských vojsk a jejich bitev. Magie, Šarleje, Samsona a Pomurníka bych si dal o krapítek víc, ale i tak to byla parádní jízda. Neustále mne autor nutí gůglit a kontrolovat slovníky. Velké množství latiny a odkazů na apostaty a různé heretické proudy napříč celou katolickou církví. Prostě, není to jen historicko-fantasy literatura, ale skutečně, pokud tedy chcete, Vám to něco dá a rozhodně si rozšíříte obzory. Takže pokud se chcete něco zábavnou formou dozvědět a ještě se u toho nadmíru pobavit, tak prostě šáhněte po tomto literárním smaragdu. Jako hodně rekoméndůju.
Druhý díl se mi líbil stejně jako ten předchozí, přestože je spíš hlavně o Reinmarovi a na další dva hrdiny, hlavně Šarleje, se moc nedostane. Husitské kapitoly jsou na začátku a pak především na konci knihy, ty jsem si také velmi oblíbil. Sapkowski umí skvěle popsat atmosféru středověké bitvy, řekl bych i věrně historické předloze. A přestože naši hrdinové bojují s husity za správnou věc, je autor objektivní a popisuje zvěrstva války na obou stranách konfliktu. Tak i materiální pragmatismus husitů, kteří byť "bojují za Boha", tak nepohrdnou válečnou kořistí. Fantasy prvků je, stejně jako v prvním díle, opět málo, resp. tak akorát, aby to děj pěkně okořenilo.
Jsem unešená, Sapkowski prostě psát umí a série je minimálně srovnatelná se Zaklínačem. Druhý díl by se dal pojmenovat jako zachraňte Reynevana, ale vůbec mi to nevadilo a jeho nepoučitelnost mě bavila. I když mou oblíbenou postavou zůstává Šarlej a hned potom Samson.
Na knížku je potřeba se opravdu soustředit aby se člověk neztratil v množství postav a využila jsem i přiložený latinský slovník, který knížku skvěle doplňuje.
No a co musím vyzdvihnout je Ernesto Čekan, jeho přednes je prostě mistrovský a užila jsem si každou minutu knížky. Tomu napomohly i doprovodné zvukové efekty. Prostě paráda a už se těším na závěrečný díl.
Druhý díl je snad ještě divočejší.
O pár komentů níže je jeden od čtenáře jaghuta. No a ten přesně vystihl můj dojem nejen z celé té knihy, ale především "z celé té věci." Také jsem porovnávala se školními hodinami dějepisu.
Čteno ušima jako audiokniha. Dobře načtená, poutavě, ale příběh mě moc nezaujal. Vlastně mi tam to magično vůbec nesedělo. Zakínače mám raději.
Opět naposloucháno v audioverzi v podání Ernesta Čekana a i když jsem po první knize myslel, že lepší přednes už být nemůže, může. Pan Čekan překonává sám sebe, každá postava jiná barva hlasu, úžasné. Co se týče knihy, skládá se prakticky celá z husitských výbojů do Slezska a naše parta se chvíli pospolu, chvíli roztříštěně těchto událostí účastní. Reynevan už není to naivní hloupoučké trdlo, větší prostor dostane Samson. Byl jsem spokojený a vrhnu se brzy na třetí knihu.
Audiokniha
Tentokráte mě interpretace Ernesta Čekana neskutečně bavila. Jednotlivé postavy namluvil naprosto bravurně, ty rozdíly v hloubce a výšce hlasu jsou až neskutečné. Skvělá práce!
K samotné knize. Děj se mírně posunul, je strhující, drsný a místy tajemný, ale taky nudný. Hlavní hrdina nám zmužněl, trochu zmoudřel a stále miluje, bojuje a čaruje ;)
Na můj vkus je v knize až moc postav (pamatuji si tak třetinu), latiny (naprosto nevím o čem byla řeč) a bitev (tak tady jsem se ztratila zcela). Nicméně Sapkowskému tady tuto historickou linku naprosto věřím a v 15. století bych tedy žít nechtěla. Středověk je zde naprosto uvěřitelný!
Těším se na pokračování :)
(SPOILER)
...po dlouhé době mi to nedá a musím se vyjádřit k druhému dílu Husitské trilogie, tedy k Božím bojovníkům
...vyrůstal jsem v době kdy nám byli Husité a jejich boj v hodinách dějepisu popisován jako boj revolucionářů táhnoucí na Zimní palác
...žádní polní faráři, žádná husitská inkvizice, v podstatě žádné náboženství, jen spravedlivý boj za svobodu, boj proti papeži, křižákům a nejvíc proti šlechtě, jen revoluce a revoluce
...pak jsem po listopadu zachytil spoustu opačných postojů, Husité byli vraždící lůza vypalující kostely a kláštery plné nevinných katolíků, proti nim stáli čestní a bohabojní rytíři hájící spravedlnost
...pak jsem se začetl do tlustých odborných knih, třeba od pana Čorneje, to bylo nesmírně zajímavé a poprvé spravedlivé k oběma stranám a bez příkras, byl to ten dějepis jaký bych býval chtěl mít ve škole
...chyběl tomu ale ten osobní příběh, nejen popis velikánů jako byl Jan Hus, Jan Žižka nebo Prokop Holý, tehdy jsem ale ještě netušil, že celou dobu mého zájmu o husitství čekám na husitskou trilogii od Sapkowského :-)
...napínavé až strhující, drsné až kruté, nikdo není jen bílý, nebo jen černý, všichni do toho někdy musí šlápnout, fanatici a šílenci na obou stranách (na té naší je to lepší :-), charakteři a lidumilové také na obou stranách (na té naší asi víc :-), všechno nakonec nejvíc odnesou ti chudí a nevinní, ti co nestačí nebo už nemohou utéct, ti kteří jsou ve špatnou chvíli na špatném místě.
...magie je tam tak akorát aby to člověku vrtalo hlavou (no, někdy je jí tam až dost :-) a do toho všeho naprosto přesné reálie. Celou sérii sleduji zároveň na mapy.cz a zároveň na wikipedii. Cokoliv zeměpisného, jakkoliv historicky dnes už neznámého, nakonec na mapě najdu. Autor vytvořil naprosto famózní koktejl jednoduše historicky doložených postav (wiki), kombinovaný s postavami doloženými v odborné historické literatuře a to celé prošpikované postavami zcela vymyšlenými, avšak bezchybně zapadajícími do historické reality.
...datumy sedí, místa pasují, lidé existují, jen příběh se někomu zdá smyšlený :-). Kdo může říct, že to tak nebylo? Kdo na vlastní oči viděl a do nějaké kroniky zapsal, kdo a jak zabil 27.12.1428 v bitvě pod Starym Wielisławiem knížete Jana Minsterberského?
...Hodiē mihi, crās tibi Dnes mně, zítra tobě, řekl Reynevan knížeti a propíchl ho, nakonec proč ne, zasloužil si to a někdo to udělat musel, ne, když už je to jednou v těch dějinách :-)
...je to prostě nádherně napsaný příběh, za mne 5***** jenom proto, že víc už to nejde
(SPOILER) O hodně lepší než první díl. Bohužel nejzajímavější postava pro mě nebyl hlavní hrdina, ale Samson. Kdyby byla kniha jen o něm, vůbec by mi to nevadilo. Hodně mě vadilo jak Reynevana neustále někdo unášel, zavíral a opět někdo osvobozoval. To samé bylo již v prvním díle. Už to bylo vážně dost otravné. Doufám že třetí díl se ponese v trochu jiném duchu, ale pochybuju o tom.
Sapkowski razantně přitvrzuje, zejména v kvantu reálií, rozsahu i výčtu brutalit. Ubylo humoru, temnota sílí. Děj se rozpadá na mnoho dílčích epizod i zbytných popisů. Reynevanovo dospívání v muže a elitního špióna je výstižné i plastické. Obrovský počet postav, však jen málo pozoruhodných. Šarlej a Samson odsunuti na vedlejší kolej, což je velká škoda. Doufám, že finále chytne lepší dech.
O hodně slabší než první díl. Reynevan se tak nějak mrcasí od ničeho k ničemu, respektive od bitvy k bitvě, kde nám dá pan autor na vědomí, že má přehled o historii a heraldice. Třetí díl možná časem dám a možná také ne.
Spousta historických událostí i postav, daleko více magie než v Narrenturm, mnohem více krutostí, akce a nejrůznějších surových popisů při bojích, popravách i bitkách.
Hlavní hrdina trochu vyzrál a třebaže to není Gerald a nemá Zaklínačovo charisma, už jsem mu dokázala většinou i fandit. Šarlej a Samson se v tomto díle vyskytovali méně, což mne mrzelo.
Vytkla bych autorovi opravdu příšerné množství latinských textů, které z hrdinského eposu dělají spíše výlet do bibliotéky, ale celkově je to inteligentní a vtipné čtení.
Jak píší mnozí, Zaklínač to není. Kniha se čte mnohem obtížněji (i pro množstvá latinských vsuvek), Reynevan nemá zaklínačovo charisma, jeho příběh čtenáře tolik nezajímá, a kdyby se nedozvěděl, jak to s hlavním hrdinou dopadne, zas tak moc mu to vadit nebude, často bych mu vysloveně nafackoval. Obě vedlejší postavy (Šarlej a Samson) vzbuzují naopak mnohem víc sympatií. Tolik ke "kritice" a proč dávám hvězdičku dolů.
Na druhou stranu pořád je kniha neuvěřitelně zábavná, místy velmi vtipná, poučná, se spoustou zajímavých myšlenek. A je v ní obrovská spousta skutečných historických faktů, událostí, postav. A celé to svádí k návštěvě Slezska a poznávání vedlejších zemí koruny české. Druhý díl pak dává vhled do druhé poloviny husitských válek a slavných a ničivých rejs za hranice Čech. Jinak z mého pohledu platí výše uvedené pro oba dva díly (třetí mne zatím čeká).
Plnej počet, protože se u toho nekonečnýho cyklu "útěk-dočasná svoboda-dočasný omezení osobní svobody-útěk", královsky bavím. Andrzej umí napsat zábavný charaktery a dostat je do absurdních situací takovým způsobem, že vás to prostě musí bavit. A jestli ne, tak si přečtěte nějakou generickou kravinu a tohle přeskočte, tak!
Štítky knihy
15. století husitství historická fantasy
Autorovy další knížky
1999 | Poslední přání |
2019 | Zaklínač – komplet 8 knih |
2005 | Narrenturm |
2015 | Bouřková sezóna |
2000 | Meč osudu |
Náš nepoučitelný Reinmar už není zas tak nepoučitelný. Rozhodně v tom umí chodit lépe než v prvním díle.
Inkvizice, církev a mocní na něj mají spadeno, chtějí ho vidět hořet, jenže Reinmar dávno není ten studentík, který byl snad až směšně jednoduché sousto, stal se tím, z čeho byl viněn, z opakované lži se stala pravda, přidal se k herezi a jeho duši církev exkomunikovala. Jenže mu to mohlo pramálo vadit, teď stál na husitské straně, nebezpečná hra, pravda, jenže to má velkou výhodu... Reinmar už proti mocným není sám, za jeho zády stojí kromě jeho věrných přátel Samsona se Šarlejem i přední hejtmani kalicha.
Reinmar mezitím musí zkusit získat pomoc pro Samsona, aby našel svůj vesmír. Vypadá to však, že obr poznal kouzlo lidské lásky a plány o odchodu se tím značně kříží. Rainmar má také milou, statečnou Nicolettu, o které soudí, že mu možná povila syna... jsou to jen klevety? To musí teprve zjistit. Je však potřeba uzavřít i minulost, konkrétně děsivé záležitosti ohledně Adély Sterza, a Reinmar přísahá krutou pomstu.
V patách má při tom Pomurnika, jeho černé jezdce a mnoho šedých eminencí v tajných službách a před těmi všemi se bude muset pokusit svou Nicolettu ochránit.
Nyní již pojďme společně vstříc k Lux perpetua - světlu věčnému.