Lux Perpetua
Andrzej Sapkowski
Husitská trilogie / Husitská trilógia série
< 3. díl
Reynevan, hrdina knih Narrenturm a Boží bojovníci, má neustále potíže. Pořád mu někdo usiluje o život nebo mu dává nabídky, které se nedají odmítnout. Pronásledují ho nepřátelští agenti i nečisté síly, které se ani nesnaží skrývat svůj pekelný původ. Žije přece v kruté době. Zeměmi Koruny české se valí křižácká vojska i husitská armáda, země je zničená a lidský život má pramalou cenu. Slovo „smilování" se ze slovníku válečníku vytratilo. Reynevan věří v obnovu náboženství a tak stojí na straně přívrženců Jana Husa, i když se, stejně jako druhá strana, dopouštějí neuvěřitelných krutostí. Lékař a bylinkář, idealista, který se ze všech sil a nezištně snaží pomáhat nemocným a trpícím, se musí převtělit do role husitského špeha, diverzanta, vraha a nelítostného mstitele. Musí volit mezi povinností a hlasem srdce. Vsadí vše na jednu kartu a snaží se svou milovanou dostat z rukou nepřátel.... celý text
Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: 2008 , LeonardoOriginální název:
Lux perpetua, 2006
více info...
Přidat komentář
A lux perpetua svítí na cestu ve věčné temnotě... i když té tmy je povážlivě více
Reynevan, husitský zaklínač, zápasí s osudem i s časem, ale obojí je nad jeho síly, osud a čas nás vždycky dostihnou a pokud se budeme zdráhat je přijmout, smetou nás z šachovnice dějin.
S Raynevanem jsme prošli pěkný kus cesty, z naivního studenta se stal válečníkem a mágem.
Ale naivita mu zůstala stále, věřil v ideály, v moc přátelství, v lásku, ve výhru světla.
A postupně ztrácí vše.
Pomurník mu lásku vyrve z rukou vskutku brutálně, plamínek života jeho přítele sfoukla jediná kulka a jemu nezbývá než plakat nad těly svých drahých, které mu není dáno ani pomstít. Upíná se k boji ve jménu kalicha a vítězství světla, kvůli kterému si namočil ruce do krve.
Ale vznešené ideje s naším tolik prchlivým a zrádným světem mají jen málo společného a Raynevan náhle ztrácí i jednu z posledních smyslů života. Při holení tupě zírá na svoje žíly a pláče u toho jako chlapec.
Rod Bělavů si ale přece jen jde pro pomstu, avšak atentátníkem není Raynevan...
Dojemnou postavou celé série je bezesporu Elenče, tak hodná a Raynevanem tak přehlížená Elenče.
A ta je do něj přitom tolik zamilovaná a vzhlíží k němu jako ke svému vílímu králi.
Její přání byla vyslyšena a Raynevan se zjevuje na Elenčině prahu.
Snad i on ví, že tato křehká dívka pro něj může být novým důvodem žít a zase se smát.
Poněkud temný konec celé série, ale ta doba veselá nebyla, i když se autor snaží o vtip. A často mu to jde.
První díl navnadil, druhý vystrašil a tady už jen temnota, zkáza, oheň, bolest, řev až k nalezení světla věčného. Nemá cenu psát, kdo cestou všude a všady zemřel - Samsonovo tajemství zůstalo nerozluštěno, Reynevan našel něco, co nehledal. Snad jen Šarlej zůstal na svém. V dnešním světě je povinné číst takové knihy, abychom věděli, že jako lidé opakujeme stejné chyby stále dokola, stejně tápeme ve slepých uličkách, uhýbáme před ranami a rozdáváme těm nesprávným. Velice moudré a vznešené čtení. Škoda, že toho nenapsal víc. A možná si téhle série vážím i víc než populárnějšího Zaklínače.
Dočteno. Když sumarizuji celou trilogii tak 3. díly byl za mně ten nejlepší. Musím říct, že mě trochu nudily ty politické pasáže a jména typu Smyl Flek z Nohavic a pán ze Zaječí, Hynek Bočan z Liubočan a z Libavá. Daleko více jsme si užíval jakýkoliv záchvěv magie a napřirozenosti (Alp, Sabbat, Pomurník, Golem atd). Jak jsem psal u Narrenturm - Zaklínač v Husitské době - ale opravdu kloboud dolů před Andrejem za latinu a historické přesnosti.
A je konec...ach jo, tuhle sérii jsem si zamiloval.
Ovšem, je třeba říci, že třetí díl je absolutně nejslabší. V mnoha pasážích mi připadlo, že autor už ztrácí dech a text záměrně natahuje. To co mě vytáčelo asi nejvíc byl fakt, že kdekoliv byl Reynevan v nesnázích a kdykoliv potřeboval nějakou pomoc a záchranu, tak jako Deux ex machina se vždy zjevil nějaký dávný známý nebo Šarlej se Samsonem, kteří jej z každé šlamastyky vytáhli.
I přes výhrady, které mám je pro mne trilogie naprostou srdcovkou neboť sám pocházím z Jeseníku a region, který Sapkowski v knihách popisuje je mi velmi blízký. Škoda Samsona a škoda, že zrovna ohledně jeho postavy se autor více nerozepsal, podle mne tam prostor byl a většině čtenářů musel být Samson velmi sympatický.
Za samotný konec dávám o hvězdičku víc, myslím, že Elenče si to zaslouží...
(SPOILER) Tenhle díl měl největší spád, Reyneven se zúčastní spanilé jízdy husitů, tentokrát do Saska, do děje se zapojují další postavy. Autor nechá zahynout Reynevanovu milenku Jutu a Samsona. Husitká revoluce začíná požírat svoje děti, církev tahá za politické nitky jako vždy. Reyneven se zúčastní i bitvy u Lipan kde vítězí panská jednota nad obci táborskou a sirotky. Docela mi pil krev padouch Birkart Grellenort - Pomurník, taky na něj došlo v závěru knihy autor ho nechá zastřelit. Celá trilogie je dost spletitá a náročná četba na zapamatování postav, kterými autor nešetří a pořád se v každém dílu objevují nové a nové. Pohled na část husitské doby, bez pozlátka a servítků popsal Sapkowski skvěle, kouknu po další knize od něho.
Jsem v koncích... hned na začátek řeknu, že jsem rád, že mám novou edici komplet v knihovně, určitě tam patří jako výstavní a sběratelský kus. První dva díly byly skvělé, i tento jako zakončení trilogie jede ve stejně kvalitním duchu.
Posledních sto stran se v podstatě děj rozjede rychlostí pokrmu šlehaného v mixéru... čili velmi rychle. Přijde mi, že se román dostal do stejné kolize jako většina těchto velkých děl, to znamená rozsáhlost + počet postav = problém jak děj ukončit a co všemi postavami a jejich dějovými linkami?
Spoilerovat nebudu, ale vzhledem k tomu, jak se hlavním postavám v minulých dílech dařilo jsem čekal, kdy se zakousnu do hořkosladkého středu... ještě nyní děj zpracovávám a převaluji v hlavě a pokud byl tohle záměr autora, tak se povedlo.
Celou trilogii doporučuji a pokud někomu vyloženě nevadí téma a zasazení, označil bych ji jako "Must have"! Sbohem Reynevane a jeho přátelé, budete mi chybět.....vážně ano.
Poslední díl mám za sebou. Opět v audioverzi a opět jsem spokojen. Třetí díl je daleko více zaměřen na politiku a mně to vyhovovalo. Akce jsem měl dost v předchozích dvou dílech, Reynevan také již vyspěl. A jak se dalo čekat, dopadlo to ... jak to dopadlo. Lehce jsem zklamán úplným koncem, který byl takový jakýsi ... nedotažený? Ale možná jsem příliš zdeformován přepálenými final fighty akčních filmů.
Bohužel 70% knihy je jen politika, historické události, telefonní seznam jmen.
Ovšem když se autor dostane k příběhu, tak to stojí za to. V knize je několik naprosto dech beroucích scén, ale jestli se kvůli několika scénám vyplatí knihu číst ? Osobně kdybych věděl jaký bude poslední díl, tak bych se do této trilogie nepustil.
V posledním díle se po dlouhých a klikatých peripetiích uzavřou příběhy našich hrdinů. Musím říct, že Reinmar mi bude chybět, i když to s ním leckdy "nebylo jednoduché" až skoro do konce. Přesto odvedl Sapkowki vynikající práci na vývoji svých postav. Stejně tak dobrou práci odvedl v historickém ohledu co se týče Husitského hnutí, průběhu a surovosti válek, intrik, politiky a taky konce onoho hnutí. Tento díl byl nejvíc politicky laděn což ale odpovídá i tehdejšímu vývoji. Válčit se nedá věčně, časem jednoduše zvítězí pragmatičnost nad idejemi. Fantasy prvků je v knize opět jen tak trochu, aby to děj okořenilo do té správě míry. A co se týče konce? Sapkowki nepíše pohádky, to se mi na něm líbí. I když, ruku na srdce, neudělal tentokrát trošku výjimku? :)
Začínám mít trochu problém se stylem závěrů Sapkowského. Už u Zaklínače se mi konec nelíbil a tady se musím přiznat, že jsem minimálně trochu rozčarovaná, i když jinak než u Zaklínače.
Pojďme ale popořádku. Celý tento díl je dost politický a poměrně dlouho trvá než se rozjede pořádná akce. Když už se to stane, tak to stojí za to. V momentě kdy se v knížce objevil Tybald, byla jsem nadšená a pak najednou takový zlom. S tím jsem se do teď nevyrovnala.
Celkově mě knížka i série moc bavila, ale uměla bych si představit daleko dotaženější závěr. Přišlo mi, že už to chtěl mít autor za sebou a tak ten konec vzal hodně svižně a spoustu věcí nedotáhl. Na to, jak v předchozích dílech popisuje, kde jakou maličkost, tak ten konec je takový ... Nedotažený...
Každopádně i tak patří audiokniha k mým oblíbeným a to hlavně díky bravurní interpretaci a perfektním zvukovým efektům.
Poslední díl triogie jsem četl s pár měsíčním odstupem a první polovina na mne působila podobně jako předchozí díl. Příliš mnoho zvratů jen pro zvraty samotné, latinských vsuvek a nízký zájem o hlavního hrdinu Reynevana, což vyvažovali skvělí Samson se Šarlejem. Od půlky mne to ale konečně chytlo, začal jsem fandit i samotném Reinmarovi z Bělavy a závěr jsme si nakonec užil.
Andrzej Sapkowski zvysoka kašle na to, co by si čtenář přál. Nenapsal pohádku s dobrým koncem. Napsal skutečně velké historické dílo plné napětí, humoru a také tragiky. Jen lehce kořeněné špetkou fantazie, která zdůrazňuje drsnou realitu. Druhý průchod, tentokrát v audioknihách, čehož výsledkem je jedna hvězda navíc za skvělou interpretaci pro Ernesto Čekana.
Audiokniha perfektně zpracovaná a namluvená. Jak už píší předemnou rozsah hlasu jakým Ernesto Čekan disponuje je neuvěřitelný. Celý sloh knihy, to jak slova a věty plnou je nádherný. Jako utírat si zadek hedvábím. Ale samotný děj byl z celé trilogie nejslabší, takový nemastný, neslaný, jako by se autorovi trochu rozpliznul. Škoda.
(SPOILER)
Audiokniha
V kontextu dnešní doby jsem si nemohla odpustit tento malý citát:
„Oj, ojojoj, blíží se, vzácní páni a drazí posluchači, blíží se den hněvu, den neštěstí, den slz. Blíží se den soudu a trestu. Jak stojí v epištole Janově: Antikrist přijíti má, odkudž známe, poslední hodina jest. Blíží se konec světa a konec veškerého jsoucna Jinými slovy: není, kurva, dobře.“
Ernesto Čekan mě velmi mile překvapil. Vyklubal se z něj skvělý vypravěč! Obdivuji dokonalý přednes, obzvláště cizích jazyků. U ztvárnění ženských postav jsem si kolikrát říkala, že to ani není možné. Tady hodnotím plným počtem hvězdiček!
Podaří se Reinmarovi zachránit svou milou Juttu? Nalezne Samson Medák cestu do svého světa? Existuje bájný golem, sen, zaujetí, posedlost Radima Tvrdíka, a kdo je žena vonící rozmarýnem? Ano, to jsou otázky na které jsem i já hledala odpovědi. Cesta k nim byla někdy velmi dlouhá a krvavá. Se smrtí se tady setkáte na každém kroku. Nakonec jsem se tedy i já dobrala konce a vím jak to s Reinmarem a jeho přáteli dopadlo.
Co říci závěrem? Andrey Sapkowski mě v mnohém překvapil. Husitství a jeho dopady zde popisuje asi nejlépe ze všech knih co jsem kdy četla. Kniha je mírně okořeněna magií, ale ta se v oné době také hojně praktikovala. Moc jsem si u ní, ale neodpočinula. Těch válek, smrti a bezpráví už na mě bylo prostě moc. Jsem ráda, že jsem na konci. Děkuji, stačilo.
(SPOILER)
Na autorův styl psaní je nutné si zvyknout a pak vás strhne košaté vyprávění s přemírou latinských výrazů, historických reálií a spoustou citací. Pohled na husitské spanilé jízdy a další jejich konání opět velmi přesvědčivě ukázal hrůzy a děs, které páchali ve jménu božím a třebaže jsou v tomto dílu husité na vrcholu, po dlouhých letech bojů se jejich ideály vytrácejí a většina touží po míru.
Reynevan vyzrál a už to není ten holobrádek z prvního dílu, přesto i po třech dílech pro mne zůstal víceméně na okraji zájmu, nepochopen pro své jednání i činy. O to více jsem si zamilovala Samsona a Šarleje, jejichž postřehy a glosy jsou trefné, vtipné, moudré. Pokud bych měla autorovi něco opravdu vytknout, pak je to Samsonův konec, jehož osud vyšuměl naprosto bezbarvě, Sapkowski ho nechal rozplynout do ztracena, nevyužil jeho potenciál osoby z jiného světa. Prostě ho střelil do zad a hotovo.
Co tedy napsat závěrem? Třebaže Pomurník dostal co zasloužil a Aucassin se dočkal své Nicoletty, ty tři roky tak divoké historie mi přišly trochu odbyté, uspěchané a čekala jsem něco epičtějšího.
Dokonáno jest. Tohle se mi bude těžko hodnotit, protože první dva díly jsem si užil a čekal jsem na epický finále a dostal jsem?
No, to je právě ono, co jsem dostal? Kdo měl dostat pořádně nařezáno, ten nedostal. Ten od koho jsem to čekal, že to udělá, ten to ani logicky udělat nemohl, další odešli tak nějak podivně...
Konec byl nemastnej neslanej a docela mi zkazil celkovej dojem z celý trilogie. Tady se mistr tesař utnul a fest. Nechci říct úplně zklamání, ale řečí hvězdiček to vidím na 3 a půl.
Závěřečný díl historické fantasy trilogie. Děj celé série je v knize celkem uspokojivě uzavřen, postavy i dialogy jsou skvěle napsané, kniha je hodně čtivá a středověký svět je napsán velice uvěřitelně. Oceňuji že se autor snažil jak v postavách, tak i v ději odlišit od Zaklínače. Celkově bych husitskou trilogii hodnotil jako druhou nejlepší Sapkowského práci - hned po Zaklínačské sérii.
Štítky knihy
polská literatura husitství historická fantasy
Autorovy další knížky
1999 | Poslední přání |
2019 | Zaklínač – komplet 8 knih |
2005 | Narrenturm |
2015 | Bouřková sezóna |
2000 | Meč osudu |
Stejně dobré jako oba předchozí díly...