Jíst, Spát, Jít. Jíst, Spát, Jít. přehled
Janet Hall
Jako poutník se člověk stává „chodcem ve dvou světech“ – jde na průsečíku viditelného, fyzického světa před svýma očima a neviditelného, netělesného světa za svýma očima, a celou dobu se snaží udržet sám sebe v rovnováze přesně na hraně, kde se oba tyto světy překrývají. Pouť je cesta plná nebezpečí, nároků, nalézání a náhod, cesta obnovující a odměňující, a během ní je třeba kráčet odhodlaně, soustředěně a cituplně po obou stezkách zároveň. Janet Hallová ušla v průběhu deseti let na poutních cestách tisíce kilometrů. Není vyznavačkou žádného konkrétního náboženství ani stoupenkyní nějakého určitého učení, směru nebo ideologie. Je obyčejný člověk, který náhodou narazil na cosi, co mu změnilo celý život. V této knize najdete shrnutí všeho, co na svých poutích zažila a pochopila. Pouť je závažná a náročná cesta, při níž se poutník pěšky přesouvá na určité místo a při níž žádá a přijímá cosi, co je pro něj důležité. Účelem této cesty je fyzická a duchovní obroda, ozdravení, oživení, omlazení a načerpání nových sil. Už od dávných dob byla cesta pro poutníky prostředkem jak dojít uzdravení, požehnání, odpuštění, řešení problému, jak získat materiální či duchovní prospěch nebo dospět k takové či onaké změně – pokaždé šlo o hluboce procítěné podněty, které poutník zoufale potřeboval vyřešit, aby „napravil“ svůj život, ale protože sám neměl dostatek sil, musel se obrátit na jakéhosi Prostředníka, který by se za něj přimluvil a donesl jeho modlitby příslušné Vyšší moci na nebesích. Poutnictví je tedy současně fyzická a duchovní cesta podnikaná za tímto účelem na dvou souběžných rovinách – vnější, horizontální, fyzické pouti „s nohama na zemi“ a současně vnitřní, vertikální, nefyzické, neviditelné cestě uvnitř naší mysli, v níž se snažíme vytvořit a udržet ideální obraz štěstí a zdaru.... celý text
Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: 2015 , SynergieOriginální název:
Eat, Sleep, Walk. Eat, Sleep, Walk.
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jíst, Spát, Jít. Jíst, Spát, Jít.. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (5)
Spíše než (nepoužitelný) "průvodce poutnictvím" je knížečka souborem citátů a generátor synonym. Autorka totiž místo jednoho trefného slova vyjmenuje všechny možné varianty, a vy tak třeba celý odstavec čtete synonyma ke slovu "dobro". A to už je tak otravné, že je vám jakékoliv poselství někde.
Na začátku mě Hallová ještě dokázala zaujmout – kniha působí poměrně motivačně. S každou další stránkou mě však ztrácela, v polovině už jsem si fakt přál, ať to mám dočtené. Vlastně i ta nejpraktičtější část o tom, co si vzít na cestu, je ohromně obecná. Vzít si takové množství věcí, tak se nedivím, že je pro autorku každá pouť tak otřesné utrpení a obroda. Ba co víc, autorka pak kromě neobratného výčtu výbavy i navádí, co si máte na pouti myslet. A v závěru, i přes svou deklaraci, že náboženství nevyznává, vybízí k víře v Boha.
V knize se myšlenky často opakují, citáty někdy nesouvisí s tématem. Autorka občas popře svá vlastní tvrzení. A tak jsem měl na konci pocit, že vlastně celý ten význam poutnictví, o kterém se nás snaží poučit, sama moc nepobrala.
Na každé dvoustraně jsou průměrně 4 citáty, po 20 přečtených citátech jsem je začala ignorovat a ani jsem si je nečetla. Poslední dvě třetiny knihy jsou na mě příliš duchovní a nezajímavé (po přečtení jedné knihy o síle vesmíru, fantazii atd. jsou všechny takové knihy úplně stejné...)
Přínosná pro mě byla pouze první třetina knihy, která se zabývá přípravou. I když i tato část je trochu švihlá a autorka to přehání - např. radí, že před poutí máte každý den chodit tolik, kolik budete chodit na pouti - dejme tomu 25 km, i se stejnou zátěží na zádech. Což není pro pracujícího člověka reálné, že ano...
Názor na knihu možná změním, až se z poutě vrátím, aktuálně ale většina obsahu knihy není pro mě.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Jíst, Spát, Jít. Jíst, Spát, Jít. v seznamech
v Přečtených | 17x |
ve Čtenářské výzvě | 3x |
v Knihotéce | 10x |
v Chystám se číst | 9x |
v Chci si koupit | 4x |
v dalších seznamech | 2x |
Nedávno jsem šla kus cesty do Compostely a knížečku mi půjčila kolegyně. Před cestou jsem do ní nakoukla a usoudila jsem, že autorka má výrazně své pojetí poutnictví, které s tím mým příliš nejde dohromady, takže si přípravu udělám po svém a knížku si vezmu, třeba na cestě pomůže. Přečetla jsem ji tam za jedno dlouhé parné odpočinkové odpoledne. Dala mi pár dobrých myšlenek (hlavně "ani tak nejdete vy cestu, jako jde cesta vás", to jsem měla chuť tesat do patníků při stezce), to ano, ale celkově to pojetí cesty má hodně jiné než já.
Docela mě zklamal její rázný odsudek toho, že někdo chodí poutě na etapy - i to člověku hodně dá a vždy záleží na tom, co si kdo vybere a co chce. Někomu dá týden na cestě víc, než někomu jinému osmisetkilometrové Camino.
Také jsem nesouzněla s jejím přesvědčením, že by člověk měl jít a během cesty se zaobírat tím, co si přeje, a představovat si to, co je myšlenkovým cílem jeho poutě. Úplně to, podle mě, ignoruje jeden z hlavních smyslů poutí - odevzdání se cestě a nechání jí, ať mě dovede tam, kam chce ona. Ne tam, kam chci já. Přičemž to, že se budu zarytě věnovat svojí představě, mě od toho může i odvádět. A přitom na jiném místě autorka doslova říká, že "nejdete vy cestu, ale ona vás"... Čuchám tam drobet rozpor.
Knížečka není špatná, jsou v ní inspirativní myšlenky a hlavně citáty (ty mě těšily a i mi seděly do mého stylu poutnictví, já zase pasáže ve svém deníku prokládala texty písní, které mi ten který den zněly v hlavě), ale jako celek nemusí sednout každému, což je asi jak její výhoda, tak i slabina. Ale jsem ráda, že jsem ji přečetla. A velká výhoda pro poutníky - je maličká a lehká. V batohu o ní ani nevíte. :-)