Kaikéjí přehled
Vaishnavi Patel
Kaikéjí, jediná dcera království Kékaja, vyrůstá s příběhy o moci a laskavosti bohů. Když tedy její otec vyžene matku a zdá se, že v dceři vidí pouze nástroj na vybudování spojenectví pomocí sňatku, volá Kaikéjí bohy o pomoc – jenže ti ji snad nikdy nevyslyší. Zoufale touží po nezávislosti, takže se obrací k textům, které kdysi četla s matkou, a objevuje kouzla, jež patří jen jí samotné. Díky nim se Kaikéjí promění z přehlížené princezny ve válečnici, diplomatku a nejoblíbenější královnu. Když však zlo z příběhů jejího dětství ohrožuje vesmírný řád, střetává se cesta, kterou si sama vytyčila, s osudem, jenž pro její rodinu vybrali bohové. A Kaikéjí se musí rozhodnout, zda odpor stojí za zkázu, kterou způsobí – a jaký odkaz po sobě hodlá zanechat. Kaikeyi, román, který autorku proslavil, je adaptací mýtu Rámajána z indického folklóru, který je vyprávěn z pohledu zlé macechy.... celý text
Literatura světová Romány Mytologie
Vydáno: 2023 , Ikar (ČR)Originální název:
Kaikeyi, 2022
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kaikéjí. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (5)
Nesmírně nezáživná a utahaná kniha, kterou jsem nedokázala dočíst. Strašně mě to zklamalo. Byla jsem nalákaná z obálky, že to má být jako romány od Madeline Miller, avšak jediné, čím to Miller připomínalo, bylo téma mýtických příběhů. Toto srovnání dle mého knize akorát zbytečně moc uškodilo, protože jsem opravdu čekala další bombu, jako byla třeba Achillova píseň. Autorka je zbytečně až moc popisná, zabývá se nedůležitými věcmi a děj uměle natahuje. První začátky knihy byly dobré, začetla jsem se a byla jsem celkem i spokojená, akorát po zhruba 100 stranách se to celé změnilo a kniha byla nesmírně nudná, nezáživná, těžkopádná, všechny postavy silně nesympatické a děj mnohdy nelogický. Indické téma, které zde v Česku není moc známé, je pro mě lákavé, ale ne prostě v tomto podání. Jestli čekáte na další bombu jako od Madeline Miller, jak je slibováno, budete akorát zklamaní.
Příběh Kaikéjí, třetí manželky krále Dašarathy, vychází ze starověkého indického eposu Rámájana, takže to bylo pro mě něco úplně nového a neznámého.
Kaikéjí je přirovnávána k románu Kirke od Madeline Miller a opravdu mají obě knihy mnoho společného. Jsou to příběhy silných ženských hrdinek uvězněných ve světě ovládaném muži, ve světě plném politických intrik, nenávisti a zrady. Na Kaikéjí se mi moc líbilo vykreslení indické kultury a mytologie, naopak vůbec mi nesedly postavy. Jejich myšlení a chování mi bylo záhadou, nechápala jsem, co je vede k tomu, aby jednaly tak nelogicky.
Jinak mě ale knížka moc bavila. Bylo osvěžující přečíst si něco jiného, nového. I proto bych vám ji chtěla doporučit. Pokud máte rádi příběhy z historie nebo rádi čtete o silných ženských hrdinkách, Kaikéjí by se vám mohla líbit.
Související novinky (1)
Poslední gambit, Kéž bys tu byl a další knižní novinky (46. týden)
12.11.2023
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Kaikéjí v seznamech
v Přečtených | 16x |
ve Čtenářské výzvě | 3x |
v Doporučených | 3x |
v Knihotéce | 46x |
v Chystám se číst | 29x |
v Chci si koupit | 9x |
v dalších seznamech | 1x |
Pokud to nevíte, knížka je klidným doplňkem k indickému eposu Rámájaně. Nepokrývá jeho děj, ale doplňuje ho o příběh jedné z jeho (vedlejších) postav, Kaikéjí.
Kaikéjí sledujeme od jejího narození, přes její sesterství, zasnoubení, manželství, mateřství, až k dramatickým okolnostem, které vedly k vyhnání jejího syna.
Knížka se mi líbila, dle mého se jedná o zajímavé doplnění chybějícího úhlu pohledu. Nečekejte mnoho akce či romance. Jedná se o prostý příběh ženy, která vzdoruje předurčením žen v dané kultuře a době.
Je to uklidňující četba. Přirovnala bych ji ke Kirké (M. Miller), ale ne k Achilleově písni (nečetla jsem ji, soudím podle toho, co jsem o ní slyšela).
Největší plus: donutilo mě to si vyhledat něco k indické historii, dozvěděla jsem se něco nového o tamních příbězích, zvycích, mytologii.
Co někoho může otravovat: in your face feminism (hlavní cíl Kaikéjí je pomáhat ženám) - mě ne že by to vadilo, ale nepřišlo mi to napsané adekvátně k příběhu.
Jinak ale vřela doporučuju, jedná se o novinku mezi mými oblíbenými. Určitě si přečtu její Goddess of the river.