Kallocain přehled

Kallocain
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182779/bmid_kallocain-gv2-182779.jpg 4 246 246

Obraz života ve fašistickém státě daleké budoucnosti. Kallocain, droga pravdy, po jejímž požití každý vyzradí na sebe i na své nejbližší i ta nejskrytější tajemství, a její objevitel, loajální souvoják Světového státu Leo Kall, jsou hlavními hrdiny strhujícího antiutopického románu ze vzdálené budoucnosti, kdy o světovládu soupeří Světový stát a Univerzální stát, románu, který je mnohem víc strhující než Orwellův román 1984.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kallocain. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (61)

Rousal
04.10.2024 5 z 5

Mé první setkání se Sci-fi žánrem. Možná ze mně mluví nostalgie, ale já tu knihu mám rád. Hlavní postava která rozhodně není černobílá a čtenář má možnost ho nenávidět (nebo chápat) od začátku stejně jako většinu prospěchářů v jakékoliv době. Někdo si může říct že hlavní hrdina jen nechce bojovat, ale tvořit to co mu jde a přitom se sám svého vynálezu bojí.
Kallocain je sci-fi z roku 1940, takže je na svou dobu velice originální a nadčasové.
Bez ostychu ho přirovnávám k Orwellovému- "1984"

Kochy84
02.02.2024 3 z 5

Nebylo to zlé, ale zoufale neoriginální. Hlavní postava byla navíc neuvěřitelně nesympatická a několikrát během čtení (poslouchání) jsem mu přál něco zlého. Tím, že se díváme na svět jeho očima, vlastně nevíme nic, protože jakýkoli popis by byl vlastně vyzrazení vojenského tajemství, místo toho nám jsou předkládány dlouhé a relativně nudné úvahy o lidském údělu.
Utopie jsem četl bezesporu lepší, tím, že mi to do ucha četl pan Matásek to nepovažuji za ztrátu času, ale víc než průměrné hodnocení si dle mého názoru knížka nezaslouží.


MartinvonHau
16.01.2024 3 z 5

Zamjatin, Huxley, Orwell no a dobře, patří sem i Boyeová. V období před a po druhé světové válce vznikla řada dystopií a autorka přidává jednu z nich. Jak je povedená? Osobně se mi to četlo dobře, strávil jsem s knihou jen něco přes den. Ale na druhou stranu je to celé takové předvídatelné a neskutečným způsobem to sráží konec. Zatímco Zamjatin dává naději na změnu, u Orwella už není možná, tak Boyeová přináší co? Nějakou podivnou "sektu pomatenců" a asi naději, že systém se dá změnit nějakou vnitřní proměnou jednotlivce, či přesněji řečeno, když se opět proměníme v jednotlivce. Ale je to vágní a nedotažené. A znovu opakuji, ten konec je strašný, absolutně to neguje vše, co autorka postupně buduje. Silná naopak je v okamžicích, kdy ukazuje, jak osamocený je člověk v tak brutálně kolektivistické společnosti. Původně jsem chtěl dát čtyři hvězdy, za ten závěr jen tři (a možná jen dvě a půl). A na závěr pár slov k samotnému vydání. Četl jsem to z roku 1982 a fascinuje mě, že to mohlo v normalizačním Československu vyjít. A přemýšlím, proč toto přes cenzory prošlo a Orwell ne.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (43. týden)

18.10.2020


Citáty z knihy (3)

Ano strach. Neustále jsme zpřísňovali dozor - ale nezískali jsme pocit bezpečí, jak jsme doufali, naopak jsme čím dál bázlivější.


Kdo chce vidět vlastní ubohost, dokud ho k tomu někdo nedonutí! Aniž ho k tomu donutí lidé. Aniž ho k tomu donutí prázdnota a chlad.


Vím jenom, že chorobní rodiče a chorobní učitelé vychovávají ještě chorobnější děti, doku se chorobnost nestane normou a zdraví odstrašujícím příkladem. Z osamělých se rodí ještě osamělejší, z ustrašených ještě ustrašenější.


Kniha Kallocain v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených338x
ve Čtenářské výzvě39x
v Doporučených23x
v Mé knihovně222x
v Chystám se číst163x
v Chci si koupit33x
v dalších seznamech5x