Kavkazská tragédie: Ruské dobývání Kavkazu v letech 1783–1864 přehled
Vladimír Votápek
Kavkazský hřeben, ležící na okraji Osmanské říše a Persie, získal velký strategický význam na konci 18. století, kdy sem dosáhla ruská územní expanze. Carská armáda chtěla obsadit co nejvíce území, patřící jeho jižním sousedům a k tomu potřebovala zajistit bezpečný průchod horskými průsmyky. Trvalo téměř sto let než ruská vojska, spoléhající na početní převahu a vyspělé zbraně, přemohla odpor místních obyvatel, opírajících se o přírodní podmínky, hrdinství a odhodlání žít podle tradic svých předků. Klidnou, integrovanou částí ruského impéria se ale Kavkaz nestal nikdy a jeho dobývání, skládající se z řady tažení a mnoha bitev, je dodnes předmětem zaujatých diskusí a protichůdných výkladů.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kavkazská tragédie: Ruské dobývání Kavkazu v letech 1783–1864. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Knížka se velmi dobře četla, někdy to autor bral jen povrchně, jindy naopak až moc do hloubky (zejména u povstání Immáma Šamila). Škoda, že knížka má jen 264 stran a to ještě poslední strany tvoří medailonky hlavních postav a chronologie.
Sledujeme ruské dobývání Kavkazu, kdy Ruské impérium soupeří především s upadající Osmanskou říší a Persií. A do toho nepokojní obyvatelé by nejraději o svém osudu rozhodovali sami.
Velkým problémem jsou v knížce letopočty. Objevují se zde překlepy, například perský šáh je v jednom roce korunován a o pár vět se dozvídáme o jeho smrti cca o 80 let dříve. Také data založení některých měst jsou posunuta o rok o dva. V jednom medailonku ruského generála se zase o tři roky liší začátek vojenské kariéry. Jsou to drobnosti, ale těch nesrovnalostí v datech je tolik, že mi to nedodává pocit jistoty věřit všemu v knížce na 100 %.
Kolonizaci Kavkazu jsem znal jen z ruské beletrie, a ta byla nějaké objektivitě na hony vzdálená. Střízlivé a čtivé zpracování těchto událostí jsem proto uvítal. V krátkých kapitolách je popsána geografie Kavkazu a jeho historie osídlení, založení Kyjevské a Moskevské Rusy, války rusko-perské a rusko-turecké a povstání samotných národů Kavkazu. Poslední kapitoly jsou věnované rozpadu SSSR a medailonkům hlavních aktérů.
"Etnické čistky západního Kavkazu v době od konce murídské války do konce roku 1878 vyhnaly ze svých domovů přibližně dva miliony obyvatel, z nichž významná část během přesídlování zemřela."
Související novinky (1)
Knižní novinky (19. týden)
05.05.2019
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Kavkazská tragédie: Ruské dobývání Kavkazu v letech 1783–1864 v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 22x |
v Knihotéce | 34x |
v Chystám se číst | 8x |
v Chci si koupit | 12x |
Kniha je mírně nevyvážená. Úvodní kontext je zbytečně široký, je zde popisován mimo jiné samotný vznik ruské říše, což je téma velmi vzdálené kavkazským válkám. Celá první polovina knihy je pak věnována válkám Ruska s Osmanskou říší a Persií. Druhá polovina knihy je povrchní popis nekonečné řady bitev mezi povstalými národy severního Kavkazu a carskými jednotkami.
Chybí politický a společenský kontext, nebo je místy jen velmi letmo naznačen. Je to jen o posouvání hranic, budování pevností a vraždění. Není zde ani slovo o tom, jak byla ruská vojenská okupace vnímána národy jižního Kavkazu. Prostě byli obsazeni a hotovo, dál se to nijak nerozebírá.
Dalším nedostatkem knihy je, že se podle mého odhadu autor příliš spoléhá na hodnověrnost ruských historiografických zdrojů. Je jasné, že jiných než ruských zdrojů k těmto válkám asi moc není, jestli vůbec nějaké. Ale bylo by dobré aspoň zmínit, že údaje o počtech raněných a mrtvých mohou být silně zkreslené (je známo, že toto silné zkreslování má v Rusku tradici). Často se jedná o na první pohled těžko uvěřitelná čísla, řádově 10 a někdy i 100 (!) zabitých murídů na 1 ruského vojáka...
Na druhé straně je kniha napsána příjemně civilním a věcným stylem a díky rozdělení do kratičkých kapitolek se dobře čte.
Přes všechny výhrady jsem za knížku vděčný, mám teď aspoň hrubou představu o tom, co se na Kavkaze v 18. a 19. století dělo. V češtině je region Kavkazu velmi chabě historiograficky zpracovaný, takže díky za každý střípek...