Kniha túžob přehled
Sue Monk Kidd
Fiktívny príbeh nás prenesie do historickej Galiley, kde stretávame Anu, odbojnú a ambicióznu ženu s brilantnou mysľou a odvážnym duchom. Všetko sa pre ňu mení, keď jej do života vstúpi osemnásťročný Ježiš a ona sa stane jeho ženou. Autorka oživuje najväčší a najpodnetnejší príbeh ľudskej histórie. Usiluje sa zostať verná známym udalostiam, predstavuje ich však v aktuálnejšom šate. Vrchol rozprávačského umenia.... celý text
Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: 2021 , Tatran (Bratislava)Originální název:
The Book of Longings, 2020
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kniha túžob. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (27)
Dočetla jsem to, ale žádná bomba to tedy nebyla, místy jsem se musela přemáhat, abych knihu neodložila. Nejzajímavější a nejčtivější pazáže byly ze začátku, pak už se to nesnesitelně vleklo.
Věnovat se potenciální Ježíšově manželce by představovalo pro jakéhokoliv autora opravdovou výzvu. Sue Monk-Kidd ji však uchopila poněkud, mírně řečeno, nešikovně. Na knihu mě nalákalo kontroverzní téma, protože jak prostředí tehdejší Palestiny, tak osoba Ježíše a lidí kolem něj mě nikdy nepřestanou fascinovat. Bohužel mě nemile překvapil jednoduchý, až primitivní styl psaní. V důsledku toho kniha podle mě zaprvé naprosto postrádala atmosféru začátku letopočtu, zadruhé působily vystupující postavy i děj dost povrchně. Nešlo se vcítit do jejich starostí ani prožívat synopsi, která bezpochyby měla velký potenciál. Nakonec mě zklamala do očí bijící nepravděpodobnost většiny popsaných situací (např. když Ana otevřeně odmítla Héroda Antipu nebo jak se sama potulovala po kopcích). A vedle toho nereálný způsob uvažování tehdejších žen. Tematicky mi román připomněl knihu Utajená Magdalena od Ki Longfellow, s tím rozdílem, že Magdalena byla psána bohatým, hutným stylem plným informací. Autorka zde poskytla podrobný pohled na tehdejší filozofii, náboženství a společnost. Z ní jsem cítila, jako bych skutečně četla něco velmi starého. Knihu tužeb jsem raději v půlce odložila, protože se mi četba zdála jako ztráta času. Označovat ji za historický román považuju za urážku tohoto žánru.
Související novinky (2)
Knižní novinky (45. týden)
07.11.2021
Knižní novinky (22. týden)
30.05.2021
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Kniha túžob v seznamech
v Právě čtených | 4x |
v Přečtených | 128x |
ve Čtenářské výzvě | 16x |
v Doporučených | 13x |
v Mé knihovně | 132x |
v Chystám se číst | 153x |
v Chci si koupit | 38x |
Autorovy další knížky
2015 | Křídla ve větru |
2005 | Tajný život včel |
2021 | Kniha tužeb |
2006 | Trón morskej panny |
Jedná se o historický román odehrávající se v 1. století našeho letopočtu. Kniha má 5 částí.
Autorka uvedla, že „Tento román je sice smyšlený, ale prostřednictvím rozsáhlého průzkumu jsem se snažila dostát historickému, kulturnímu, politickému a náboženskému prostředí.“
Hlavní postavou je ANA, která se narodila v Galileji. Umí číst a psát. Má ráda psaní, a proto píše různé příběhy, které si schovává. Dovede si vyrobit také inkoust. Její rodiče ji chtějí, provdat za staršího vdovce, ale Aně se to vůbec nelíbí. V Nazaretu se setká s mladým mužem JEŽÍŠEM, do kterého se zamiluje, a vezmou se. Dále budeme sledovat jejich životy.
Oblíbil jsem si Aninu tetu JALTU, která ukrývá tajemství, o kterém se v průběhu četby dozvíte. Měl jsem také rád Aninu kamarádku TABITU, která ráda tancovala. Zajímavou postavou byl také JIDÁŠ.
Zajímavé byly také další postavy z duchovního života jako například JAN KŘITEL, pro něhož se nadchl Ježíš, anebo MAŘÍ MAGDALÉNA.
V knize se nacházejí smutné události, kterých mi bylo líto, protože mi na postavách záleželo. Samozřejmě jednou z nejtragičtějších událostí bylo, když byl ukřižovaný Ježíš.
Již první věty v knize čtenáře zarazí: „Jsem Ana. Byla jsem ženou Ježíše, syna Josefa Nazaretského.“
Myslím si, že zpracování této knihy bylo velmi náročné a navíc s přihlédnutím toho, že si autorka vyfabulovala, že Ježíš byl ženatý. Už to samo o sobě může být důvodem, proč někteří čtenáři můžou pohlížet na tuto knihu s jistým opovržením, nicméně já jsem přistupoval k této knize s otevřenou myslí. Autorka uvedla, že o Ježíšovi není žádný záznam od jeho dvanácti až do třiceti let.
Mám povědomí o tom, že Ježíš Kristus byl svobodný a přinesl oběť pro všechny lidi na světě. Kázal lidem a obracel se k Bohu. Autorka píše, že popsala Ježíše jako člověka. Chtěla, aby byl tento román o muži a ne o božím synovi. V 5. století byly přijaty doktríny, že Ježíš byl zcela lidský a zcela božský.
Dozvěděl jsem se další informace o životě Ježíše Krista. Nevím proč, ale myslel jsem si, že nemá sourozence, ale v knize je uvedeno, že měl několik bratrů (v knize JAKUB a ŠIMON) a sester (v knize SALÓME). Zajímavá pro mě byla alexandrinská knihovna, ve které se nacházelo obrovské množství písemností. Zajímaví byli také TERAPEUTI, což byla řeholní komunita sídlící u jezera Mareotis v Egyptě, kde se židovští filozofové oddávali modlitbám, studiu a alegorickému výkladu písma.
Autorka chtěla tímto románem poukázat také na to, že ženy hrály také důležitou roli v tomto období, i když měly méně možností se vyjádřit a seberealizovat.
Kniha je docela bichle, takže jsem měl obavy, jestli se mi kniha bude líbit, protože příběhy z tohoto období jsem moc nečetl a upřímně řečeno knihy z tohoto období nevyhledávám, ale nakonec se mi kniha líbila. Autorka píše čtivě a zajímavě a čtenář se může nad spoustou věcí zamyslet.
Osobně si však myslím, že Ježíš Kristus byl svobodný muž, a přestože v určitém období jeho života máme málo informací, nemyslím si, že by se ženou navázal nějaký vztah a oženil se. Autorka v knize uvádí, proč se rozhodla do příběhu zasadit ženu ANU po boku Ježíše.
Na počátku knihy se nachází mapa PALESTINA A EGYPT ZA DOB JEŽÍŠE. Kniha je pěkně graficky zpracovaná. Líbily se mi různé záznamy, ať už v podobě dopisů nebo různých příběhů, které jsou zobrazeny v rámečcích.
V závěru knihy se nachází AUTORČINA POZNÁMKA, ve které nám autorka sděluje informace o psaní této knihy a uvádí, co si vymyslela a co je pravda. Na úplném závěru se nachází PODĚKOVÁNÍ.
Kniha má pěknou obálku.
Citáty:
Jsem, který jsem.
Můžeme pochopit boží cesty, anebo ne: Má s námi Pán nějaký úmysl, jak tvrdí naše náboženství, nebo je na nás, abychom ho nalezli sami?
Hoď kamenem, kdo jsi bez viny.
Nevšímej si jich a nastav druhou tvář. Jejich srdce jsou kameny a v hlavě mají slámu.
Nemusíš k ní cítit lásku. Jen se pokus jednat s láskou.