Příběh vzácné tabatěrky přehled
Marie Macková
Komisař finanční stráže Eduard Plischek série
1. díl >
Ve druhé polovině 19. století byl kralický komisariát - coby pohraniční oblast - rájem všech pašeráků, kteří směřovali se svým zbožím do Pruska. A komisař finanční stráže Eduard Plischek se potýká nejen s pašeráky, ale také s případem podivné vraždy mladé ženy. Kromě toho má na starosti i své mužstvo, kterému se nevyhýbají běžné každodenní starosti či trable s láskou...... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Příběh vzácné tabatěrky. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (25)
Tuto sérii jsem nečetla podle pořadí, takže tento díl byl pro mě vlastně posledním. Musím říct, že jsem ráda, protože konec mi seděl víc, než závěr celé série. Jako v ostatních knihách s komisařem Plischkem se mi líbilo popsání atmosféry příhraničního městečka v 19. století i s typickými postavičkami, ale také problémy této doby. A když se k tomu přidá pašování a vražda je z toho skvělá detektivka.
Měla jsem velká očekávání, už kvůli tomu, že autorka je historičkou a 19. stoletím se zabývá. S čím jsem byla naprosto spokojená, byl popis prostředí a doby. Přečetla jsem již několik románů, odehrávajících se v minulosti, ale pouze v tomto případě jsem měla pocit, že byla doba i prostředí vylíčeno maximálně věrohodně, a stále přemýšlím, jak se to autorce povedlo.
Co mě nemile překvapilo, byl trochu těžkopádný styl psaní. Text v některých částech připomínal spíše odbornou publikaci - paradoxně ale ne ty části, které zmiňovaly říšské zákony apod., ale naopak ty, které jsou běžnou součástí beletristického textu, ne-li jeho přímou nutností.
Některá souvětí byla příliš dlouhá, významově navíc téměř postrádala smysl, protože v nich autorka kombinovala mnoho různorodých a nesouvisejících informací. V takových případech by bylo lepší věty zjednodušit. Také stylistická úprava mi především zpočátku připadala nedostatečná, chvílemi jsem měla pocit, jako kdyby text žádnou editací vůbec neprošel. Gramatických chyb jsem si nevšimla žádných, v několika případech se ovšem opakovala slova (v paměti mi zůstaly především po sobě jdoucí věty, v nichž autorka použila vícekrát slovo "ale"). Nejsem si jistá, jestli text před jeho vydáním četl ještě někdo jiný, některé pasáže ale vypovídají o opaku. Určitě by nebylo od věci, kdyby editor upozornil autorku, že některé pasáže by bylo vhodné napsat jinak. Z těchto důvodů se mi tedy kniha nejprve nečetla nejlépe, což ale postupně se rozvíjející zápletka vynahradila.
Předcházející komentáře čtenářů upozorňovaly i na pomalé tempo příběhu. S tím naopak vůbec nesouhlasím. Vlastně bych ocenila, kdyby byl příběh o něco delší a autorka nám prostředí městečka v 19. století popsala více. Proto se těším, až se dostanu k jejím dalším (nejen) beletristickým knihám.
Související novinky (1)
Připravované knižní novinky (16. - 22. 2.)
15.02.2015
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Příběh vzácné tabatěrky v seznamech
v Přečtených | 82x |
ve Čtenářské výzvě | 12x |
v Doporučených | 2x |
v Mé knihovně | 86x |
v Chystám se číst | 46x |
v Chci si koupit | 6x |
(SPOILER) V Králíkách jsem nedávno byla, takže jsem se dokázala do příběhu docela pěkně ponořit, a to i díky autorce, která dokázala vykreslit maloměstské prostředí 19. století velmi barvitě včetně zajímavých postav. Detektivní zápletka byla dost přímočará, žádné překvápko ani významný zvrat na konci se nekonal, o to byl příběh civilnější a uvěřitelnější. Vlastně mě o dost víc, než kdo zabil Bety, zajímalo, zda to dá Eduard s paní Rosou dohromady a jestli si Badalowsky namluví její dceru. Už se těším na pokračování.