Kořist a žold 1396 přehled
Jaroslav Ráček
Na Moravě ustávají boje mezi znesvářenými markrabaty a rytířům, doposud bojujícím na jedné či druhé straně, dochází, že se budou muset poohlédnout po jiném zdroji obživy. Vydají se Jan Sokol z Lamberka a Hynek Suchý Čert z Kunštátu a Jevišovic znovu na lapkovskou dráhu, či se naopak postaví na stranu těch, co hledají ochranu před loupeživými hordami? A zůstanou loňské roztržky s řádem německých rytířů bez následků, nebo si to křižáci nenechají líbit? Myslet si, že se začátkem mírových jednání utichne v zemi řinkot zbraní, by bylo naivní.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kořist a žold 1396. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
První díl se mi hodně líbil a byl jsem zvědavý na ten druhý. Děj navazuje na předchozí knížku, ale dá se to číst i samostatně. Zase je to o Janovi z Lamberka a Hynkovi z Jevišovic. Víc se tu objevuje i Vok z Holštejna. Přibyly další postavy a dějové linky se hezky proplétají. Oproti první knížce, kde se pátralo, ve druhém díle se víc loupí a válčí. Dávám palec nahoru.
(SPOILER)
I druhý díl o osudech Hynka Suchého Čerta a Jana Sokola z Lamberka je plný děje a akce a do popředí se nám dostává i rodina pánů z Holštejna kteří spolupracují s Hynkem a Janem Sokolem v jejich bojích proti řádu Německých rytířů a jejich spojencích z Moravy i Rakouska. Zúčastníme se oblehání dvou hradů, v jednom případě jako oblehatelé, a v druhém jako obránci, a já se stejně jako u prvního dílu divím jak se to vše vešlo do díla které má jen 166. stran, jiní autoři by na to potřebovali minimálně dvojnásobný počet stránek.
Mimochodem se zde dozvíme jak nejspíš zemřel vévoda Jan Zhořelecký, bratr Václava IV. a Zikmunda Lucemburského a kdo za tím stál, no a nezbývá než si počkat na pokračování.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Kořist a žold 1396 v seznamech
v Přečtených | 3x |
v Knihotéce | 1x |
Cena knihy byla tak nízká, že jsem si bohužel koupil oba díly. Autor pokračuje ve vytváření alternativní historie, i když od roku 1396 se už jméno Jana Sokola z Lamberka začíná objevovat v dochovaných písemnostech. V doslovu autor neuvádí, z jakých historických faktů vycházel, zřejmě aby nemusel napsat, že celý děj knihy je jeho literární fantazie. V roce 1396 totiž Jan Sokol v jižních Čechách pokračoval v záškodnické válce proti Rožmberkům a na Moravě spolu se starším a mladším Vokem z Heraltic a se svými lapkovskými družinami drancovali církevní statky brněnské, olomoucké a kroměřížské kapituly, za což byli dáni biskupem Mikulášem z Riesenburka do klatby. Ty 3* jsou za dobrodružný příběh, který se čte dobře.