Kronika stoleté války přehled
Jean Froissart
Výbor z prvních dvou knih rozsáhlého díla francouzsky píšícího kronikáře věnovaného anglo-francouzskému válečnému konfliktu, stoleté válce ve 14. a 15. století – zahrnuje léta 1325–1382. V pestrém kaleidoskopu soubojů, bitev, dvorských intrik a lidových povstání přibližuje politické a válečné dění v západní Evropě a přitom neopomíjí ani dějiny českého království za panování Jana Lucemburského, Karla IV. a Václava IV. Část nákladu brožovaná.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kronika stoleté války. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (5)
Nebyla to špatná kniha, ale je fakt, že se lidé musí v dějinách stoleté války vyznat. Byla to spíše oslava rytirstvi. A především dost pro anglicky psaná kronika - napr. Povstani v Anglii bylo popisováno na 10 stranách a francouzske povstání jen na 3 stranách. A take bych dodala, ze zde bylo dost popisovany konflikty mimo velkou válku - např. Kastilie, Flandry,...
Tato kniha by se mohla jmenovat Froissartova kronika rytířství stoleté války, čímž by bylo řečeno přesně to, co vás na jejích stránkách čeká. Svědectví soudobého pozorovatele - nebo spíš reportéra - má bez pochyb velkou cenu co do faktografie, tak i vhledu do tehdejší společnosti. Problém je, že - stejně jako mnoho reportérů - si Froissart vybírá, co a jak o věci řekne a co vynechá. Navíc, pokud není čtenář v tématice alespoň trochu zběhlý, bude v knize značně bloudit. Osobně jsem až bolestivě cítil absenci jmenného rejstříku či jiných "berliček", bez nichž se kniha stává těžko stravitelnou a práce s ní vysoce náročnou. Díky tomu se pak těžko rozhoduje, jak ke kronice vlastně přistupovat.
Autorovo vyprávění má však i světlé chvilky. Hlavně když se člověk začte do oněch rytířských příhod o obléhání nebo cti, která se dnes nevídá a člověk sotva věří, že to takto někdy fungovalo. Pro mě, jako milovníka ostrovů, je pak naprosto nedocenitelnou částí popis povstání Wata Tylera, kteréžto události je v knize poměrem vyhrazen největší prostor.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Kronika stoleté války v seznamech
v Přečtených | 25x |
v Doporučených | 1x |
v Mé knihovně | 47x |
v Chystám se číst | 13x |
v Chci si koupit | 3x |
v dalších seznamech | 1x |
Rozmarné vyprávění, ke kterému napsali přesné komentáře Kozel a také Ronnie68. Jenže je to všechno popsáno ve stylu pohádek a jak to bylo doopravdy si musíme přečíst jinde. Mám na mysli další skvělou knihu od Jiřího Kovaříka - Rytířské bitvy a osudy - část III - Čas stoleté války. Jiří Kovařík Jeana Froisarta často cituje, ale také vše uvádí do širších souvislostí a na pravou míru. Těžko se mohlo od dobového "reportéra" ve službách anglických králů očekávat, že bude popisovat ve skutečnosti jejich řádění ve Francii, vraždění, loupení a ničení a musel se držet stranou i v případě Francouzů, kteří se chovali samozřejmě úplně stejně. Jediní, kdo dostávaJÍ u Froissarta trochu v tomto směru "za ucho", jsou loupeživí Skotové.
Kniha je napsána (či spíše do češtiny převedena) dobře, čtě se snadno a jako podklad k onomu Kovaříkovi je skvělá. Ale jedná se o obsáhlé vyprávění (i když je kniha vlastně dost malá) a bez alespoň středoškolských dějin středověké Evropy se v ní čtenář bude orientovat dost nesnadno. Takže než první kniha k přečtení (jako se to stalo kdysi mně) je lepší ji brát spíš jako doplněk. V porovnání s popisem některých událostí z novější literatury je komické, jak je možné některé věci napsat, nelhat, ale také nenapsat čistou pravdu.