Legendy o smrti přehled
Anatole Le Braz
Legendy o smrti u armorických Bretonců. Zjevení předsmrtná, zjevení posmrtná, pohřbívání, peklo a jiné ve vyprávěních zaznemenaných keltským folkloristou, s odkazy na odbornou i jinou literaturu.
Literatura světová Pověsti
Vydáno: 1996 , Zvláštní vydáníOriginální název:
La Légende de la Mort, 1893
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Legendy o smrti. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Shodou okolností vyšly v roce 1996 hned dvě knížky o bretaňských smrtných legendách, tato ve výboru Anděly Muzikářové a druhá ve výboru Zdeňka Hrbaty. Alespoň je vidět, jak kulturně nespoutaná a divukrásná byla léta devadesátá; dneska by se něco takového dostalo na trh jen s obtížemi, zmlsaný čtenář si žádá trochu jiný druh revenantů, než s jakými se setkáváme tady.
Příběhy (i když byly tu a tam bretonskými vypravěči převzaty odjinud a pouze upraveny) vystihují ducha oblasti velmi přesně: země mlh, lesů, hřbitovů a malými rozdíly mezi šlechtou a prostým lidem. A samozřejmě hluboký katolicismus, ten dýchá ze všeho. Bretaň byla (společně se slavnou provincií Vendeé) výspou šuanismu a heslo "Feiz ha Breiz" (víra a Bretaň) mluví za vše. Keltské národy mají ke zbožnosti vůbec překvapivě blízko - byli to koneckonců právě Irové a Skoti, kteří prostřednictvím svých mnichů kulturně kolonizovali Evropu po raněstředověkém zhroucení.
Svébytnost a půvab Bretaně se krásně demonstruce v amalgámu křesťanství a pohanství - tak to bylo u méně vzdělaných vrstev samozřejmě vždy a faráři se po stovky let marně snažili vykořenit pozůstatky různých nadpřirozených představ. Ne, že by to tak do jisté míry nebylo všude, ale v Bretani je to spojení obzvláště přirozené a samozřejmé. Moje oblíbená legenda vypráví o duších nekřtěňátek, které se proměnily ve veverky a rozsápaly matku vražednici.
S keltským folklorem má kniha společné to, že to keltský folklor samozřejmě je - příběhy si vyprávěly osoby žijí na keltském území, s keltskými geny a mluvící keltským jazykem. Nevidím důvod, proč bychom za "pravé a nefalšované" lidové vyprávění měli považovat jen to, co kolovalo mezi lidmi před dvěma tisícovkami let. Stejně to byla už pošpiněná verze příběhů starých tři tisíce let, nebo ne? Písmo dorazilo až s příchodem křesťanství a i tak nikdo neviděl velkou potřebu zapisovat pověry, pohádky a strašidelné historky - ty si přece všichni pamatovali. Le Braz to zachránil na sklonku 19. století, kdy už vypravěči pomalu vymírali. Kromě toho asi není pochyb o tom, že se v předkřesťanské i křesťanské době folklor mnohokrát proměnil, koneckonců ani starci to nevyprávěli pokaždé stejně. Nebyli to Indové, aby si pamatovali všechno zpaměti. V orální lidové tvořivosti neexistuje žádný originál, jen změť mnoha různých, neustále se proměňujících verzí. Takže buďme rádi alespoň za to, co zachytil Le Braz.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Legendy o smrti v seznamech
v Přečtených | 15x |
v Knihotéce | 4x |
v Chystám se číst | 8x |
v Chci si koupit | 2x |
Část díla
Glaoud-ar-Skanv
Hrobníkův příběh
Jean Carré
Matka, která příliš oplakávala svého syna
Příběh Marie-Job Kerguénouové
Autorovy další knížky
1996 | Legendy o smrti |
1996 | Ankou – legenda o smrti v dolní Bretani |
1937 | Noc ohňů |
Zaujímavý zberateľský počin. Tento preklad je síce iba výberovkou, ale povedala by som, že pomerne bohatou, hlavne vtedy, keď človek podrobne číta aj všetky poznámky. Bretónsko s jeho starými zvykmi, jazykom a obyčajami vloženými do katolíctva, bolo určite veľmi zaujímavým krajom.