Levohradecká povídka a jiné prózy přehled

Levohradecká povídka a jiné prózy
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204446/mid_levohradecka-povidka-a-jine-prozy-iLH-204446.jpg 5 3 3

Povídky jsou věnovány bojům sedláků proti panským utiskovatelům. Ve všech povídkách našeho výboru jde tedy o boj za svobodu a spravedlnost.

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Levohradecká povídka a jiné prózy. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (2)

JulianaH.
31.01.2019 5 z 5

Jsem si vědoma, že nehodnotím objektivně, ale já jinak nemůžu. Mám autora příliš ráda jako člověka.
Tím neříkám, že knížka je špatná. Problém vidím spíš v tom, že postavy se ve většině autorovy tvorby opakují, mívají jen odlišná jména (zbožná a statečná dívka, moudrý prorokující stařec atd.). Zvláštní mi také přijde autorův krutý cynismus vůči Němcům, Maďarům a "zrádcům", který by mě nepřekvapil u pouhého buditele, ale Třebízský byl přece katolický kněz.
Jinak jsou autorovy prózy včetně této silně lyrické, vášnivě melancholické a nabité náboženským a vlasteneckým patosem. Vycházejí z Třebízského dětství, kdy se dozvídal místní historické pověsti od tatínka a kdy hltal kroniky.

Etvel
28.06.2017 4 z 5

Silně vlastenecké povídky, zabývající se tak trochu jinak, lidštěji, obdobím předbělohorským, bělohorským a pobělohorským. Použit nádherný starý český jazyk a spousta slov, kterým už dnes porozumí jen málokdo.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Levohradecká povídka a jiné prózy v seznamech

v dalších seznamech1x