Máj přehled
Karel Hynek Mácha
Máj je lyrickoepická skladba Karla Hynka Máchy vydaná roku 1836. Bývá považována za vrcholné dílo českého literárního romantismu. Obávaný vůdce loupežníků Vilém zabil svého soka v lásce, aniž však věděl, že je to jeho vlastní otec, který ho v dětství vyhnal z domu. Vězeň Vilém v noci před popravou přemýšlí o svém osudu, loučí se s životem a vzpomíná na svou milou Jarmilu. Svou vinu odmítá, sám sebe vidí jako oběť sobeckého, nemilujícího otce. S Vilémem soucítí též žalářník, zdrcený tím, co mu o sobě Vilém vyprávěl. Po hodinách plných samomluv, kde vystupuje smrt jako definitivní konec života, je nešťastný otcovrah brzy ráno odveden na popraviště, doprovázen modlícím se davem. Uprostřed májové přírody se v slzách loučí s milovanou zemí. Tomuto příběhu předcház scéna, v níž Jarmila marně čeká za májového večera na Viléma a dozvídá se o jeho osudu. V závěrečném zpěvu přichází na místo popravy poutník Hynek, kterého zasáhne, když uvidí kostlivce v kole a ztotožňuje se s Vilémem.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Máj. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (639)


Další kniha, kterou jsme musela povinně louskat na škole. Nečetla se mi nejlíp, nebyl to styl, který bych vyhledávala a ani dnes to není jinak. Vnímám jí jako dílo někoho, kdo byl nějak významný naší literatuře, ale to je tak všechno.


Některé pasáže (a moc jich není) zná nebo slyšelo spousta z nás. Báseň je napsána velmi obšírně, velmi barvitě. Pro někoho ale velmi zdlouhavě a rozplizle. A tak nějak to cítím já.
Související novinky (5)
Náměsíčník, Ztracená koruna a další knižní novinky (48. týden)
24.11.2024
Vychází nové vydání Máje s ilustracemi Míly Fürstové
06.11.2023
Pohřbení andělé, Závěj a další knižní novinky (44. týden)
29.10.2023
Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Ocenění knihy (1)
2004 -
Nejkrásnější české knihy roku
(Bibliofilské tisky – 1. místo)
Kniha Máj v seznamech
v Právě čtených | 51x |
v Přečtených | 11 490x |
ve Čtenářské výzvě | 1 822x |
v Doporučených | 254x |
v Mé knihovně | 1 244x |
v Chystám se číst | 252x |
v Chci si koupit | 62x |
v dalších seznamech | 79x |
Štítky knihy
láska smrt zfilmováno Karel Hynek Mácha maturita romantika čeští básníci poema česká poezie klasická literaturaČást díla
![]() |
Abelard Heloise |
![]() |
An den Gräbern der Freunde |
![]() |
An der Friedhofe |
![]() |
Básně bez nadpisů a zlomky |
![]() |
Bez nadpisu (1) |
Autorovy další knížky
1954 | ![]() |
2012 | ![]() |
1981 | ![]() |
1959 | ![]() |
1930 | ![]() |
Nejsem milovníkem K. H. Máchy, nepřesvědčil mě Máj ani Márinka, ale není to nic, co by se nedalo přečíst. Možná s věkem dozraji k hlubšímu pochopení těchto děl a zamiluji si je. Zatím je to pro mě jen dílo, které jsem četla k maturitě a to několikrát, abych porozuměla tomu, co se snaží sdělit.