Marie Baťová – první dáma Zlína přehled

Marie Baťová – první dáma Zlína
https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57815/marie-batova-prvni-dama-zlina-57815.jpg 4 28 28

Baťa byl nesporně nejvýznamnějším československým podnikatelem, jemuž se povedlo oslovit svým zbožím – ale i svými lidmi – úspěšně celý svět. Víme ale něco o jeho ženě? Marii Baťové? Matce Tomáše Bati juniora, jenž nás nedávno opustil? Úspěchy obou spočívaly i v tom, že si uměli vybrat a vychovat talentované spolupracovníky. Tomáš Baťa to uměl nesporně uplatnit i při volbě manželky, tehdy o sedmnáct mladší Marie, vídeňské Češky narozené v rodině c.k. dvorního bibliotekáře. Vzdělaná mladá žena s nejlepšími školami vládnoucí třemi jazyky si - přesazena do napůl ještě valašské vesnice, napůl už industriálního Zlína - měla nejspíše zoufat. Namísto toho si jej zamilovala a stala se tam úžasnou osobností vyvažující racionalitu svého muže a zvládající s diplomatickou citlivostí i ty nejožehavější problémy. Nebylo jí ještě čtyřicet, když Tomáš havaroval s letadlem a ona zůstala sama. A zanedlouho čelila další výzvě: poté, co se v předvečer války dostala šťastně do Kanady, musel kvůli hrozbě zabavení majetku Němci někdo z rodiny nazpět do protektorátu. Dobrovolně to na sebe vzala právě Marie a jako svého druhu rukojmí pak prožila celou válku ve Zlíně, pomáhajíc rodinám popravených a zatčených. Dáma, jež pomohla financovat Slovenské národní povstání? – Že jsme o tom v životě neslyšeli? – Nebylo divu, předchozí režim, jenž u nás Baťu znárodnil, ba přejmenoval i Zlín, měl na jméno Baťa spadeno. Tím spíše, že všude jinde na světě zůstalo stejně úspěšným. I na tom měla svůj podíl, když se jí po válce podařilo uniknout a shledat se po letech se synem, spatřit vyrůstat vnuky. Je to román? - Není? - Těžko rozhodnout. Mluví se tam přímou řečí, postavy přemýšlejí, milují, nenávidí, to vše svázáno mantinely doby a nemilosrdným odchodem pamětníků. Je to čtivý pokus, jak seznámit národ, jenž nemá mnoho hrdinek, s jednou z nich. Opravdu jich nemáme tolik: Boženu Němcovou, Emu Destinovou, Miladu Horákovou, Martinu Navrátilovou … - Je škoda nevědět o další.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Marie Baťová – první dáma Zlína. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (14)

DomYell
23.10.2024 4 z 5

Vetsina svetla se upira na muze od Batu, ale byla tu i zena. Nebylo snadne stat vedle slunce a nespalit se, ale pani Marie to dokazala. Chybi mi v knize vice o jejim osudu po emigraci.

soukroma
21.02.2022 5 z 5

Nesmírně cenná kniha, ale také nesmírně smutná kniha. Není to "jen" životopis manželky zakladatele Baťova světa, geniálního podnikatelského i vpravdě sociálního impéria, ale jsou to dějiny naší země - od Rakouska-Uherska, přes první světovou válku a nově se vyloupnuvší Československo a podnikatelským vizionářům nakloněné první republiky, záhy otřesené světovou hospodářskou krizí a prvními dusajícími hordami za řevu jednoho nýmanda (a přitom teď nám za humny vyskakuje stále výš a důrazněji další skřet a jako pravý otesánek chce a chce a chce víc a hrozí nám další válka...). Celá hrůza předválečná a válečná a zde na konkrétních případech i řada hrůz těsně poválečných, už jen našich - zrádci, udavači, zloději, nemakačenkové konečně dostali moc a získat cizí majetek už bylo v jejich očích jaksi zákonité, na to přece měli nezadatelné právo! (jak majitele/akcionáře z továrny prostě "vyhodili", ještě dávno před znárodněním...). Postupné změny doma, ve Zlíně, celé zemi, Evropě i ve světě, ukázané na životě jedné ženy a jednoho podnikatelského zázraku.
První polovina byla fascinující a povzbuzující, druhá už pak ubíjející, frustrující, neuvěřitelně drsná a skrznaskrz smutná . Ale právě proto asi nutná, pro nás všechny, kteří tuto dobu neprožili a dostávali o ní zcela zkreslené informace, desítky let. Stejně jako o Baťovi. Čtenář jako já skřípe zuby a slzy ukápnou, ale ví, že je to k ničemu, a co hůř, ví, že situace se může opakovat a že s tím jednotlivec udělá jen velice málo.


rakakan
26.11.2021 5 z 5

Pěkná kniha, i když jsem si zpočátku nemohla zvyknout na styl psaní. Jako "komunistické" dítě jsem se o Baťovi a jeho rodině moc nedozvěděla. Po přečtení jsem zjistila, že když přijedu do Zlína, budu se muset více rozhlížet než doposud. Nechodit nevšímavě kolem kina, které bylo ve své době největší v Evropě. Projít se a porozhlédnout beze spěchu. Uvědomit si, že Zlín byl kdysi vzorem pro Chicago, Švýcarsko, Vídeň a další vyspělé země.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Marie Baťová – první dáma Zlína v seznamech

v Právě čtených3x
v Přečtených44x
ve Čtenářské výzvě11x
v Doporučených4x
v Knihotéce13x
v Chystám se číst20x
v Chci si koupit4x
v dalších seznamech2x