Medicína mezi jedinečným a univerzálním přehled
Sylva Fischerová , Aleš Beran
Publikace si klade za cíl představit jedinečný charakter medicíny jakožto disciplíny rozkročené jak ve sféře přírodních, tak humanitních věd a pohybující se sice na bázi všeobecně platných zákonů, zároveň však ustavičně konfrontované se singularitou v podobě jedinečné a neopakovatelné osobnosti každého pacienta, ale přirozeně také lékaře. Téma je nasvíceno různými aspekty, které představují vztah mezi zdravím a nemocí, mezi pacientem a lékařem, mezi medicínou a ostatními vědami, mezi teorií a terapií, mezi individuálním terapeutickým přístupem založeným na osobní zkušenosti, empatii a intuici a "nezaujatým" či "objektivním" přístupem lékařské vědy. Jednotlivé studie, jejichž autory jsou renomovaní badatelé a lékaři stejně jako začínající vědci, objímají široký časový záběr od Hippokrata po současnost a nabízejí pohled filosofie i historie lékařství, antropologie a epistemologie, a také mimořádně zajímavé reflexe ze sféry současné lékařské praxe (psychiatrie, geriatrie, systémové medicíny); tato reflexe se mnohdy dotýká samotných základů fungování současného biomedicínského komplexu.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Medicína mezi jedinečným a univerzálním. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Medicína mezi jedinečným a univerzálním v seznamech
v Přečtených | 1x |
v Mé knihovně | 1x |
v Chci si koupit | 1x |
Problém byl v minulosti definován celkem jasně: jak může lékařství, jehož cílem je léčit jedince, tedy je praktickou disciplínou zaměřenou na partikulární, být zároveň vědou, respektive poskytovat vědění, mezi jehož charakteristiky patří obecnost. Jeden můj kamarád chirurg to vystihl krásně: přál bych si, abych měl nějaký plánek, jako u auta, který by byl platný pro všechny kusy daného modelu. Místo toho se vždycky setkám s něčím, co jsem nikdy neviděl a na plánku zakresleno nebylo.
K tomuto tématu by se měli vyjadřovat autoři, jejichž studie najdeme ve sborníku. Některé příspěvky kolem toho jen spíš krouží nebo se dotýkají jakoby tečnou, např. D. Tomíčka o remedium universale,nebo L. Čermákové o léčivých účincích rostlin, ale i tak jsou velmi zajímavé. Jiné jdou více k věci, K. Theina o lidské přirozenosti a její rozmanitosti, nebo vlastní úvod M. Petříčka o "události jedinečného".