Město & město přehled

Město & město
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414161/bmid_mesto-a-mesto-AsW-414161.jpg 4 258 258

Když je v pozoruhodném a dekadentním městě Beszel kdesi na okraji Evropy nalezeno tělo zavražděné ženy, vypadá to jako všední případ pro inspektora Tyadora Borlúa z Oddělení těžkých zločinů. Ale jakmile se Borlú pustí do pátrání, důkazy začínají napovídat, že je na stopě konspiraci mnohem podivnější a nebezpečnější, než si jen dokázal představit. Brzy se v ohrožení ocitne nejen on, ale i jeho rodina. Borlú musí navštívit jedinou pozemskou metropoli a jeho cesta vede skrze krajně neobvyklé hraniční pásmo. Jde o putování stejně tak duševní jako fyzické, o posun ve vnímání, vidění neviděného. Cílem je sousední bohaté a prosperující město Ul Qoma, s nímž Beszel již dlouho soupeří. Město a město je detektivním příběhem s odstíny Franze Kafky, P. K. Dicka, Raymonda Chandlera a románu 1984.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The City & the City, 2009

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Město & město. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (47)

Bakana
20.09.2024 2 z 5

Nějak moc mě to nechytlo. Myšlenka dvou měst na jednom místě s tím, že obyvatelé mají vidět jen jedno z nich mi tedy přišla zajímavá a neotřelá.
Ale jako detektivka spíš podprůměrné, dost nepřehledné, konec mě vůbec nenadchl.

Penicuik333
02.09.2024 2 z 5

Za mě velmi nepřehledná kniha, která mi vlastně do konce unikala. Moc se mi líbil motiv města a města a jeho rozvíjení, ale zbytek byl frustrující, nesrozumitelný a nepostizitelny. Ale třeba právě to bylo autorovým záměrem

Samu.el
24.06.2024 4 z 5

--- Toto sú pasáže z mojej recenzie, ktorú nájdete hore v sekcií pod popisom knihy ---

Město & město - kombinovanie žánrov, ktoré sa autorovi opäť podarilo.

Mesto a mesto je počin, ktorý dokáže osloviť ako skalného fanúšika fantastiky, tak detektívok, alebo bežného čitateľa, pre ktorého sú toto nové žánre.
Talent Miéville je vidieť tým jasnejšie, čím je kniha ambicióznejšia… Mesto a mesto nemá také ambície ako iné jeho diela, ale zato vie osloviť širšie spektrum čitateľov. Napriek tomu je tu jasne vidieť jeho nadanie a predstavivosť.

Pod povrchom románu je metafora o výchove a naučenom vnímaní sveta, rovnako ako o slobodnom pohľade na svet s otvorenou mysľou.

Kniha je často skloňovaná, ako ideálna prvá kniha od autora...
Pre fanúšikov detektívok, ktorý by chceli skúsiť niečo nové knihu odporúčam. Ak ste fanúšikom fantastiky a chcete sa zoznámiť s autorom, odporúčam siahnuť po niečom odvážnejšom ako napríklad Král Krysa (2006).

--- viac v recenzii ---

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (4)

2010 - Arthur C. Clarke Award
2010 - World Fantasy Award (Novel)
2010 - Locus Awards (Best Fantasy Novel)
2010 - Hugo Award (Best Novel)

Kniha Město & město v seznamech

v Právě čtených8x