Mezi nebem a zemí přehled
Antonín Líman
Antonín Líman (1932), japanolog, čestný profesor japonské literatury na Torontské univerzitě, se v sedmi kapitolách své knihy vydává po stopách „utopických projektů na Západě a v Orientu“ a jako japanista se soustřeďuje především na základní mýty, rituály a představy onoho světa v japonské kulturní tradici. Jako člověk narozený v Čechách a žijící dlouhá léta v Kanadě konfrontuje japonskou duchovní zkušenost s obdobnou zkušeností evropskou a americkou. V tomto střetávání různorodých kultur vykrystalizovalo jeho poznání, že „člověk odedávna touží žít v čistém, čerstvém a požehnaném kosmu. Ráj, který hledal, je vlastně tento svět, vrácený své původní kráse a čistotě.“... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mezi nebem a zemí. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)

Výborná kniha na pomezí eseje a kulturologické studie. Líman dokáže přesně vyhmátnout ten konkrétní prvek, který je určující pro identitu toho kterého národa. Zajímavé bylo především srovnání některých japonských určujících kulturních fenoménů a rituálů s některými (až pohanskými) kulturními pozůstatky evropskými, potažmo českými. Doporučuji.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Mezi nebem a zemí v seznamech
v Právě čtených | 2x |
v Přečtených | 19x |
v Doporučených | 2x |
v Mé knihovně | 11x |
v Chystám se číst | 21x |
v Chci si koupit | 4x |
v dalších seznamech | 2x |
Autorovy další knížky
2011 | ![]() |
2011 | ![]() |
2000 | ![]() |
2008 | ![]() |
2001 | ![]() |
Doplněk pro Krajiny japonské duše - eseje o literatuře, filmu, mýtech a rituálech. Může posloužit jako úvod pro japanologická studia, ale zaujme i laické čtenáře.