Mindf*ck: Cambridge Analytica a plán na zničení světa přehled
Christopher Wylie
V roce 2016 výsledky referenda o brexitu šokovaly svět. Nikdo ale tehdy nevěděl, že se na tomto vítězství podílela také společnost Cambridge Analytica. Ta vznikla jako nástroj k zahájení ideologického útoku Steva Bannona na Ameriku a brexit, stejně jako předchozí operace v Africe či Karibiku, pro ni posloužil jako generální zkouška. Spojila psychologický výzkum se soukromými facebookovými daty a vytvořila tak neviditelnou zbraň, která měla moc měnit to, co voliči považovali za realitu. Stačilo odhalit dlouho potlačované napětí a přilít do něj trochu benzínu, aby došlo k explozi, jež v roce 2016 vyvrcholila americkými prezidentskými volbami. Whistleblower a bývalý ředitel výzkumu Cambridge Analytica Christopher Wylie pomáhal tuto mocnou zbraň vybudovat. Nakonec ho ale výčitky svědomí přiměly, aby proti své firmě veřejně vystoupil, čímž odstartoval, byť za cenu velkých osobních obětí, nejrozsáhlejší vyšetřování nezákonného ovlivňování voleb v dějinách. Ve své zpovědi odhaluje skutečný příběh britského referenda o vystoupení z EU, Bannonovy americké revoluce a celosvětového zločinu proti demokracii. Mnohem více než o brexitu či Donaldu Trumpovi je ale tato kniha o tom, jak snadné je s pomocí osobních dat, jež o sobě neustále v online prostoru trousíme, nahlédnout do lidských myslí a prostřednictvím moderních technologií s nimi manipulovat.... celý text
Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy Technika a elektro
Vydáno: 2021 , Argo , DokořánOriginální název:
Mindf*ck. Inside Cambridge Analytica's Plot to Break the World, 2019
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mindf*ck: Cambridge Analytica a plán na zničení světa. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (7)
Knížka bezesporu zajímavá a hluboce záslužná, ale styl mi nějak nesedl. Bylo pro mě strašně těžké se k ní vracet. Možná to bylo způsobeno závažností tématu a jeho složitostí. Kdo ví, každopádně k přečtení doporučuju všema deseti, jen čtení to není vůbec snadné.
Nechci vypisovat o čem šíleném kniha vlastně je a co všechno CA způsobila. To je doslova (byť bulvárně) mindfuck..
Spíš ke knize obecně - nelze se ubránit dojmu, že kniha byla nakladatelstvím/editorem hodně tlačena do univerzální formy pro co nejširší možné spektrum čtenářů. Já osobně bych uvítal méně módy, klidně i méně osobních příběhů a zážitků jednotlivých figurantů a ocenil bych naopak rozšíření technického rozměru knihy, hlubší popis technik CA a jejich jednotlivých zjištění.
V každém případě ale 5/5 a je to jedna z mála knih, kterou bych doporučil vlastně skoro každému.
Související novinky (1)
Knižní novinky (24. týden)
13.06.2021
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Mindf*ck: Cambridge Analytica a plán na zničení světa v seznamech
v Právě čtených | 3x |
v Přečtených | 37x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Doporučených | 4x |
v Knihotéce | 24x |
v Chystám se číst | 60x |
v Chci si koupit | 25x |
v dalších seznamech | 2x |
Štítky knihy
propaganda bezpečnost na internetu whistleblowing brexit technologický rozvoj vládní sledování občanů (surveillance)
Očima čtenáře, který se snaží více dozvědět o problému "Velkých dat" se nějaké zásadní překvapení nekoná. Tedy aspoň já jsem měl pocit, že se to děje přesně tak, jak si představuji, že by se to dít mohlo. Už není ani s podivem, jak je dnes jednoduché získat přes sociální sítě o komkoliv informace, které společnosti typu Cambridge Analytica dokáží využít (v horším případě zneužít) ke komerčním účelům.
Co s tím? Odpojit se, nepohodlné pro uživatele. Regulace, nepohodlné pro vlády. Těžko radit.
No a z pohledu wistleblowerova příběhu, jsem měl při čtení neustále pocit, že zoufale nutně potřebuji názor druhé strany, podobnou knihu, ne jako reakci, ale nejlépe psanou ve stejný čas někým z druhého tábora. Tady je čtenář v pozici zoufalého soudce, který má možnost vyslechnout, dobře napsaný, uvěřitelný, ale nic naplat velice jednostranný příběh. Takhle se přeci soudit nedá.
Ve výsledku je dobře, že vznikají knihy zabývající se problémem velkých dat, jen by mohly být obsahově více zaměřeny na jeho řešení.