Mnichov. Jeden den v září přehled
Simon Reeve
Simon Reeve velice podrobně, přitom ale nesmírně čtivě líčí nejen průběh dne 5. září 1972, kdy palestinští teroristé na dvacátých olympijských hrách v Mnichově zajali část izraelské sportovní výpravy. Popisuje zoufalé snažení nepřipravených německých policistů, reakce vládních činitelů, všeobecný chaos, všudypřítomné zvědavce a média informující o neštěstí v přímém přenosu. Když vylíčí tragický konec nepovedené záchranné policejní operace, věnuje se tajným akcím izraelské vlády stíhající a vraždící palestinské pachatele. V závěru pojedná o snahách německé vlády celou záležitost vymazat z paměti, aby nevyšlo najevo její pochybení, a opačné úsilí pozůstalých vytrvale žádajících spravedlnost a připomínajících památku mrtvých. Při psaní autor vycházel hlavně z materiálů shromážděných pro natáčení dokumentárního filmu, oceněného Oscarem. Vyprávění dodává Reeve dramatičnost a emotivnost nejen přímými výpověďmi jednotlivých osob, ale i domýšlenými dialogy tak, že kniha působí téměř jako napínavý špionážní román. Dává hlas všem, ale vzhledem k mlčenlivosti oficiálních činitelů zaznívají přece jen nejvíce hlasy pozůstalých, a přes veškerou snahu o nezaujatost je jasné, na čí straně jsou autorovy sympatie. Kniha není jen strhujícím popisem jedné konkrétní teroristické akce, ale přerůstá v obecnou a velmi aktuální připomínku toho, jak nesnadné je vypořádat se s terorismem a jak mu média mimoděk nahrávají.... celý text
Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: 2006 , ArgoOriginální název:
One Day in September, 2000
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mnichov. Jeden den v září. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (10)
O tom, že debakl německých bezpečnostních složek během masakru izraelských sportovců na mnichovských olympijských hrách byl impulsem ke vzniku protiteroristické jednotky GSG-9 jsem četl mnohokrát, ale že to byl až takový průšvih, jsem opravdu netušil. Německo zde selhalo na plné čáře a co horší, odpovědnost za to přijalo (alespoň částečně) až téměř po třiceti letech.
Kniha se četla jedním dechem a je moc dobře napsaná. Autor se snaží, aby byla vyvážená a dává hlas izraelské i palestinské straně, což je sice fajn, ale na druhou stranu mi tam trochu zaniklo odsouzení toho, že akce palestinského terorismu byly a jsou veskrze odpudivé a pražádnou sympatii si nezaslouží. To je taková móda současného světa, že se snaží hledat pochopení i v případech, kdy by se měl stavět rozhodně na obranu hodnot moderní civilizace a ochranu práva. Ale to jen na okraj ...
Rád připouštím, že mě kniha opravdu dostala, jak dobře a maximálně objektivně je kniha napsána. Nepracuje s masakrem jako s izolovanou událostí, ale zasazuje ji do celkového kontextu celé, velmi složité problematiky vztahu Izraele a Palestiny. Upřímně, naprosto mě odrovnalo počínání Němců, ať již totálně amatérské realizaci akce samotné (počet teroristů, chybějící vybavení, absence vysílaček, střelci vzájemně proti sobě...), tak následné očividné lhaní ve snaze zamést stopy po dobu dvaceti let, kdy v podstatě náhodou v roce 1992 vdovy získaly první část dokumentace a německá vláda už něco přiznat musela. Následně soudní tahanice, německá strategie o promlčení zločinů a další oddalování a mlžení, je dalším německým svinstvem, které je až neuvěřitelné. Závěr knihy je do jisté míry smířlivý, ovšem realita je stále spíše opačná.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Mnichov. Jeden den v září v seznamech
v Právě čtených | 2x |
v Přečtených | 41x |
ve Čtenářské výzvě | 11x |
v Doporučených | 4x |
v Knihotéce | 46x |
v Chystám se číst | 13x |
v Chci si koupit | 5x |
v dalších seznamech | 2x |
Kniha má jeden zásadní nedostatek, za nějž ovšem autor nemůže - nové poznatky do ní nejsou začleněny (ani nemohly, na ně se přišlo později), a tím jsou některé pasáže poplatné době. Chybí tu také určité události a osoby, mající pro vývoj určitý význam (Anneliese Graes a podobně). Pro někoho, kdo se o mnichovský masakr zajímá, je to cenná vstupní informace, ovšem doplnit si všechny další poznatky už musí zájemce najít jinak a jinde. Rozhodně však nelze tvrdit, že autor neodvedl velice kvalitní práci.