Moudrost raného dětství přehled
Aletha Solter
Tato kniha přichází na trh právě včas jako cenná a praktická pomůcka pro moderní rodiče, kteří po dobách „racionálního“ rodičovství minulých desetiletí opět dopřávají sluchu hlasu svého srdce a objevují v sobě netušené a leckdy skryté možnosti intuitivního rodičovství vycházejícího z přirozené empatie pro malé dítě. Je to rodičovství, které se citlivě nechá vést potřebami dítěte už od nejčasnějšího dětství a jejich projevy a má plnou důvěru nejen ve vlastní schopnosti, ale i v kompetenci dítěte být aktivním partnerem v onom od samého počátku se rozvíjejícím „andělském kruhu“ vzájemných podnětů a odpovědí, z nichž se během prvních měsíců života postupně vytváří jedinečný vztah mezi dítětem a jeho klíčovou pečující osobou – bezpečné přilnutí. Kniha je praktickou pomocí při tom, jak můžeme jako rodiče u sebe i u dítěte aktivovat „zrcadlící neurony“, jejichž činnost je předpokladem vzájemnosti. Rodiče nejmenších dětí tu najdou řadu konkrétních podnětů a poukazů, jak tento nejcennější vklad do procesu probouzení lidství u svého dítěte uvádět v život. Srozumitelně napsaná, čtivě přeložená a poprvé českému čtenáři zpřístupněná kniha nalezne plným právem nepřehlédnutelné místo v rodičovské knihovničce.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Moudrost raného dětství. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (5)
Přestože nesouhlasím s hlavní myšlenkou autorky (prostě nedokážu jen tak sedět a koukat na brečící dítě, aniž bych ho houpala, mluvila na něj apod.) je toto jedna z lepších výchovných publikací na trhu.
Autorka se snaží svá tvrzení podkládat vědeckým výzkumem (což je plus), nicméně spousta těchto teorií již byla vyvrácena.
První kapitola je skvělá - věnuje se prenatálnímu vztahu k miminku a základním potřebám novorozence.
Druhou kapitolu bych osobně zrušila. Ani dospělému není dvakrát příjemné brečet, byť v náručí milovné osoby.
Zbytek knížky už mi přijde jako selský rozum, částečně obohacen o zdroje, reálné příklady a alternativní náhledy.
Každá kapitola je zakončena cvičením, přičemž většina z nich sestává ze vzpomínání na vlastní dětství a hovorem s někým blízkým. Zbytečně se tedy opakují.
Moc zajímavá teorie o tom, proč miminka pláčou a jak jim z toho pomoct ven. Zdá se navíc, že to funguje...:-) Kniha celkově nabízí přívětivější a empatičtější řešení různých problémů v soužití s miminkem, než jaká najdete v jiných "chytrých" knížkách, a ačkoliv někdy onu "moudrost raného dětství" dovádí trochu do extrému (rozhodně si nemyslím, že by si třeba kojenec dokázal z nabízeného jídla sám vybrat to, co jeho tělo nejvíc potřebuje), rozhodně stojí za to si ji přečíst. Třeba díky ní budeme mnohem vyrovnanější, až zas nezbedné dítko ztropí hysterickou scénu. :-)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Moudrost raného dětství v seznamech
v Přečtených | 28x |
ve Čtenářské výzvě | 4x |
v Doporučených | 3x |
v Mé knihovně | 7x |
v Chystám se číst | 43x |
v Chci si koupit | 12x |
Kniha plná mouder :-) Moc se mi líbila a určitě se k ní budu vracet.
Jediné, co se mi nelíbilo byla rada nechat vyplakat v náručí. Ale je pravda, že se u pláče taky snažím neodvádět pozornost a nechat malou prožít emoci, ale celkově mi tato rada v knize vůbec nesedla.