Na brzkou shledanou, Teheráne přehled
Anne Ameri-Siemens
Knížecí dcera Azar je dědičkou staleté kmenové tradice íránských Kaškájů. Vyrůstá v 50. letech minulého století. Anne Ameri-Siemensová, autorka mnoha jímavých interview a několika knižních bestsellerů, nás zavádí do skvostného světa staré Persie. Vypráví dramatický příběh jedné íránské rodiny, neoddělitelně spjatý s politickými dějinami země. Kaškájové se snaží vymanit Írán z vlivu cizích mocností. Marně. A když se jedna z knížecích dcer odmítne stát šáhovou manželkou, je osud Kaškájů zpečetěn… Šáhův útěk do exilu přináší Azar a celé její rodině novou naději. Náboženský stát Ájatolláha Chomejního však všechna očekávání zklame, a Azar raději odchází do Německa. Její poutavý životní příběh zrcadlí osudové okamžiky moderních íránských dějin a pomáhá pochopit současný vývoj v této asijské zemi. ... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2010 , PráhOriginální název:
Auf bald, Teheran, 2009
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Na brzkou shledanou, Teheráne. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (6)
Nejedná se o klasickou beletrii a rozhodně se tak nedá hodnotit. Jde o literaturu faktu v subjektivním podání. V první čtvrtině knihy jsem myslela, že to vzdám, že se nikdy nezorientuji v místě, jménech a že styl je na mě příliš těžkopádný. Nevzdala jsem to, knihu dočetla a jsem ráda. Především proto, že jsem trochu zaplnila své obrovské mezery ve vzdělání.
Stále častěji si uvědomuji , jak obrovské mám mezery ve vzdělání . Myslím,že výuka dějepisu za mých mladých let nebyla úplně nejlepší . Teď nemyslím ideologické zabarvení,to je určitě v dnešní době taky,ale spíš, že se mi ty vědomosti hodně rychle vykouřily . Chtělo by zapojit knihy s historickou tématikou a hned se to líp pamatuje .
tato kniha není čistě literatura faktu , jde o subjektivní vnímání bouřlivé historie Iránu . Moc se mi líbila a znovu jsem si potvrdila jak složitý je svět .
Přišlo mi to , jako by Irán přešel z bláta do louže .
Obrovské naděje na změnu po odchodu šáha do exilu , se utopily v krvi revoluce .
A samozřejmě velmocenské kejkle světových velmocí .
Vlastně se nic nezměnilo , jen jsem to tak nevnímala .
Komu nebo čemu se dá věřit ? Asi jen těm nejbližším .
Pro mě byla kniha opravdu zajímavým čtení a doporučuji všem , kteří se zajímají o historii a politiku .
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Na brzkou shledanou, Teheráne v seznamech
v Přečtených | 24x |
v Doporučených | 3x |
v Knihotéce | 5x |
v Chystám se číst | 10x |
v Chci si koupit | 1x |
Před měsícem jsem strávila 14 dní na expedici v Íránu (mimochodem s Martinem Půlpánem) a země mě úplně uchvátila. Ta láska na první dobrou mě přivedla k četbě její historie a tato knížky my mé chabé vědomosti podstatně rozšířila, alespoň co se novodobých dějin tyče. Princezna Azar popisuje rodinný život svůj i kmene Kaškájů bez příkras a mnohdy je kritická i k rozhodnutím svých strýců. Dle mého se snaží být velmi objektivní i když to mnohdy není pro ni asi úplně příjemné. Rozhodněji doporučuji všem, kteří se zajímají o osud této starobylé, nádherné země.