Na východ od západu přehled

Na východ od západu https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472250/bmid_na-vychod-od-zapadu-P7U-472250.jpg 4 8 8

India – odveký cieľ dobrodruhov i večných hľadačov šťastia, stelesnenie slova „sloboda“. Slávny poľský reportér Wojciech Jagielski hľadá hrdinov, ktorí sa odtrhli od svojich nalinkovaných životov a rozhodli sa hľadať šťastie ďaleko od západného blahobytu. Kam až boli schopní zájsť pri hľadaní oslobodenia? Spomínajú si ešte na svoje predošlé životy? Dokázali nájsť vytúžené šťastie? A stálo to celé vlastne za to? Jagielski sa v knihe Na východ od západu vydáva po stopách „veľkej hipisáckej cesty“ od Afganistanu, Pakistanu, Nepálu až po Indiu. Sú to miesta duchovné, poznačené kastovým systémom, ohrozované ozbrojenými konfliktmi. Pojem „sloboda“ tu teda naberá celkom nové rozmery.... celý text

Literatura světová Duchovní literatura Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Absynt

Na Wschód od Zachodu , 2018

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Na východ od západu. Přihlašte se a napište ho.

Nyctophile
18.07.2023 3 z 5

Ak to mala byť kniha primárne o Indii a o lákadlách jej spirituálneho života, tak sa v nej autor až príliš veľkoryso venuje Turecku, Iránu a Afganistanu.

booklovertina
10.04.2022 4 z 5

V nekonečnom kolobehu, dusení stresom a ubíjaní požiadavkami doby sa ženieme za niečím (v podstate) nedosiahnuteľným – neschopní vymaniť sa zo začarovaného kruhu povinností márnime roky života a vymieňame zdravie za pominuteľné „radosti“ v podobe kariérneho rastu, úspechu či bohatstva. Niektorí sa prispôsobia, iní túžia uniknúť.

Neblahé dôsledky kapitalizmu či snaha dostať sa spod vplyvu očakávaní však nie sú žiadnym novodobým trendom – už v 60. rokoch 20. storočia sa „deti kvetov“ prostredníctvom propagácie slobody, voľnej lásky či spontánnosti, pokúšali uniknúť tlaku spoločenských konvencií. Opúšťali domovy, pálili mosty, ktoré ich viazali s minulosťou, a putovaním na východ sa snažili objaviť pokoj, všeobecnú pravdu či dokonca samých seba.

Práve húfnou migráciou hipisákov do Indie sa pri písaní knihy Na východ od západu, knihy plnej paradoxov, inšpiroval Wojciech Jagielski, ktorý na pozadí príbehov prostých ľudí, na ceste hľadajúcich šťastie a „znovuzrodenie“, priblížil historické i spoločensko-politické pozadie regiónu.

Spomínanie Svámiho na putovanie a „zlaté časy hipisákov“ či mierne zahmlené rozprávanie Kamal Jagielski prelínal vlastnými zážitkami vojnového korešpondenta a úvahovými odbočkami, v ktorých poukazoval na kontrastnú túžbu obyvateľov Blízkeho východu po živote v západniarskom štýle.

Hoci sa mi spočiatku striedanie pohľadov, s ktorými autor pracoval, zdalo mierne chaotické, postupne sa mi vzrušenie z ničím nepodmieneného putovania a ópiových (či hašišových) tripov zahryzlo pod kožu a musím uznať, že Jagielski predstavil lákavý obraz cesty do Indie, stret s duchovnom či snahu porozumieť vlastnému „ja“, pričom však poukázal i na vzniknutý paradox - snažili sa uniknúť, no čosi zo západu si predsa len priniesli so sebou; opustili moderné vymoženosti, no vlastných potomkov tak ukrátili o možnosť rozvíjať sa.

Zaujímavé čítanie, ktoré čitateľa donúti zamyslieť sa nad výhodami i nevýhodami súčasnej podoby konzumnej spoločnosti, i keď miestami mierne náročnejšieho na pozornosť.

Martinmmm
08.11.2021 4 z 5

Putovanie do Indie za hľadaním samého seba..

Knižní novinky (37. týden)

12.09.2021

Kniha Na východ od západu v seznamech

v Právě čtených1x
v dalších seznamech1x