Naděje v dějinách přehled

Naděje v dějinách
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449083/bmid_nadeje-v-dejinach-lzw-449083.jpg 5 38 38

Historie jako zdroj porozumění naší současné situaci. Kniha rozhovorů se známým historikem, teologem a katolickým knězem Tomášem Petráčkem propojuje řadu světů. Petráčkovy úvahy o dějinách a dějinnosti se proplétají s jeho reflexí současného křesťanství a katolické církve, stejně jako celé společnosti.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Naděje v dějinách. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (14)

Dadance
14.08.2024 5 z 5

K předchozím komentářům není co dodat.
A velmi oceňuji, že v rozhovoru se s nikým nevyřizují účty za přišlápnuté kuří oko, kritika je věcná a nevede se ad hominem.
Jen by mě zajímalo, u koho došlo k názorovému posunu. U otce Petráčka, nebo u jeho patrona Dominika kardinála Duky? Nějak si nedovedu představit, že bývali na jedné vlně.

Andzelka85
19.10.2023 4 z 5

Velmi zajímavý rozhovor, i když nejsem v katolické, ani jiné církvi. Možná, kdyby tu církev vedli takoví, jako je pan Petráček, že bych o tom uvažovala ...
Začátek byl pro mě trochu těžší na pochopení, hlavně ty otázky byly takové hutné. Ale pak jsem se do toho dostala a je fakt, že tím, že se tázající v problematice orientuje, tak to má jinou hloubku než rozhovor v nějakém časopisu.


artep1605
28.07.2023 4 z 5

Podnětný rozhovor, vyzvedávám zejména řadu námětů na přemýšlení. Bohužel kvalitu knihy sráží velké množství překlepů.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (35. týden)

23.08.2020


Citáty z knihy (9)

Ta sžíravá kritika a přezíravost – to je něco, co lze provozovat kdykoli, protože to reaguje na jevy, které na světě budou vždycky, v každé společnosti. Podle mě by nás mělo z hlediska dějinnosti, ovšem ze samé podstaty křesťanské víry, mnohem víc zajímat to, jak identifikovat struktury zla nebo jiné problematické prvky té které společnosti a jak pracovat na jejich odstranění. To je úkol každé nové generace, aby provedla takovou kritickou bilanci. Aby odhalovala a napravovala, co je špatné, co brání rozvoji lidství konkrétních skupin, ne aby se pohoršovala a vysmívala.“


Budoucnost je vždycky otevřená a nejistá. Sklon k přehlednosti a bezčasí má myslím v sobě každý. Když se ale věnuje víc prostředků na to, aby se podporovalo takové ustrnutí, místo aby se pracovalo na modernizaci země a zkvalitňování života v ní, je to cesta k zaostalosti a marasmu.


Křesťanství nemá a nemůže sloužit jako nějaká identitární ideologie. Nejvnitřnější princip křesťanství je v tom, že ty vycházíš ze sebe, že podáváš ruku jako první. Církev je tady pro druhé, ne proto, aby se zajistila svoje institucionální přežití a azyl pro ty, kdo v ní hledají svou identitu a úkryt před modernou. To je jednak zrada evangelijního poslání, jednak je to jednoznačně cesta k zániku.


Více citátů z knihy najdete u autora.


Kniha Naděje v dějinách v seznamech

v Právě čtených3x
v Přečtených42x
ve Čtenářské výzvě7x
v Doporučených6x
v Mé knihovně24x
v Chystám se číst36x
v Chci si koupit12x
v dalších seznamech2x

Autoři knihy