Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce přehled

Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401471/bmid_namesicnici-jak-evropa-v-roce-1914--lJl-401471.jpg 5 44 44

Okamžiky, v nichž Gavrilo Princip přistoupil k automobilu, který zůstal bezmocně stát na místě, a zastřelil arcivévodu Františka Ferdinanda i jeho choť, snad patří k nejosudnějším v celém novověku. Teroristický čin ohromující účinnosti dosáhl svého cíle - původně chtěl osvobodit Bosnu od habsburské vlády a nakonec vytvořil silné moderní Srbsko, ale zároveň způsobil pád čtyř významných impérií, smrt milionů lidí a zkázu civilizace. Hrozné následky zřetězení událostí, jež ten čin rozpoutal, jsou dobře známé, zato faktory, jež způsobily, že zdánlivě prosperující a samolibá Evropa nedokázala odolat důsledkům zmíněného atentátu, jsou mnohem méně zřejmé a sporné. Christopher Clark v knize Náměsíčníci líčí, jak došlo k vypuknutí první světové války a jaké byly její příčiny. Práce čerpá z četných nových pramenů, ukazuje Evropu, jež se velice liší od obrazu, jaký známe, a soustřeďuje pozornost na Srbsko a Balkán. Clark začíná zavražděním srbského krále Alexandra I. v roce 1903 a konstatuje, že tehdejší Evropa nebyla, alespoň jak nám to někdy připadá, dnešním ostrovem záviděníhodné stability, nýbrž ji sužovaly chronické problémy. Veskutečnosti se poté, co Německo roku 1890 odmítlo prodloužit platnost zajišťovací smlouvy s Ruskem, postupně změnila z multipolárního světa 80. let 19. století v bipolární systém rozdělený ve dvě aliance - Dohodu, uzavřenou Francií a Ruskem, k níž se později volně přidružila Velká Británie, a Trojspolek Německa, Rakouska-Uherska a jejich nespolehlivého spojence Itálie - v svět plný terorismu, bojechtivosti a nestability, v němž se „volná síť aliancí na Evropském kontinentu zapletla do konfliktů, jež se odehrávaly na Balkáně“, což dodalo sarajevskému atentátu vpravdě seizmickou sílu, a který politicky řídila řada neuvěřitelně neschopných politických představitelů. Autor odhaluje, že se muži, kteří vládli Evropě a pyšnili se svou moderností a rozumností, chovali jako náměsíčníci, potáceli se od jedné krize ke druhé a nakonec sami sebe přesvědčili, že jediným východiskem je válka. Christopher Clark ve své obsažné a převratné studii boří zavedené mýty a líčí, jak došlo k vypuknutí první světové války a jaké byly její příčiny. Práce čerpá z četných nových pramenů, ukazuje Evropu, jež se velice liší od obrazu, jaký známe.... celý text

Literatura faktu Historie
Vydáno: , Tomáš Krsek
Originální název:

The Sleepwalkers: How Europe Went to War in 1914, 2012


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (15)

Algren
15.10.2024 3 z 5

Vyše 500 strán obšírnych a podrobných informácií z vnútropolitického diania predvojnovej Európy.
Počiatočné nadšenie z čítania vystriedala po niekoľkých kapitolách nechuť a knihu som dočítal takmer po roku. Autor ako keby nevedel čo má do knihy dať, tak tam dal zrejme všetko. Veľa opakujúcich sa pasáží, množstvo korešpondencie medzi veľvyslancami a zbytočné niektoré kapitoly. Určite neodporúčam pre niekoho kto sa chce oboznámiť s tematikou prvej svetovej vojny.

Jenda91
04.12.2023 3 z 5

Kniha by si zasloužila poloviční stopáž. Přišlo mi, že pán neumí vypichnout to důležité, a tak tam projistotu dal uplně všechno. 200 stránek čtete jenom o tom, co se dělo na balkáně. A když už se konečně dočtete k onomu atentátu, tak zjistíte, že je před vámi ještě dalšich 200 stran. Odloženo na neurčito.


Hyaenodon
16.07.2023 5 z 5

Naprosto skvělé. Za nejtragickokomičtější považuji stav, kdy všechny zúčastněné strany pouze tvrdily, že reagují na cizí agresi a že se jen a jen brání.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (6. týden)

03.02.2019


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce v seznamech

v Právě čtených11x
v Přečtených53x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených9x
v Knihotéce61x
v Chystám se číst91x
v Chci si koupit41x
v dalších seznamech2x