Národy ve stínu přehled

Národy ve stínu
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/156193/bmid_narody-ve-stinu-156193.jpg 4 23 23

Soupeři Řeků a Římanů v letech 1200-200 př.n.l. Dějiny neřeckých a neřímských národů a kultur ve středomořské oblasti v období od počátků stěhování národů.

Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Odeon
Originální název:

Völker im Schatten, 1981


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Národy ve stínu. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (9)

Hall3006
25.06.2024 4 z 5

Ač doba od napsání a následně překladu už značně pokročila, stále je to dílo velmi obsáhlé, nabyté informacemi, naštěstí čtivě podané. Boří mnoho stereotypů a na národy, jenž zůstaly na výsluní dějepisu, podává mnohem kritičtější pohled než zastaralé nazírání na kulturní velikány a barbarské minority. Starověk byl mnohem plastičtější a barevnější než je tito "velikáni" slily v monokultury, které tak zatlačili aniž jim porozuměli. Tato kniha může čtenáře nasměrovat k dalšímu studiu starověku nezatíženého školní povrchností a zjednodušení.

Dorian
27.06.2020 5 z 5

Čtivý přehled dějin národů jež na rozdíl od Izraelitů, Řeků a Římanů nestojí v dějepisectví starověku ve světle. Po Spenglerově vzoru poněkud pesimistické a až beletrijní, ale krásně malující obraz umírajícího života starých středomořských kultur.


jadran
06.08.2019 5 z 5

Konečně si někdo dal tu práci, aby ukázal jak je nesmyslné ono stále používané schéma starověké historie zejména v našich učebnicích. A totiž Mezopotámie, Egypt, Řecko a Řím. Za tento "systém" vděčíme především starým Řekům, jejichž dodnes uznávaní historici dělali vše pro to, aby nám dokázali, že vše vymysleli oni a za vše vděčíme pouze a jenom jim. Přitom většinu svých technických, uměleckých, ale i ostatních znalostí a dovedností Řekové přejali. Klasickým příkladem budiž fénické písmo, zaklad všech hláskových "abeced" včetně alfabety. Jenom díky Bedřichu Hroznému známe alespoň jméno Chetitů. Římané si nějak tak až v poslední třetině existence své dlouhotrvající říše uvědomovali, za co všechno vděčí Etruskům, národu, který pro mě je jakýmsi starověkým předobrazem oslnivé středověké Itálie a tak se alespoň jejich jméno zachovalo ve jméně oblasti, které vévodí Florencie - Toskánska. Etruskové se totiž nazývali ve starověků Tuskové. Autor je na Římany, ale především Řeky hodně přísný, ale při hlubším zamyšlení a zjištění souvislostí má ve většině případů pravdu. A pokud se někomu kniha zdá příliš učebnicová, má pravdu, ale popsat značně širokou (časově i místně) problematiku "zábavným" způsobem prostě nelze. Jednak pro její závažnost, jednak proto, aby základní sdělení nebylo zbytečně rozmělňováno. Nakonec, o těchto národech ve stínu se leckdy dočteme v krásné literatuře - Waltari - Sinuhet a Tajemný Etrusk a nebo i Flaubertova Salambo.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Národy ve stínu v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených31x
ve Čtenářské výzvě1x
v Doporučených2x
v Knihotéce70x
v Chystám se číst14x
v Chci si koupit3x

Štítky knihy

starověk Středomoří, oblast Středozemního moře starověké civilizace

Autorovy knížky

Friedrich-Karl Kienitz
německá, 1925 - 2012
1991  85%Národy ve stínu